آبسه پای دام و درمان آن

آبسه پای دام و درمان آن

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : آبسه پای دام و درمان آن،صدمات کف پاهای دام (سایش، زخم ها، کبودی، آبسه) معمولا

با سایش بیش از حد پاهای نرم شده از رطوبت در زمین های خشن و ساینده همراه است.

شرایط دردناک است و عفونت پا می تواند منجر به ایجاد آبسه و گاهی اوقات گسترش عفونت به بافت بین انگشتان، پایین ساق پا و به یک یا چند مفصل پا شود.

دام هایی که در تجمع با دیگر دام های زنده هستند، قسمت جلوی پنجه های عقب ممکن است فرسوده شوند و ممکن است در اثر کبودی و عفونت لنگ شوند.

عواملی که می تواند ریسک بروز آبسه و عفونت را افزایش دهد عبارتند از: مزاج گاو، سختی در کنترل کردن دام، راهروهای بتونی با پیچ و تاب و سنگ ریزه های تیز در حیاط های بتونی (که در آنجا با پاهای گل آلود جا به جا می شوند).

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

آبسه های پا در گوسفندان (و بزها) معمولا شامل یک انگشت یا یک پاشنه روی یک پا می شود که باعث لنگش حاد می شود. پنجه میانی پای عقبی معمولا تحت تأثیر این موضوع قرار می گیرد.

آبسه انگشتان در دام های جوان بیشتر دیده می شود و شامل پاهای جلویی می شود که ممکن است به دنبال آن ترک هایی در پاشنه ایجاد شود که فرصتی برای نفوذ باکتری ها به پا فراهم می کند.

 

آبسه پاشنه در دام مسن و سنگین

آبسه پاشنه در حیوانات مسن و سنگین تر نیز دیده می شود و بیشتر در قسمت های عقبی پاها قرار دارد و ممکن است به عنوان یک کشش از درماتیت بین انگشتام بافت نرم پشت پاشنه ایجاد شود.

در گاوها، آبسه پا ممکن است روی هر پنجه ای ایجاد شود اما بیشتر در پنجه های عقب پا دیده می شود. تصور می شود که این آسیب ها به پایین پا (کف) و به ویژه به ناحیه خط سفید (محل اتصال بین دیواره ساق خارجی و قسمت حساس پا) منجر می شود و به باکتری ها اجازه نفوذ به پا را می دهد.

آسیب معمولا به دنبال سایش پا در سطوح سخت مانند کف بتونی خشن ایجاد می شود.

گروه هایی که بیشترین ریسک را دارند معمولا دام هایی هستند که از مناطق پر باران در زمستان به نقاط دیگری منتقل می شوند، اما صدمات تنها ممکن است در قلم هایی که توسط مدفوع گل آلود و آلوده هستند یا در دام هایی که برای تغذیه فضای حیاط رقابت می کنند، اتفاق افتد.

علائم بالینی و تشخیص آبسه

دام های مبتلا به آبسه، لنگ هستند یا تمایلی به حرکت و ایستادن ندارند. مشاهده دقیق تر دام احتمال دیده شدن تورم پا و تغییر رنگ کف با حساسیت همراه را تشخیص دهد. معاینه، روشنایی مناسب ، یک چاقوی تیز ، آزمایش و سم برش های دوتایی انجام می شود.

تمیز کردن سم به دنبال بازرسی و استفاده از آزمایشگرهای سم برای شناسایی مناطق دردناک و سپس تکه تکه شدن دقیق سم با چاقو ، معمولا امکان تشخیص را فراهم می کند. آرام بخشی با زیلازین ممکن است مفید باشد.

حیوانات مبتلا به آبسه پا بسیار لنگ می زنند، از تحمل وزن بر روی پای آسیب دیده جلوگیری می کنند و به سرعت وضعیت بدن خود را از دست می دهند. پا در اثر فشار آبسه گرم و دردناک است. آبسه های انگشتان و آبسه های پاشنه ممکن است تا پشت پاشنه امتداد پیدا کنند.

وقتی آبسه پاره شود یا باز شود، معمولا به عنوان چرک تخلیه شده و درد تسکین می یابد. اگر عفونت به مفصل گسترش یافته باشد، آسیب و لنگش ممکن است دائمی شود. یافته های نکروسی ممکن است شامل تغییر رنگ، چرک و بوی بد دهان باشد که ممکن است از بافت های زیر جلدی پا گسترش یابد.

درمان آبسه پا در دام

در صورت مشاهده علائم آبسه در دام باید به موقع درمان شود تا از گسترش عفونت به سمت بالا و جلوگیری از تبدیل شدن حیوان به دام از دست رفته و یا ایجاد عوارض دیگر در نتیجه عدم توانایی برای خوردن و آشامیدن به طور معمول جلوگیری شود.

در صورت حاشیه ای بودن شرایط آب و هوایی، حیوانات لنگ به دلیل آبسه در معرض ریسک تغذیه به صورت غیر رقابتی، گرفتگی، کمبود آب بدن، ابتلا به سایر بیماری های ثانویه و ایجاد تنش گرمایی هستند.

با ایجاد پارگی در کف پا و دیواره اطراف محل آسیب دیده، آبسه ها و زخم های سوراخ شده را درمان کنید تا تخلیه آبسه صورت پذیرد. از دام آسیب دیده مراقبت کنید تا از تراش بیش از حد یا حفر بی رویه با چاقو سم جلوگیری شود. زیرا این امر ممکن است لنگیدن دام زنده را تشدید کرده و زمینه را برای آسیب دیدگی بیشتر فراهم کند.

تجویز آنتی بیوتیک ها

تجویز آنتی بیوتیک ها (پروکائین پنی سیلین) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (فلونیکسین مگلومین ، کتوپروفن ، ملوکسیکام یا توفنامیک اسید) می تواند برای درمان آبسه مفید باشد. با آبسه های انگشت پا، بریده شدن سم برای تخلیه چرک ممکن است از نیاز به آنتی بیوتیک بیشتر جلوگیری کند.

آبسه های پاشنه پا ممکن است در هنگام باز شدن به خوبی تخلیه نشوند و برای رفع عفونت نیاز به دوره طولانی تری آنتی بیوتیک (پروکنس پنی سیلین یا اکسی تتراسایکلین) داشته باشند.

برای گاوهایی که به شدت آسیب دیده اند و در صورت وجود امکانات و تخصص، در نظر گرفتن پنجه ملتهب با استفاده از بالابر روی پنجه سالم به شکل کفش پلاستیکی یا یک بلوک چوبی یا پلاستیکی چسبیده به کف آن. این امر موجب تسکین درد چشمگیر و کمک به نگه داشتن حیوان روی پاها می شود.

دام های مبتلا را برای فراهم کردن آسایش، دسترسی راحت به آب و غذا و سهولت نظارت و درمان بیشتر از دیگر دام های سالم جدا کنید. تهیه تختخواب به بالشتک شدن سطح زمین و سم کمک می کند تا در معرض رطوبت قرار گیرد.

 

جلوگیری از ابتلای دام به آبسه

از شرایط کثیف، مرطوب و زمخت در محل نگهداری دام زنده جلوگیری کنید. حیاط های بتونی را مخصوصا برای گاوهایی که سم آنها نازک است، از سنگ ریزه دور نگه دارید. با توزیع مقدار زیادی خاک اره جاذب خشک در قلم ها و جلوگیری از نشت آب، کف های نرم و خشک و بدون لغزش تهیه کنید.

از روش های دست زدن به حیوانات با استرس کم استفاده کنید. با اجازه راه رفتن و چرخش آهسته و قرار دادن پاها با دقت ، باید گاوهایی که در طول روزها در حیاط های بتونی کار می کردند ، مانع از پوشیدن بیش از حد کف پا شوند. در اسرع وقت گلوله ها را از قلم بردارید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت