زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پروار بندی

 

خرید دام زنده برای پرواربندی یکی از راه های کسب درآمد برای دامداران است. حیوانات اهلی محصولات متنوع غذایی و با ارزشی را در اختیار ما انسان ها قرار می دهند. یکی از باارزش ترین محصول غذایی که ما از آن استفاده می کنیم گوشت این حیوانات است که با توجه به افزایش جمعیت و همچنین بالارفتن تقاضا برای خرید آن لازم است اقداماتی در جهت بالا بردن میزان تولید آن به کار برد.

پرواربندی چیست؟

یعنی خریداری و نگهداری یک یا چند دام سبک وزن یا در اصطلاح لاغر و نگهداری از آن ها برای مدت زمانی مشخص تا این که به وزن ایده آل برسند. این کار سالانه سود نسبتا زیادی را عاید دامداران می کند. البته قسمتی از این درآمد باید صرف هزینه خوراک دام بشود. از آن جا که روستاییان و عشایر از تجربه زیادی در پرواربندی دام برخوردار هستند. می توانند از این راه کسب درآمد بکنند.

با وجود این نگهداری از دام به منظور پرواربندی کار نسبتا سختی است. زیرا نیاز به تجربه و دانش کافی دارد و باید به صورت مرتب سلامت دام ها را کنترل کرد. زیرا در صورت بروز یک مشکل هرچند کوچک ممکن است زحمات دامدار به کلی به هدر برود و دچار ضرر و زیان فراوانی شود.

زمان مناسب برای پرواربندی دام زنده

به طور کلی بهترین زمان برای خرید دام برای پرواربندی فصل تابستان است. هرچند این زمان بسته به علاقه دامدار می تواند تغییر کند. در هر حال دامدارانی که برای بالا بردن وزن دام از آن ها نگهداری می کنند. باید خرید خود را در یک زمان مشخص و تعیین شده انجام بدهند. اما خرید حیوانات اهلی در تابستان در جهت پرواربندی دلایل خاص خود را دارد. از جمله:
•اگر دامدار در تابستان اقدام به خرید دام بکند. شانس این را دارد تا در طی دو فصل عمل پرواربندی را انجام دهد.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

•در فصل تابستان جمعیت بره ها به علت زاد و ولد دام بالا است. بنابراین قیمت خرید هم به نسبت پایین تراز فصل های دیگر است. دامدار می تواند بره ها را با قیمت کمتر خریداری کند.
•اگر در فصل تابستان دام خریداری شود. در طول دوره پرواربندی که دام در پیش رو دارد استخوان بندی آن تکمیل خواهد شد. در نتیجه دام سنگین تر خواهد شد و هر چقدر سنگین تر باشد طبعا دارای گوشت بیشتری است.

تهیه دام مناسب برای پرواربندی چه زمانی است؟

خرید دام مناسب برای پرواربندی باید از جهات مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد. مورد نخست زمانی می باشد که قیمت دام در کمترین میزان است. همان طور که قبلا توضیح داده شد. بهترین زمان فصل تابستان است. مورد بعدی هدف شخص دامدار است. اگر هدف او استفاده و فروش شیر و فراورده های آن باشد. باید در فصل شیردهی خرید خود را انجام دهد. شایان ذکر است که اگر دامدار به این منظور اقدام به خرید دام زنده کرده است.

بهتر است از گله شیری استفاده کند. یعنی میش هایی با پستان های بزرگتر خریداری کند. زیرا شیر فراوان مساوی است با پرورش بره های قوی تر و سنگین تر. اما مورد بعدی اگر هدف از پرواربندی استفاده از پوست این حیوانات باشد. بهترین زمان برای خریداری فصل زایمان آن ها است. زیرا مناسب ترین زمان خرید گوسفند یا قوچ نر دو ماه قبل از زمان جفتگیری است.

سن و زمان مناسب برای خرید دام زنده

بر اساس تجربیات مناسب ترین زمان و سن برای خرید حیوانات اهلی برای پرواربندی سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی آن ها است.
اشتباه بزرگی که اغلب دامداران مرتکب آن خواهند شد این است که دام را در سن ۱۲ ماهگی خریداری می کنند. در این زمان به علت نداشتن تجربه زایمان تشخیص دام ها با این مشخصات برای خریدار مشکل است. در نتیجه ممکن است دامی خریداری کنند که موقع زایمانش باشد. قطعا دامی که زایمان کرده است برای پرواربندی مناسب نیست.
نکته: زمان زایمان گوسفند و میش در کشور ما تقریبا اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

انتخاب بهترین مکان برای پرواربندی

به طور قطع مناسب ترین و قابل اطمینان ترین مکان روستا ها و مرکز های معرفی شده توسط دامپزشکی ها است. در این مکان ها می توانید نژاد های مختلف را در هر تعداد راس که بخواهید خریداری کنید. فروش نژاد های گوشتی هر ساله در دو دوره مشخص انجام خواهد شد.

نکته: پرواربندی دام هزینه های مختلفی برای دامدار به دنبال دارد. اما مهمترین مسئله این است که باید قسمت بالای هزینه را برای خرید بره های گوشتی مناسب و سالم کنار گذاشت. زیرا این مورد مهمترین عامل در رسیدن به سود بیشتر است.

بهترین زمان خرید دام زنده برای پرواربندی در مناطق سردسیر

در کشور ما نژادهای مختلفی از دام بخصوص گوسفند وجود دارد. برخی از این نژاد ها با آب و هوای سرد و برخی دیگر با آب و هوای گرم سازگاری دارند. اما بهترین زمان برای خرید دام زنده در مناطقی که دارای آب و هوای سردی است. اواسط تابستان است. آب و هوای اواسط تابستان در این مناطق معادل آب و هوای اوایل بهار در مناطق نسبتا گرم است و این زمان زمان زایمان دام است. به دلیل خاصیت چند قلو زایی برخی از این حیوانات اهلی، با خرید آن ها در این فصل می توان هرساله به تعداد بیشتری از دام برای فروش دست یافت واین یعنی سود بیشتر.

بهترین زمان خرید دام زنده برای پرواربندی در مناطق گرمسیر

یکی از مناسب ترین و ایده آل ترین مناطق برای پرورش دام مناطقی است که دارای آب و هوای نسبتا گرم است. به شرطی که نژاد مناسب را برای پرورش در این شرایط آب و هوایی انتخاب کرد. بهترین زمان برای خرید دام در این مناطق اواخر بهار است. زیرا در این موقع هوا معتدل است. فصل سرما گذشته است و گرمای تیر و مرداد هم هنوز از راه نرسیده است.

بهترین زمان برای خرید دام شیری جهت پرواربندی

مناسب ترین زمان برای خریداری دام شیری زمانی است که حیوان شیر ندارد.زیرا در این موقع قیمت فروش به شدت پایین خواهد آمد و دامدار می تواند با قیمت مناسب دام های بیشتری را خریداری کند.

با شناخت بهترین زمان برای خرید دام زنده برای پرواربندی می توان بسیاری از مشکلات دامداران را رفع کرد. افرادی که به دنبال کسب در آمد از این راه هستند می توانند با مشاوران ما در گوسفند زنده پیام با یک انتخاب درست در مدت زمان کوتاه به سود قابل ملاحظه ای دست بیابند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت