بهترین روش زایمان گاو و گوسفند

بهترین روش زایمان گاو و گوسفند

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : روش زایمان گاو و گوسفند یکی از مسائل مهم در کار دامداری و دامپروری است. زیرا توجه به این مسئله مهم می تواند به حفظ و ازدیاد گله کمک زیادی بکند. توجه نکردن به این امر باعث خواهد شد تا دامی که زایمان کرده است و یا در آستانه زایمان است. دچار مشکلاتی شود که در آینده برای شخص دامدار قابل جبران نخواهد بود.

زایمان گاو و گوسفند چگونه انجام خواهد گرفت؟

زایمان گاو و گوسفند را می توان با یادداشت کردن زمان جفت گیری به طور دقیق حدس زد. این کار باعث خواهد شد تا دامدار بتواند شرایط لازم برای زایمان را فراهم کند. گاو و گوسفند اغلب به صورت درازکش زایمان خواهند کرد. پروسه زایمان با انقباضات رحمی و زور زدن های حیوان آغاز خواهد شد. درست یک مرحله قبل از خارج شدن گوساله یا بره از بدن مادر کیسه آب آمنیون پاره شده و آب زیادی ازحیوان خارج خواهد شد.

بهترین زمان و بهترین روش زایمان گوسفند

سپس دست ها و پوزه بره یا گوساله را می توان مشاهده کرد. در این مرحله برای کمک کردن به فرایند سریع زایمان باید دست های بره یا گوساله را گرفت و آن ها را به طرف خارج کشید. تا هر چه زودتر زایمان به اتمام برسد. بعد از به دنیا آمدن گوساله یا بره بهتر است سریعا آغوز گاو و گوسفند را دوشیده و آن را به دام های تازه متولد شده خواراند. زیرا آغوز سرشار از مواد مغذی است و می تواند تا حد زیادی به رشد و ایمن شدن بره و گوساله در برابر بیماری ها کمک کرد.

مناسب ترین روش زایمان گاو و گوسفند

در صورتی که در هنگام زایمان گاو و گوسفند مشکل خاص یا غیر منتظره ای برای دام مادر و جنین به وجود نیاید. بهترین روش برای زایمان، زایمان به صورت طبیعی خواهد بود. اما گاهی اوقات حیوان بنا به دلایلی نمی توانند زایمانی طبیعی داشته باشد. پس برای حفظ جان دام و جنین باید از روش های دیگر برای زایمان استفاده کرد.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

زایمان گاو و گوسفند به چند روش انجام خواهد گرفت؟

در حالت معمول زایمان گاو و گوسفند به صورت طبیعی خواهد بود. اما در شرایطی خاص مانند ضعف در انقباضات رحمی و یا از بین رفتن گوساله یا بره قبل از به دنیا آمدن در رحم مادر باید به روش های گوناگون عمل زایمان و خارج کردن گوساله و یا بره را از بدن مادر انجام داد. هنگامی که رحم دام نتواند به طور طبیعی منقبض شود باید هورمون اوکسی توسین را سریعا به دام مادر تزریق کرد. این کار سبب خواهد شد تا رحم کاملا منقبض شود و زایمان انجام بگیرد. همچنین اگر بره یا گوساله در رحم دام مرده باشد می توان از روش قطعه قطعه کردن یا امبریو توم استفاده کنند. در غیر این صورت جنین در رحم دام متورم خواهد شد و ممکن است جان مادر به خطر بیافتد.

نکته: اگر گاو یا گوساله در حالت عادی نتوانند زایمانی طبیعی داشته باشند باید از روش سزارین برای آنان استفاده کرد. در هنگام سزارین باید شرایط محیط شرایطی کاملا بهداشتی و بدونه هیچ آلودگی باشد. تا مادر و دام تازه متولد شده دچار بیماری نشوند.

در چه شرایطی باید برای زایمان از عمل سزارین استفاده کرد؟

زایمان گاو و گوسفند به روش سزارین به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر دام مادر بنا به هر دلیلی دچار دیر زایی شده باشد و یا این که لگن حیوان به طرز قابل توجهی تنگ یا باریک باشد. باید فورا شرایط عمل سزارین را برای حیوان فراهم کرد. علاوه بر عوامل ذکر شده دلایلی دیگر وجود دارد که ضرورت استفاده از روش سزارین را دو چندان خواهد کرد. درشت بودن جنین. مدفوع کردن جنین در رحم مادر.چاق بودن دام مادر. چند قلو بودن جنین. جوان بودن مادر و درست قرار نگرفتن جنین در رحم مادر از جمله این دلایل می باشند.

چگونگی پروسه سزارین برای زایمان گاو و گوسفند

زایمان گاو و گوسفند به روش سزارین تا حد زیادی مانند انجام سزارین برای انسان است. البته با این تفاوت که برش شکمی به طرف چپ بدن خواهد بود. برای انجام این پروسه باید از یک متخصص دامپزشک کمک گرفت. تا مراحل کار به طور دقیق و بی نقص انجام شود. دام در هنگام زایمان به شدت نا آرام خواهد شد. بنابراین لازم است با احتیاط کامل با او نزدیک شد. سپس باید حیوان را بی حس کرد و او را در شرایط فیزیکی مناسب قرار داد. در مرحله بعدی باید برش شکمی با نهایت دقت در قسمت چپ شکم گوسفند یا گاو زده شود. بعد از انجام این مراحل باید فورا جنین از بدن مادر خارج شود و جای برش را با بتادین ضدعفونی کرد و بلافاصله جای زخم را بخیه زد.

بخیه کردن برش شکمی بعد از عمل سزارین دام

بعد از خارج کردن بره یا گوساله از بدن مادر باید از قسمت های پایینی به طرف بالا عمل بستن و بخیه زدن را انجام داد. به این صورت که اول از همه رحم را و سپس عضلات خارجی شکم را باید بخیه زد. برای بخیه زدن رحم دام باید از تکنیک لایه اول لمبرت. لایه دوم کوشینگ استفاده کرد. سپس صفاق را به عضله مستقیم و عرضی به صورت بخیه ساده بخیه زد.

زمان مناسب برای زایمان گاو

در مرحله بعدی عضله مورب داخلی را به عضله مورب خارجی بخیه خواهند زد و در نهایت نوبت به پوست خواهد رسید که باید با تشکی افقی بخیه زده شود. بعد از انجام این مراحل باید با آنتی بیوتیک بدن دام را در برابر انواع عفونت و بیماری ها ایمن کرد.

زایمان گاو و گوسفند اغلب بدونه خطر خواهد بود. اما گاهی اوقات به علت بروز مشکلاتی که قبلا ذکر شد انجام این پروسه با مشکل روبه روخواهد شود. برای حفظ جان دام بهتر است همه شرایط لازم برای زایمان آن را فراهم کرد. هنگام زایمان گاو و گوسفند حضور افراد با تجربه می تواند کمک زیادی به انجام زایمان بی خطر باشد. زیرا این افراد متخصص در زمینه دام به تجربیاتی که در این زمینه کسب کرده اند. می توانند همه حالات و رفتار دام را بررسی کند و شرایط را به درستی تشخیص دهد.

Rate this post

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

چگونه میتوان بی اشتهایی گوسفندان را تشخیص داد

درمان بی اشتهایی گوسفندان

درمان بی اشتهایی گوسفندان بی اشتهایی گوسفندان میتواند به دلایل مختلفی از جمله بیماری‌ها، استرس، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت