انواع مرغ و خروس زینتی

انواع مرغ و خروس زینتی

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : مرغ و خروس زینتی به جهت زیبایی و به عنوان پرندگان زینتی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.به همین خاطر نگهداری آنها به

طرز قابل توجهی در تمام دنیا افزایش پیدا کرده است.

ظاهر زیبا و فانتزی، فرم بدن و آرایش پر و بال مرغ و خروس زینتی باعث شده است که در بین دوستداران حیوانات خانگی و پرندگان زینتی یک پرنده زینتی و اشرافی محسوب می شود.

نژاد این مرغ و خروس های زینتی بسیار زیاد است و تنوع این پرندگان زینتی باعث شده است که افراد بتوانند گونه های مختلفی را شناسایی کنند و با انتخاب درست مرغ یا خروس مورد نظر خود را تهیه کنند. در زیر با انواع مرغ و خروس زینتی آشنا می شویم و به خصوصیات و ویژگی های هر کدام جداگانه می پردازیم.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

مرغ و خروس نژاد سبرایت

این دسته از مرغ و خروس زینتی به اسم های مینیاتوری و سبرایت هم شناخته می شوند. این نژاد جزء مرغ و خروس های جنگجو به حساب می آید. ازن نژاد زیبا دو واریته اصلی نقره ای و طلایی دارد. البته به دلیل نسل کشی های انتخابی این مرغ و خروس زینتی در رنگ های دیگری در بازار وجود دارد.

از ویژگی های این نژاد جثه کوچک، ظاهر زیبا و دوست داشتنی، چابک، سریع و شلوغ می باشد؛ اما ویژگی های ظاهری سبرایت ها داشتن تاج گوشتی یا گلسرخی، وزن خروس ۸۰۰ گرم، وزن مرغ ۶۰۰ گرم و توانایی تخم گذاری تا ۱۸۰ تخم در سال می باشد.

مرغ و خروس ابریشمی

مرغ و خروس زینتی نژاد ابریشمی به دلیل آرام بودن نگهداری راحتی دارند. وزن کمتر از یک کیلوگرم در نمونه های اصیل و وجود پرهای مویی شبیه الیاف نرم و براق ابریشم زیبایی خاصی که به نژاد بخشیده است.

این نژاد ابریشمی توانایی پریدن و پرواز کردن ندارند چون فرم پرهای مویی شکل است و این توانایی را از آن ها می گیرد.

مرغ های زینتی ابریشمی توانایی تخم گذاری خوبی دارند و گونه های اصیل این نژاد با ویژگی های ظاهری کاکل، ریش انبوه و پای ۵ انگشتی هستند. وزن خروس ابریشمی حدود ۱۱۰۰ گرم و وزن مرغ ۹۰۰ گرم می باشد. این گونه زیبا در دو واریته اصلی وجود دارد.

واریته ابریشمی آمریکایی: با کاکل و گوشواره قرمز رنگ

واریته فرانسوی: با کاکل و گوشواره کبود رنگ که محبوبیت بیشتری هم دارد.

مرغ و خروس زینتی نژاد لهستان

مرغ و خروس زینتی نژاد لهستانی از بومی کشور لهستان است. تنوع رنگی بالای این گونه به معروفیت و محبوبیت آن منجر شد و یکی از شناخته شده ترین و مرسوم ترین گونه های زینتی به حساب می آیند.

ویژگی های نژاد لهستانی: داشتن کاکل انبوه و چتر مانند بر روی سر، پاهای فاقد پر، وزن خروس ۷/۲ کیلوگرم و وزن مرغ ۳/۲ کیلوگرم، تعداد تخم گذاری ۱۲۰ تا ۱۸۰ عدد تخم مرغ در سال

مرغ و خروس نژاد سلطان

یکی از نمونه های کمیاب مرغ و خروس زینتی، نژاد سلطان می باشد. این گوته با ارزش پیدایش آن در کشور ترکیه بوده است و نام سلطان هم برگرفته از پادشاهان عثمانی این کشور بوده است. آمیزش نژاد لهستانی و سلطان گونه هلندی را به وجود آورد که کرم، قهوه ای، سیاه و سفید و … همراه بوده است.

ویژگی های مرغ و خروس نژاد سلطان: وزن خروس ۳ کیلوگرم، وزن مرغ ۲ کیلوگرم، سینه پهن، ریش و تاج پرپشت، پاهای ۵ انگشتی و رنگ اصیل سفید

مرغ و خروس کوچین

این نژاد مرغ و خروس زینتی مربوط به شهر شانگهای چین می باشد و علاوه بر اسم کوچین ان را شانگهای هم صدا می زنند.

ویژگی های مرغ و خروس کوشین: این نژاد بیشتر به عنوان هدیه و غذای میهمان در دوره های قبل استفاده می شد که ویژگی های آن شامل جثه سنگین، رشد سینه کم، ساق پاهای پردار، سینه کوتاه، وزن خروس ۵ کیلو و وزن مرغ ۸ کیلوگرم با تخمگذاری بسیار کم است.

مرغ و خروس برهما

مرغ و خروس زینتی برهما با نام امپراتور هم در بین هندوها شهرت فراوانی دارد. این نژاد زیبا با ویژگی هایی از قبیل جثه بزرگ و سنگین، هیکل متناسب، موزون و تاج نخودی شکل، وجود پر در ساق پا و پنجه پا، دارای سه جهش رنگی روشن سیاه و نخودی، تخم گذاری بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ تخم قهوه ای رنگ، وزن خروس ۵ کیلوگرم و مرغ ۴ کیلوگرم همراه است.

مرغ و خروس نژاد فونیکس

این مرغ و خروس زینتی با جذابیت های بسیاری همراه است و قدمت طولانی مدتی هم دارد. چیزی که به جذابیت های این نژاد افزوده است دم بلند و بسیار زیبای خروس های فونیکس می باشد. بلندی دم خروس به حدی است که از پشت بر روی زمین کشیده می شود‌.

ویژگی های نژاد فونیکس: جثه کوچک تا متوسط، گوشواره قرمز، لاله گوش به رنگ سفید، پاهای زرد رنگ، وزن مرغ ۱.۸ کیلوگرم و وزن خروس ۲.۲ کیلوگرم و رنگ تخم مرغ سفید با اندازه ی کوچک

مرغ و خروس ژاپانیز

مرغ و خروس زینتی ژاپانیز یک نژاد ژاپنی و شبیه به نژاد مینیاتوری می باشد. این نژاد جثه کوچکی دارد و وزنی حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم دارد. از ویژگی های ظاهری این گونه زیبا دم سنجابی بلند داسی که بالاتر از سینه به صورت افراشته است، کاکل ساده و افراشته، سینه پهن و به طرف جلو و پاهای کوتاه می باشد که در انواع جهش رنگی وجود دارند‌.

مرغ و خروس نژاد مرندی

یکی دیگر از مرغ و خروس زینتی مربوط به نژاد مرندی می باشد. که یک نژاد دو منظوره از لحاظ تولید گوشت و تخم مرغ می باشد. همانطور که از اسم این گونه معلوم است مربوط به شهر مرند در آذربایجان می باشد.

از ویژگی های بارز این نژاد جثه متوسط، وزن خروس ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم و وزن مرغ ۲ تا ۲.۲ کیلوگرم می باشد. ظاهر این طیور و پرندگان به شکل پوشش پرهای سیاه یکدست، منقار سیاه یا خاکستری، لاله گوش سفید، تاج ساده و افراشته قرمز رنگ، ساق پا پوشیده شده از پر و پاهای چهار انگشتی می باشد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پروار بندی   خرید دام زنده برای پرواربندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code