آشنایی کامل با گوسفندان نژاد تالشی و اتابای

گوسفند نژاد تالشی و اتابای

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : امروزه روی آوردن به مشاغل و کسب و کارهای پربازده در ایران بسیار زیاده شده است از این رو شناخت مشاغل با سودآوری بالا اهمیت زیادی دارد.

روی آوردن به شغل دامداری هم در شهرها و هم روستا و هم عشایر زیاد است و افرادی که می خواهند دامپروری دائر کنند خیلی مهم است تا شناخت کاملی با انواع نژادهای دام و خصوصیات هر نژاد داشته باشند.

در خرید دام زنده عوامل و معیارهای زیادی دخیل هستند و شاید شما که قصد راه اندازی کسب و کار جدید را دارید عدم آگاهی در خصوص انواع نژادهای گوسفندان شما را با دغدغه های بزرگتری مواجه کند.

شاید هدف شما از خرید دام فقط تولید شیر و فروش شیر و محصولات لبنی باشد و یا اینکه بخواهید نژادهایی را پرورش دهید که استعداد افزایش وزن و تولید گوشت بالایی داشته باشند.

پس بهتر است ابتدا با انواع نژاد گوسفندان آشنایی پیدا کنید و بعد تصمیم به خرید و نگهداری داشته باشد.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

نژاد گوسفندان ایرانی شامل نژاد افشاری، گوسفندان نژاد بلوچی، گوسفندان نژاد ارمنی، گوسفندان نژاد دالاق، گوسفندان نژاد بهمنی، گوسفندان نژاد بی دنبه زل مازندران، گوسفندان نژاد کردی خراسانی، گوسفندان نژاد سنجابی، گوسفندان نژاد سنگسری، گوسفندان نژاد شال، گوسفندان نژاد مهربان، گوسفندان نژاد تالشی، گوسفندان نژاد فراهانی، گوسفندان نژاد عربی، گوسفند نژاد قره قل سرخسی، گوسفند نژاد فشندی، گوسفند نژاد قزل و گوسفند نژاد قشقایی و گوسفند نژاد اتابای است.

در این مطلب سعی می کنیم تا با خصوصیات و ویژگی های گوسفندان نژاد تالشی و اتابای اشاره می کنیم.

 

معرفی گوسفندان نژاد تالشی و اتابای

در ایران نژادهای مختلفی از گوسفندان که در بالا به آنها اشاره کردیم پرورش داده می شوند. گوسفندان نژاد تالشی و اتابای همانند دیگر نژاد ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارند. انواع نژادهای مختلف گوسفندان از نظر کارایی تفاوت هایی با هم دارند.

برخی نژادها از نظر تولید گوشت و برخی از نظر تولید شیر و برخی دیگر از نظر کیفیت پشم به دیگری برتری دارند. نژادهای تالشی و اتابای هر دو از نظر تولید گوشت برتر هستند. از لحاظ تولید شیر این نژاد مقدار متوسطی در هر دوره شیردهی تولید می کند ولی از لحاظ پشم کیفیت پایینی دارند.

وزن مناسب در نژاد اتابای و تالشی و استعداد افزایش وزن در هر دو نژاد به محبوبیت آن در بین دامداران افزوده است. نکته مهم دیگری که خیلی مورد توجه دامداران قرار می گیرد توانایی گوسفندان در چند قلوزایی است که پرورش و نگهداری این نژادها پر طرفدارتر است.

نژادهای تالشی و اتابای در هر دوره زایمان می توانند دو یا چند بره سالم به دنیا بیاورند و این امر سبب می شود که علاوه بر افزایش تعداد دام ها به سودآوری بیشتر منجر شود. که در زیر جداگانه در مورد هرکدام توضیح خواهیم داد.

گوسفندان نژاد تالشی

یکی از گونه های اصیل گوسفندان ایرانی نژاد تالشی می باشد که خواستگاه آن مربوط به شمال کشور می باشد که نگهداری و پرورش آن به دلیل بازدهی بالایی که دارد با صرفه است.

این نژاد در حال حاضر علاوه بر منطقه تالش گیلان در مناطق آستارا و منطقه حیران اردبیل هم پرورش داده می شود چون توانایی سازگاری بالایی با شرایط مختلف آب و هوایی را دارد.

گوسفند نژاد اتابای

گوسفند اتابای یک نژاد اصیل و در دسته گوسفندان گوشتی قرار دارد. از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به گوسفند زل دارد اما جثه ی این نژاد تقریبا بزرگتر است. استعداد افزایش وزن در این نژاد بالاست و گوشت با کیفیت آن بسیار معروف است.

این نژاد در موقعیت های جغرافیایی مختلف قادر به زندگی خواهد بود و تاثیری بر روی افزایش و یا کاهش وزن آن نخواهد داشت. گوسفند اتابای حاصل جفت گیری گوسفند زل و گوسفند ترکمن می باشد و نژاد آن مربوط به گوسفندان نیم دنبه می باشد.

ویژگی های گوسفند تالشی و اتابای

گوسفندان نژاد تالشی و اتابای دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی هستند. رنگ پشم نژاد تالشی نخودی متمایل به سفید است. در قسمت هایی از بدن این نژاد لکه های قهوه ای روشن و تاریک وجود دارد. در نواحی شمالی که زیستگاه اصلی این نژاد می باشد به راحتی می توان انواع گوسفندان تالشی را خریداری کرد.

پشم گوسفند تالشی زیاد با کیفیت نمی باشد و بیشتر دامداران به جهت تولید گوشت این نژاد را خریداری می کنند.

اما ویژگی های اصلی نژاد اتابای داشتن رنگ بدن و پشم نخودی می باشد. به این گوسفندان نیم دنبه ترکمنی هم گفته می شود. زیستگاه اصلی این نزاد مرز شرقی می باشد و بدن مقاوم آن ها زیست در تمام مناطق را برای آن ها ممکن می کند.

نژاد تالشی و اتابای از لحاظ جثه اندازه متوسط رو به بالایی دارند و از نظر تولید گوشت هر دو نژاد کیفیت بالایی دارند و بیشتر دامداران به جهت تولید گوشت این نژاد را پرورش می دهند.

قیمت و نحوه خرید گوسفند تالشی و اتابای

در تمام ایران خرید و فروش گوسفندان نژاد تالشی و اتابای در دامپروری ها انجام می شود. مراکز محدودی در سطح کشور نژادهای اصیل را پرورش می دهند که قبل از تصمیم به خرید باید با مشخصات انواع نژادها آشنا شوید. قیمت نژاد تالشی و اتابای به جنس گوسفند، وزن، سن گوسفند و … بستگی دارد. شما می توانید در مراکزی که عرضه دام و طیور دارند انواع نژادهای گوسفندان را با قیمت مناسب خریداری کنید.

نگهداری و پرورش گوسفندان تالشی و اتابای

نگهداری و پرورش گوسفندان نژاد تالشی و اتابای که دو نژاد اصیل و محبوب ایرانی هستند که طرفداران زیادی در سراسر ایران دارند. سازگاری با انواع آب و هوا و استعداد در افزایش وزن موجب شده است تا این نژاد در سراسر ایران مورد توجه واقع شود.

نژاد گوسفندان تالشی و اتابای در دسته گوسفندان گوشتی قرار دارند و تولید شیر در این نژادها تقریبا کم است و کیفیت پشم آن ها نیز ضعیف است و تنها عامل خرید و فروش این نژادها تولید گوشت می باشد. از دیگر نکات مثبت در گوسفندان دو نژاد تالشی و نژاد اتابای مقاومت بدن در برابر عوامل بیماری زا می باشد.

در مطالب بالا به تمام نکاتی که به شما در خرید این دو نژاد گوسفند زنده مورد نیاز است پرداخته شد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پروار بندی   خرید دام زنده برای پرواربندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code