مشخصات گوسفند نژاد سات داون

گوسفند نژاد سات داون

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : سات داون ، نژادی از گوسفندهای با پشم متوسط، صورت تیره و بدون شاخ و از تپه های ساسکس انگلیس است.

سات داون قدیمی ترین نژاد گوسفند، در بین گوسفندان نژادهای انگلیس است که دارای ترکیب بدن ایده آل برای تولید گوشت است، پشم این نژاد به هم فشرده است و از بهترین نژادهای انگلیس است.

با این وجود اگر چه سفید و با کیفیت است، اما پشم کوتاه و وزن گوشت آن نسبتا سبک است، رنگ صورت و پاهای آن قهوه ای تا قهوه ای روشن یا خاکستری است، سات داون ها در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه در کشورهای مشترک المنافع و ایالات متحده محبوب هستند.

تاریخچه نژاد سات داون

قدیمی ترین نژاد گوسفند در انگلستان است و همانطور که از نامش پیداست از گوسفندهای بومی منشا گرفته است که صدها سال در جنوب انگلیس پرسه می زدند. این نژاد در قرن هجدهم توسط یک گله دار پرورش و به یک نوع ثابت تبدیل شد و مسئول توسعه بسیاری از نژادهای دیگر بومی، مانند همپشایر داون بوده است.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

امروزه این نژاد را می توان در انگلستان، فرانسه، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان یافت که توانایی تولید گوشت بره با کیفیت بالا منجر به شناخته شدن آن به عنوان پادشاه در بین دیگر نژادها شود.

در انگلستان به صورت قابل توجهی این نژاد در حال بهبود یافتن است زیرا نسل جدیدی از پرورش دهندگان برای به حداکثر رساندن ویژگی های تجاری این نژاد تلاش کرده اند.

پرورش آسان، تمکین و سهولت در ذبح این نژاد باعث می شود که یک دام مناسب برای طیف وسیعی از سیستم های پرورش گوسفند در همه مکان ها و آب و هواها با قوچ های سات داون باشد که در گوشه و کنار انگلستان از کورنوال تا ابردین شایر پراکنده شده اند.

مشخصه های گوسفند نژاد سات داون

گوسفند های نژاد سات داون، یک نژاد دو منظوره از انگلستان هستند، این نژاد در جنوب شرقی انگلیس، به ویژه در تپه های “South Downs” ساسکس توسعه یافته است که نام این نژاد نیز برگرفته از محلی است که در آن پرورشش یافته است، نژاد سات داون از نظر تاریخی یکی از مهمترین نژادهای گوسفند انگلیس است.

نژاد سات داون برای تولید گوشت، پشم گوسفند و همچنین برای بهبود سایر نژادهای گوسفندی بسیار ارزشمند است.

منطقه ای که نژاد سات داون از آن توسعه یافته دارای آب و هوای معتدل، خاک حاصلخیز و چمن خوب است که آن را برای پرورش گوسفندان بسیار عالی می کند.

این نژاد در برخی از کشورهای دیگر نیز به واسطه شرایط بومی مشابه موجود است و به نیوزیلند صادر شد و در پرورش گوشت بره کانتربری مورد استفاده قرار گرفت.

از نظر کیفیت در ترکیب با دیگر نژادها سازگار بود و در توسعه چندین نژاد گوسفند دیگر از جمله همپشایر، آکسفورد و شروپشایر نیز مورد استفاده قرار گرفت.

انجمن گوسفندان نژاد سات داون در سال ۱۸۹۰ تشکیل شد. گوسفندهای سات داون توسط Rare Breeds Survival Trust به عنوان یک نژاد بومی شناخته شده است.

امروزه این نژاد در میان پرورش دهندگان گوسفند در مقیاس کوچک محبوب است و بیشتر برای تولید گوشت پرورش می یابد. دیگر ویژگی های این نژاد به صورت زیر است.

• مشخصات ظاهری

گوسفندهای سات داون حیوانات زیبا با اندازه متوسط تا بزرگ و با ظاهری متمایز هستند، پشم آنها محکم، گسترده، عمیق، جمع و جور و تصفیه شده است.

ظاهر آنها معمولا به رنگ سفید و یا به رنگ موش هستند. روی صورت، گوش و پاها دارای پشم هستند، قوچ ها و میش های این نژاد معمولا هیچ شاخی ندارند.

پشم آنها ریز تا متوسط است، با طول اصلی ۴-۶ سانتی متر و وزن متوسط پشم گوسفند ۳-۵ پوند است. و قطر فیبر حدود ۲۳-۲۹ میکرون است.

به عنوان یک حیوان با اندازه ای متوسط، متوسط وزن بدن زنده قوچ های بالغ سات داون بین ۸۶ تا ۱۰۴ کیلوگرم است و وزن متوسط بدن زنده میش های بالغ از ۵۹ تا ۸۱ کیلوگرم متفاوت است.

نژاد سات داون معمولا برای تولید گوشت پرورش داده می شود و در نتیجه، سات داون ها زود به بلوغ خواهد رسید و از نظر مصرف علوفه کارآمد است.

کیفیت بالای لاشه نیز از مشخصات بارز این نژاد بوده است. سات داون ها گوسفندانی فعال هستند اما از نظر خلقی آرام هستند.

• هدف از پرورش

گوسفند زنده نژاد سات داون تولید کنندگان گوشت بسیار خوبی هستند. آنها عمدتا به دلیل کیفیت مناسب گوشتشان برای تولید گوشت پرورش داده می شوند. اگرچه از پشم این نژاد نیز می توان بهره برد اما هدف اصلی از پرورش سات داون ها بهره برداری از گوشت است.

• ویژگی های مهم

گوسفندان سات داون نژادی بسیار فعال تر از گوسفندهای اهلی هستند و آنها نسبتا آرام هستند. سات داون ها با آب و هوای متنوع و مرطوب سازگار هستند.

هدف اصلی از پرورش آنها تولید گوشت بسیار عالی است و کیفیت بالای لاشه نیز از مشخصات برجسته این نژاد بوده است. گوسفندان نژاد سات داون نسبتا سریع رشد می کنند و مصرف غذای آنها نسبت به دیگر نژاد ها کارآمدتر است.

معایب گوسفند نژاد سات داون

معایب متعددی برای گوسفندان نژاد سات داون وجود دارد. نقطه ضعف اصلی رفتار پرخاشگرانه آنها است. این گوسفندان فعال و مستعد حمله سریع هستند. بنابراین محافظت مناسب برای آنها لازم است.

گوسفندهای سات داون کمتر در مقیاس تجاری مورد استفاده قرار می گیرند که این یک اشکال دیگر است، پشم چینی این گوسفندان آسان نیست.

به دلیل وجود موهای اضافی روی پاها و سرشان، کوتاهی پشم کاری دشوار است. این گوسفندان را وقتی چرا می دهند و می توانند بیش از حد شکم خود را پر کنند. این ممکن است باعث افزایش وزن در این نژاد به خصوص در میش ها شود.

میش های دارای اضافه وزن باروری کمتری پیدا می کنند و هنگام بره زنی با مشکلات روبرو می شوند. بنابراین هوشیاری دقیق برای تناسب آنها و نگهداری آنها لازم است.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

تب برفکی در گوسفندان

تب برفکی در گوسفندان گوسفند زنده | لایو شیپ : تب برفکی در گوسفندان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت