آیا دام ها به ویروس کرونا مبتلا می شوند

آیا دام ها به ویروس کرونا مبتلا می شوند

دام ها هم مانند انسان ها ممکن است به انواع مختلفی از ویروس مبتلا شوند. با این تفاوت که علایم این بیماری در انسان ها و دام ها متفاوت است.همه گیر شدن ویروس کرونا و چالش های جدی که جهان به دلیل این بیماری با آن روبرو شد باعث شده تا محققان و دانشمندان به دنبال راه های کنترل آن باشند.

برای پرورش دام زنده و رسیدن به این هدف مهم ابتدا می بایست همه جوانب این بیماری را در انسان و حیوانات و بخصوص دام ها که در ارتباط نزدیکتری با انسان قرار دارند بسنجند. در این میان این سوال بزرگ و مهم برای همه پیش آمده است، که آیا حیوانات اهلی از جمله دام ها به این بیماری آلوده خواهند شد یا خیر.

نکات مهم برای برای جلوگیری از مبتلا شدن دام ها به کرونا

تفاوت میان انسان و دام در ابتلا به ویروس کرونا

 ممکن است حیوان و انسان هر دو به یک نوع از این بیماری آلوده شوند اما در هر کدام به یک نحو بروز کند. دام هایی که با این اپیدمی درگیر میشوند، گوارش و دستگاه تنفس آنان دچار مشکل خواهد شد. نشانه های بروز این بیماری در حیوانات هم متفاوت است و در هر کدام از آنها قسمتی از بدن را درگیر خواهد کرد.

 طبق تحقیقات انجام شده در زمینه میزان و نحوه درگیری حیوانات اهلی بخصوص دام ها با این بیماری نشان می دهند که حیوانات نقش مهمی در انتشار آن ندارند. بر اساس همین مطالعات انتقال این ویروس از دام به انسان در حد صفر است در حالی که شخصی که مبتلا به این نوع اپیدمی باشد می تواند به راحتی دام ها را آلوده کند. جالب تر این است که گاو و گوسفند نمی توانند به نوع جدید کووید مبتلا شوند.

نکات مهم برای برای جلوگیری از مبتلا شدن دام ها به کرونا

همان طور که قبلا ذکر شد، شخصی که مبتلا به ویروس کرونا است می تواند به راحتی گاو و گوسفند و حیوانات خانگی خود را آلوده و بیمار نماید. بنابراین سازمان بهداشت جهانی در بیانه جدید خود توصیه هایی در رابطه با جلوگیری از آلوده شدن حیوانات اهلی منتشر کرده است که عبارتند از:

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

۱: افرادی که در دامداری ها مشغول به کار می باشند و یا اشخاصی که از چند حیوان اهلی در منزل خود نگهداری می کنند در صورت مشاهده علائم این بیماری، در اسرع وقت از این حیوانات دور شوند و وظیفه خود را به کسانی دیگر محول کنند.

۲: باید تمام تجهیزات و ابزارها و وسایلی که شخص بیمار با آن در تماس بوده است و ممکن است گاو و یا گوسفندان به آن نزدیک شوند و یا آن ها را لمس نمایند ضدعفونی کنند.

۳: در صورتی که افراد مجبور باشند در حین بیماری از حیوانات اهلی خود مراقبت نمایند حتما باید تمام موارد بهداشتی از جمله زدن ماسک و ضد عفونی کردن دست ها را رعایت کنند.

چگونگی ظاهر شدن ویروس کرونا در دام ها

درگیر شدن و بروز عوارض ویروس کرونا در گاو و گوسفند سبب مرگ و میر اندکی در میان آن ها خواهد شد. با توجه به نوع و سن این حیوانات این اپیدمی روی سیستم تنفسی آنان تاثیر خواهد گذاشت. در حیواناتی که زیر سه هفته سن داشته باشند به دلیل نبود آنتی بادی و نداشتن سیستم ایمنی بالا این بیماری به شکل اسهال رخ خواهد داد. علائم بالینی که در آن ها مشاهده می شود اغلب به صورت کم آبی شدید و اسهال می باشد. شدت این عوارض رابطه مستقیمی با سن حیوان و وضعیت ایمنی بدن آن دارد.

این بیماری در حیوانات اهلی بیشتر در فصل زمستان بروز خواهد کرد زیرا کووید ۱۹ در هوای سرد پایدارتر است. دومین نشانه بالینی که مشاهده می شود در گاوهای بالغ است که بیشتر به شکل اسهال خونی خفیف و کاهش اشتها و همچنین مشکلات تنفسی است. کرونا ویروس در گوساله های شش ماهه به پایین به صورت ذات الریه ظاهر می شود. اغلب این گوساله ها، از طریق مدفوع و ترشحات بینی دام های آلوده که در محیط ریخته و پخش می شود به این بیماری مبتلا می شوند.

چگونگی ظاهر شدن ویروس کرونا در گوسفندان

مبتلا شدن گوسفندان به ویروس کرونا هیچ علائم بالینی ندارد. اگر علائمی هم مشاهده شود به صورت سرفه های زودگذر و سبک خواهد بود. شیوع کووید ۱۹ در گوسفندان از طریق هوازدگی رخ خواهد داد.

چگونه دام های آلوده به ویروس کرونا را درمان کنیم

برای درمان این حیوانات باید با یک دامپزشک مشورت کرد. زیرا کوچک ترین سهل انگاری موجب جدی شدن مشکلات تنفسی و گوارشی در گله خواهد شد. بهترین راه درمان استفاده از مایعات است به طوری که باید چندین مرتبه در روز آب و مایعات دیگر را به گوسفندان مریض خوراند. تاثیر مثبت آنتی بیوتیک ها بر روی حیوانات مریض هنوز مشخص نشده است اما در صورتی که عفونت ایجاد شود ممکن است دامپزشک از این دارو استفاده کند.

چگونگی جلوگیری از مبتلا شدن دام ها به ویروس کرونا

بعد از این که کووید ۱۹ قابلیت انتشار در میان حیوانات را پیدا کرد، حیوانات اهلی مانند گاو و گوسفند در لیست خطر قرار گرفتند و نسبت به بیمار شدن آن ها هشدار ها و توصیه های جدی صادر شد. تحقیقات و بررسی های اخیر حاکی از آن است که این اپیدمی علاوه بر توانایی آلوده کردن انسان و چند حیوان دیگر قابلیت آلوده کردن حیواناتی مانند بز و گوسفند و گاو و گاومیش را هم خواهد داشت.

ممکن است انتقال این بیماری از طریق انسان به این نوع حیوانات سبب جهش و ایجاد نوع کشنده تر آن شود. این حالت موجب آلوده شدن مجدد انسان به نوع خطرناک تر آن خواهد شد.

روند صعودی این بیماری در بعضی از کشورهای جهان از جمله کشور ما نگران کننده میباشد و به همین جهت رعایت نکات ایمنی و پایبند بودن به پروتکل های بهداشتی از جمله زدن ماسک و یا رعایت فاصله اجتماعی وظیفه همه افراد جامعه است. زیرا همه ما در برابر سلامت خود و کل جامعه مسئول هستیم. توجه و مراقبت از حیوانات اهلی در برابر این اپیدمی یکی از صدها نکاتی است که می توان به وسیله رعایت آن ها از شیوع و انتشار بیشتر این ویروس جلوگیری کرد.برای دریافت جدیدترین درمان های دام زنده با شماره های تماس مرکز گوسفند زنده پیام در ارتباط باشید.

Rate this post

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

چگونه میتوان بی اشتهایی گوسفندان را تشخیص داد

درمان بی اشتهایی گوسفندان

درمان بی اشتهایی گوسفندان بی اشتهایی گوسفندان میتواند به دلایل مختلفی از جمله بیماری‌ها، استرس، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت