قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

دام زنده

دام زنده

 

به طور کلی دام زنده به حیواناتی گفته می شود که گوشت قرمز دارند و البته اهلی هستند. به عبارتی همان گوشتی که از بازار خریداری می کنیم، گوشت گاو یا گوسفند است که هر دو قرمز بوده و از حیوانی اهلی به دست آمده اند. این حیوانات چهارپا اغلب در مزارع و دامداری ها پرورش داده می شود و به صورت زنده نیز به فروش می رسد.

دام زنده که در دامداری و مزارع نگهداری شده و پرورش داده می شود، به جرات می توان گفت که بسیار در زندگی روزمره مفید و مهم می باشد.

چرا که از فرآورده های آن همچون پشم، گوشت، پوست، شیر و لبنیاتی که از آن تولید می شود و … استفاده می کنیم که به طور کلی هدف از نگهداری و پرورش دام زنده تامین خوراک و پوشاک می باشد که از مهمترین علل زندگی انسان ها می باشد.

این جانوران اهلی اغلب به کشتارگاه ها فروخته می شوند و گوشت آن به صورت عمده و مستقیم به بازار ارائه می شود؛ توجه داشته باشید که خرید دام زنده برای افراد عادی نیز ممکن می باشد.

دام زنده ارزان امروزه در دامداری ها، روستاها و … به فروش می رسد. همچنین خرید دام زنده ارزان از طریق سایت های معتبر اینترنتی نیز برای افراد متقاضی مقدور می باشد که با استفاده از امکانات موجود می توانند این هر نوع دامی را به صورت عمده و با قیمت مناسب خریداری کنند.

دام زنده ای که امروزه مورد معامله قرار می گیرد، اغلب گاو یا گوسفند می باشد که افراد آن را جهت اهداف مختلفی خریداری می کنند. خرید دام زنده ارزان معمولا جهت قربانی کردن صورت می گیرد، اما افراد می توانند دام زنده ارزان را جهت نگهداری و یا مصارف خانگی خریداری کنند.

انواع دام زنده

به غیر از گاو و گوسفند حیوانات اهلی زیادی وجود دارد که دام محسوب می شوند و در مراکز مختلف خرید و فروش می شوند، دام هایی مانند:

 • شتر
 • بز
 • گوسفند

تمامی موارد ذکر شده جزو چهارپایان اهلی بوده و دام محسوب می شوند که هر کدام از آن ها علاوه بر پشم و گوشت کارایی دیگری مانند بارکشی، استفاده از چرم و … را دارند. اما باز هم متداول ترین نوع دام زنده گاو و گوسفند می باشند که در اغلب موارد مفید واقع می شوند.

تغذیه دام ها از انواع علوفه و گیاهان سالم و تازه صورت می گیرد که موجب می شود تا دام ها گوشتی با بافت سالم داشته باشند. بنابراین تغذیه در پرورش و نگهداری دام از اصول مهم می باشد.

چرا که اگر دام ها تغذیه ی درستی نداشته باشند، گوشت و لبنیات به دست آمده از آن نیز سالم نخواهد بود. همچنین این امر موجب بیماری مصرف کننده و همچنین خود دام می شود. تغذیه دام زنده از موارد زیر می تواند صورت بگیرد:

 1. یونجه
 2. دانه جو
 3. کنجاله
 4. سبوس
 5. کاه
 6. تفاله و ملاس چغندر و …

موارد ذکر شده از بهترین گزینه هایی است که می تواند جهت تغذیه ی دام زنده مورد استفاده قرار گیرد. هر کدام از این موارد در تامین مواد معدنی مورد نیاز دام مانند کلسیم، ید، فسفر، آهن و … مفید و موثر می باشد.

تغذیه دام ها

به دلایل زیر باید نیاز غذایی یک دام زنده به بهترین شکل ممکن صورت گیرد:

 1. گوشت حاوی پروتئین است، اما جهت تامین آن به میزان کافی باید تغذیه ی دام به درستی صورت گیرد.
 2. دام ها نیز موجوداتی زنده هستند و برای رشد و نمو و پروار شدن به تغذیه ی مناسب نیاز دارند.
 3. علاوه بر خوراک، باید به فکر تشنگی دام ها نیز بود و مقدار آب مورد نیاز آن ها را تامین کرد.
 4. استفاده از سنگ نمک در تغذیه ی دام ها ضروری است.

ویتامین ها برای فعالیت های عادی ضروری هستند. بخصوص ویتامین D که در جذب کلسیم و فسفر نقش دارد؛ که کلسیم و فسفر در رشد اسکلتی دام بسیار موثر هستند؛ بنابراین باید در تغذیه ی دام ها بسیار دقیق و صحیح عمل کرد تا تمامی مواردی که باید، تامین شود.

به طور کلی می توان گفت که دام ها از همان ابتدا مورد توجه بشر بوده و در جهت تامین بسیاری نیازها مورد استفاده بوده اند. چرا که دام زنده قابلیت تامین پشم و انواع لبنیات را دارد که افراد می توانند به وسیله ی آن امرار معاش کنند.

خرید دام زنده

افرادی که قصد خرید دام زنده ارزان و نگهداری از آن را دارند باید به موارد زیر آگاه بوده و به دقت آن را رعایت کنند:

 1. آماده سازی محیطی مناسب جهت نگهداری دام و خوراک آن
 2. توجه و دقت در تغذیه دام
 3. مراجعه به دامپزشک در بازه زمانی مشخص
 4. غنی کردن خوراک دام با مواد معدنی به خصوص سلنیوم
 5. تامین آب و غذای سالم و عاری از آلودگی
 6. رعایت بهداشت دام ها و محل زندگی آن ها
 7. تامین دمای مناسب برای نگهداری دام و خوراک مورد نیاز و …

موارد ذکر شده تنها چند مورد از تمامی مواردی می باشد که باید توسط افراد در زمان نگهداری و پرورش دام صورت گیرد. اگر این موارد و مسائلی از این قبیل در پرورش دام ها رعایت شود، در نهایت دامی سالم و پروار خواهید داشت که از تمامی جهات غنی و سالم است.

انواع دام در نژاد های مختلفی وجود دارند که هرکدام در موارد مختلف کاربرد دارند، یعنی همه ی دام ها خوراکی نبوده و برخی نیز جهت حمل بار مورد استفاده قرار می گیرند. اما گاو و گوسفند و نژاد های مختلف آن ها اغلب نقش خوراکی در زندگی انسان دارند.

خرید و نگهداری دام

افرادی که قصد خرید و نگهداری دام دارند باید موارد زیر را در زمان خرید در نظر گرفته و به آن ها توجه کنند:

 • تهیه دام از مراکز معتبر
 • اطمینان از سالم بودن دام به وسیله مراجعه به دامپزشک
 • استفاده از دارو و واکسن در صورت لزوم
 • اطلاع از چگونگی تغذیه دام تا قبل از خرید
 • اطلاع دقیق از نژاد دام جهت رسیدگی مناسب و کاربرد آن و …

موارد دیگر بسیاری به غیر از نکات بالا در زمان خرید دام رعایت شود تا بعد از خرید افراد به مشکل برنخورده و دام ها را به بهترین شکل پرورش دهند. اما سلامت دام در زمان خرید مهم ترین نکته بوده و تغذیه درست و سالم نیز مهم ترین مسئله جهت سلامت دام می باشد.

امروزه خرید و فروش تمامی وسیله ها و محصولات موجود در بازار علاوه بر روش مستقیم، به روش غیرمستقیم یعنی آنلاین نیز ممکن می باشد. دام زنده نیز از این دسته مستثنی نبوده و قابلیت معامله در فضای مجازی را دارد. از این رو افراد می تواند دام های زنده و سلامت را از سایت های معتبر با قیمتی مناسب خریداری کنند.

دام زنده یک حیوان اهلی است که در دسته پستانداران سم دار قرار می گیرد از قدیم، گوشت، پشم و شیر و سایر محصولات این حیوان دوست داشتنی فواید زیادی را به انسان عرضه کرده است.

فروش دام زنده

انواع مختلفی از دام زنده به صورت شبانه روز در سراسر نقاط دنیا و کشور ما ایران عرضه می شوند. دام زنده یکی از اصلی ترین نیاز های انسان به مواد غذایی یعنی گوشت قرمز را تامین می کند به همین دلیل خرید و فروش زیادی در این زمینه صورت می گیرد. آگهی هایی مانند فروش دام زنده، و قیمت دام زنده ، برخی از آگهی هایی هستند که اهمیت این موضوع را به خوبی می توانند به اثبات برسانند.

این روزها در بسیاری از نقاط دنیا همچنین کشور ما ایران، دام زنده یکی از حیواناتی است که خرید و فروش آن در صدر خرید و فروش حیوانات زنده دنیا قرار دارد. به خصوص در کشور های اسلامی مانند ایران،دام زنده که از حیوانات حلال گوشت محسوب می شود، برای تامین گوشت مورد نیاز خانوار بیش تر اهمیت دارد.

مرکز فروش انواع دام

اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا با وجود این که حیوانات حلال گوشت زیادی در کشور های اسلامی وجود دارند، خرید دام زنده بیش تر رواج دارد. برای پاسخ دادن به این پرسش لازم است که در ابتدا اطلاعاتی در مورد دام ها به شما بدهیم تا دلیل این امر برای شما بیش تر آشکار شود.

گوسفند یکی حیوانات اهلی می باشد که در دسته حیوانات پستاندار قرار می گیرد. این حیوان همچنین در برخی از دسته بندی های دیگر از جز سم داران و در برخی دیگر از دسته بندی ها از گیاهخواران محسوب می شود. دام در طول تاریخ برای انسان بسیار مفید بوده است به طوری که انسان از دیرباز تاکنون از پوست، شیر، پشم و گوشت دام زنده استفاده های زیادی می کرده است.

شما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در سراسر دنیا گوسفندها با نژادهای مختلفی وجود دارند. اگر می خواهید در مورد گوسفندان پروار بندی مناسبی انجام دهید، لازم است که خصوصیات آن ها را بدانید و مطلع شوید که کدام نژاد از گوسفند برای مکان زندگی شما مناسب است و می تواند در آن جا رشد کند و به زندگی ادامه بدهد.

پرورش دام

دامدارانی که مشغول به کار پرورش دام زنده می باشند معمولا با روش های متعدد و مخصوص به خودشان این کار را انجام می دهند. یکی از روش هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، روش پروار بندی است.

پرورش دهندگان گوسفند زنده معمولا گوسفندان خودشان را از راه پرواربندی پرورش می دهند. به طور کلی پرواربندی یک روش برای پرورش گوسفند یا دام است که در آن چاق کردن  گوسفندان یا دام ها در مدت زمان  بسیار کمی صورت می گیرد. البته گفتن این نکته لازم است که خود روش پرواربندی نیز به دو شکل انجام می شود.

پرواربندی می تواند هم در محیط های  باز و هم در محیط های سر بسته انجام گیرد. پروار بندی در محیط های سر بسته یعنی این که دامدار آذوقه ی مورد نیاز دام ها را تهیه کند و به داخل طویله ببرد و جلوی دام ها یا گوسفند ها بریزد و پرواربندی در محیط های باز یعنی همان چرای گوسفندان در فضاهای باز و استفاده کردن از مراتع روی زمین ها.

در گذشته روش پروار بندی را بیش تر برای پرورش دادن گوسفند به کار می بردند و خیلی برای بقیه ی دام ها رایج نبود اما امروزه پرورش دادن و عرضه کردن گوساله های پرواری نیز خیلی مرسوم شده است.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که خریداران حرفه ای دام زنده به روشی که دام با آن پرورش داده شده بسیار دقت می کنند و به طور کلی روش پرورش می تواند بر روی قیمت دام زنده تاثیر گذار باشد.

البته شایان ذکر است که پرواربندی یکی از روش هایی است که برای صادرات نیز بسیار کارآمد می باشد.

درباره ی mewlanaus

مطلب پیشنهادی

خرید دام زنده

خرید دام زنده به وسیله سایت های اینترنتی و مراجعه به یکی ازدامداری ها تحقق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code