متوسط وزن گـوسـفـنـد زنـده

متوسط وزن گوسـفـنـد زنـده

 

گوسفند زنده | لایو شیپ : گوسـفـنـد منبع درآمد بسیاری از روستاییان و عشایر می باشد. به همین دلیل متوسط وزن گـوسـفـنـد زنـده و سلامت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید به صورت مداوم و مستمر دوره پرواربندی آن را زیر نظر داشت.گوسفند یکی از با ارزش ترین حیوانات اهلی است که انسان به صورت مداوم از پوست و گوشت و مو و شیر و فراورده های آن استفاده کرده است. 

وزن گـوسـفـنـد زنـده بر چه اساسی تعیین می شود؟

معمولا متوسط وزن گـوسـفـنـد زنـده براساس نژاد و نوع آن ها متغیر است. در کشور ما بالغ بر ۲۷ نژاد گوسفندی وجود دارد. رده وزنی این گوسفندان چیزی مابین ۳۰ تا ۱۰۰ کیلو گرم است. برخی از این نژاد ها عبارتند از:

وزن گـوسـفـنـد زنـده افشاری

این نژاد از گوسفند زنده یکی از رایج ترین نوع گوسفند در مناطق شمال غرب کشورمان است. استان های آذربایجان غربی و زنجان و کردستان بیشترین نقاطی هستند که مبادرت به نگهداری از این نوع گوسفند می کنند. خصوصیات این نژاد در دنبه دار بودن آن ها است. همچنین جزء نژاد سنگین هم محسوب می شود که به سرعت رشد کرده و در کمترین زمان به وزن ایده آل خواهد رسید.

ساختار ژنتیکی این نوع گوسفند به گونه ای است که به راحتی می تواند در دوران پرواربندی روزانه در حدود ۱۳۰ تا ۲۴۰ گرم وزن گیری کند. در شش ماهگی وزن نر این گوسفندان به ۳۶ کیلو گرم می رسد؛ و وزن ماده هم در همین سن ۳۳ کیلو است. وزن دام نر بالغ از این نژاد ۶۶ کیلو و ماده هم در حدود ۵۱ کیلو گرم است.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

نژاد سنگسری

این نوع گوسفند زنده، نر آن در شش ماهگی ۲۵ کیلو گرم و وزن ماده آن در همین سن ۲۳ کیلو گرم است. وزن گوسفند نر بالغ در این نژاد ۴۹ کیلوگرم و ماده بالغ هم ۳۷ کیلوگرم است. این گوسفند یک نژاد گوشتی است که بیشتر در تهران و سمنان یافت می شوند.

نژاد کردی

گوسفند زنده نر از نژاد کردی در سن شش ماهگی به وزنی معادل ۳۱ کیلو گرم و ماده آن هم در همین سن به ۲۹ کیلو گرم می رسد. هنگامی که این نژاد بالغ شوند نر آن وزنی در حدود ۵۲ کیلو و ماده ۴۵ کیلو گرم خواهند رسید. حدود ۱۰ درصد از این گوسفندان دوقلو و چند قلو به دنیا خواهند آورد. همچنین روزانه قادر با ۱۶۰ گرم وزن گیری هستند.

نژاد کل کوهی یا کلکوئی

این گوسفند در سن شش ماهگی وزن نر آن ۳۰ کیلو و ماده آن ۲۹ کیلوگرم می رسد؛ اما دام بالغ این نژاد نر تقریبا ۴۲ کیلو گرم و ماده آن هم ۳۴ کیلو گرم وزن دارند. بره نر هنگام تولد ۳/۳ وماده ۳ کیلو وزن خواهند داشت.

گوسفند کبوده شیرازی

این نژاد از گوسفند زنده در سن شش ماهگی نر آن تقریبا ۲۹ کیلو گرم و ماده هم ۲۷ کیلو گرم وزن دارند. همچنین گوسفند نر بالغ این نوع در حدود ۵۰ کیلو گرم و ماده ۴۵ کیلو گرم وزن دارند. بره های این نژاد اگر ماده باشد هنگام تولد ۴ کیلو گرم و نر ۴.۲ کیلو گرم وزن دارند.

گوسفند زندی

متوسط وزن گـوسـفـنـد زنـده از این نژاد نر در شش ماهگی ۴۵ و ماده ۳۰ کیلو گرم وزن دارند. همچنین گوسفند زندی نر بالغ ۶۵ و ماده بالغ ۵۵ کیلو هستند. بره های تازه متولد شده از این نژاد از وزن بالای ۴ کیلو برخوردار هستند.

دام نژاد بهمئی

گوسفند شش ماهه نروماده این نژاد تقریبا ۳۳ کیلو گرم وزن دارند اما وزن بالغ آن ها کمی متفاوت است. به این صورت که نر بالغ ۶۱ کیلو گرم و ماده بالغ ۴۲ کیلو گرم وزن دارند. لازم به ذکر است که نژاد این گوسفند رو به انقراض است.

وزن گـوسـفـنـد نژاد تالشی

متوسط وزن گوسفند زنده در این نژاد و در سن شش ماهگی نر در حدود ۳۳ و ماده ۳۰ کیلو گرم هستند. همچنین نر بالغ ۶۰ کیلو گرم و ماده بالغ ۵۲ کیلو وزن خواهند داشت.

گوسفند نژاد فراهانی

این نوع گوسفند در شش ماهگی وزن نر ۲۸ و ماده ۲۷ کیلو گرم است؛ و نر بالغ ۵۲ کیلو گرم و ماده بالغ ۴۲ کیلو گرم هستند.

نژاد دام بختیاری

متوسط وزن دام زنده در این نژاد در شش ماهگی ماده نر ۴۷ و ماده ۳۷ کیلو وزن دارند؛ و بالغ نر ۷۷ و ماده بالغ ۵۷ کیلو گرم وزن دارند.

نژاد گوسفند مغانی

متوسط وزن این گوسفند در شش ماهگی اگر نر باشد ۳۳ و در صورتی که ماده باشد ۳۰ کیلو گرم وزن خواهند داشت. همچنین نر بالغ ۶۰ کیلو گرم و ماده بالغ ۵۲ کیلو گرم وزن دارند. این نوع گوسفند دارای گوشت زیادی است به طوری که بعد از ذبح نیمی از وزن آن گوشت است.

نژاد گوسفند ماکویی

این نوع گوسفند در شش ماهگی در صورت نر بودن ۳۲ کیلو گرم و درصورت ماده بودن ۳۰ کیلو گرم وزن خواهند داشت. نر بالغ هم تقریبا وزنی معادل ۶۵ کیلو گرم و ماده بالغ ۵۵ کیلو وزن دارند.

گوسفند نژاد قشقایی

متوسط وزن گوسفند زنده در سن شش ماهگی در صورت نر بودن ۳۴ و اگر ماده باشد ۳۲ کیلو گرم وزن دارند. وزن نر بالغ در این نژاد ۷۴ کیلو گرم و وزن ماده بالغ ۵۰ کیلو گرم است. همچنین بره تازه متولد شده نر ۴ کیلو گرم و ماده هم در حدود ۸/۳ کیلو گرم وزن دارند. این نژاد جزء گوسفند شاخ دار است و در دوره پرواربندی روزانه ۱۸۰ گرم وزن اضافه خواهد کرد.

گوسفند از نژاد قزل

این گوسفند در شش ماهگی نر آن ۳۳ و ماده آن ۳۱ کیلو گرم وزن دارند. همچنین نر بالغ به وزنی تقریبا ۵۲ کیلو و ماده بالغ ۴۹ کیلو گرم خواهند رسید. بره این نژاد در هنگام تولد نر ۴/۴ و ماده ۴ کیلو گرم وزن دارند.

دام نژاد سنجابی

این نوع گوسفند در شش ماهگی نر آن ۳۲ کیلو گرم و ماده هم ۳۲ کیلو وزن دارند. همچنین وزن نر بالغ در این نژاد ۵۷ و ماده آن هم ۵۴ کیلو گرم وزن دارند. این نوع گوسفند بیشتر در استان کرمانشاه وجود دارند و جزء گوسفندان سنگین وزن به حساب می آیند و تقریبا نیمی از وزن آن ها را گوشت تشکیل می دهد.

هنگام خرید گوسفند زنده حتما باید به متوسط وزن گوسفند زنده نسبت به نژاد و نوع آن توجه کرد؛ زیرا با بالا رفتن قیمت گوشت و کم شدن قدرت خرید مردم افراد سودجو در بازار اقدام به فروش گوسفندان غیر گوشتی با قیمت های غیر واقعی می کنند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت