آشنایی با هیپوترمی گوساله

آشنایی با هیپوترمی گوساله

هیپوترمی شدن گوساله ها بیشتر ناشی از سرد شدن هوا بوده و اغلب در فصول سرد سال دیده میشود. این مشکل زمانی در گوساله ها بروز میکند که دمای محیط به کمتر از دمای نرمال برای حیات گوساله ها برسد. کمتری دمای محیطی لازم برای زندگی گوساله دمایی در حدود ۱۵٫۵ درجه سانتی گراد است و در شرایطی که دمای محیط پایین تر از این دما برود (به دلیل سرمای زیاد- باد- یخ و برف- طوفان) امکان بروز هیپوترمی در گوساله ها وجود دارد.

آشنایی با هیپوترمی گوساله

 انواع هیپوترمی در گوساله

 1. هیپو ترمی اکسپوژر

در این حالت کاهش دمای بدن در گوساله، به صورت تدریجی اتفاق می افتد. هیپو ترمی اکسپوژر در سنین مختلف گاوها دیده میشود اما امکان بروز آن برای جوان تر ها، مسن تر ها و دامهای لاغر محتمل تر است.

 1. هیپوترمی حاد یا ایمرژن

در این نوع هیپوترمی دمای بدن یکباره افت کرده و تمامی پوشش بدن گوساله پر از آب میشود.

انواع هیپوترمی از نظر دامنه دمای بدن گوساله:

 • هیپو ترمی ملایم

در این حالت دمای بدن گوساله به ۳۰ تا ۳۱ درجه کاهش می یابد.

 • هیپو ترمی شدید

در این نوع هیپوترمی دمای بدن گوساله بسیار کاهش یافته و به ۲۱ تا ۲۹ درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

علایم هیپو ترمی

 • یخ زدن انتهای گوشها و سرپستانکها
 • بی حالی و سستی
 • کاهش سرعت ضربان قلب و تنفس
 • کاهش فشار خون
 • اقدامات لازم برای گوساله‌های هیپوترمی– خشک کردن گوساله‌ها بلافاصله پس از تولد در هوای سرد- خوراندن آغوز گرم فورا پس از تولد توسط لوله مری یا شیلنگ مری

  – خوراندن شیر گرم به آنها

  – پوشاندن جلیقه‌های مخصوص

  – قراردادن آنها در بکس‌های گرم کننده به مدت محدود

  – اضافه کردن 40 سی سی اتانول 20% به آب آشامیدنی آنها که دمای آن 100 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتی گراد بوده حتما این محلول روزی دو بار درنچ گردد.

  در بحث تغذیه توجه ویژه به انرژی اضافی معطوف گردد و همچنین فراهم کردن پروتئین و ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز نبایستی از نظر دور گردد. می‌توانید مقدار شیر مصرفی گوساله‌ها را به 12 تا 15% وزن بدن آنها برسانید یا اینکه وعده‌های شیر دادن را افزایش دهید. اگر از شیر خشک استفاده می‌کنید حتما شیر خشکی باشد که چربی آن بالا باشد و آن را با غلظت بیشتر در نظر بگیرید (آب کمتری به آن اضافه نمایید). بستری خشک با ضخامت بیشتر برای گوساله‌ها فراهم نمایید و آنها را از کوران هوا دور نگه دارید. مرتباً آنها را زیر نظر داشته باشید و به قرمز شدن پوزه‌هایشان توجه داشته باشید. هیپوترمی در گوساله‌ها معمولا در فصول سرد سال اتفاق می‌افتد. زمانی هیپوترمی مسئله ساز است که دمای محیطی نزدیک یا کمتر از حداقل دمای حیاتی گوساله‌ها باشد.

  حداقل دمای حیاتی گوساله‌ها 60 درجه فارنهایت یا 15/5 درجه سانتی گراد می‌باشد و در کمتر از این دما چنانچه شرایطی محیطی بد باشد (سرمای زیاد، باد، یخ و برف، طوفان) می‌تواند منجر به هیپو ترمی‌در گوساله‌ها گردد.

 

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *