بیماری کبد چرب در گاوها

بیماری کبد چرب در گاوها

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : بیماری کبد چرب در گاوها از حالت تعادل منفی انرژی ناشی می شود و یکی از بیماری های مهم متابولیکی گاوهای شیری

پس از زایمان است.

اگرچه اغلب یک اختلال پس از زایمان محسوب می شود، اما معمولا قبل و در حین زایمان ایجاد می شود.

افسردگی محیطی در مصرف خوراک و تغییرات غدد درون ریز مرتبط با زایمان و لاکتوژنز به توسعه کبد چرب کمک شایانی می کند. گاوهایی که در هنگام زایمان بیش از حد شرطی می شوند بیشتر در معرض ریسک ابتلا به این بیماری هستند.

کبد چرب می تواند هر زمان که مصرف خوراک کاهش یابد، ایجاد شود و ممکن است به صورت ثانویه پس از بروز اختلال دیگری رخ دهد. کبد چرب هنگام زایمان معمولا با بیماری کتوزیس همراه است. دانستن علل بیماری در گله و دام زنده برای بهبود عملکرد دامپروری حیاتی است.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

علت بروز بیماری کبد چرب

بیشترین افزایش تری گلیسیرید کبد به طور معمول در هنگام زایمان اتفاق می افتد. میزان مصرف خوراک قبل و بعد از زایمان یا در طی بیماری در ترکیب با مقدار موجود چربی بدن، میزان تجمع تری گلیسیرید را تعدیل می کند.

تجمع بیش از حد تری گلیسیرید داخل سلول در سلول های کبدی منجر به اختلال در عملکرد کبد و آسیب سلول می شود. کبد چرب می تواند ظرف ۲۴ ساعت در دام زنده ای که از مصرف خوراک خارج شده است، ایجاد شود.

اگرچه تجمع چربی در کبد یک روند برگشت پذیر است، اما سرعت کند جابه جایی تری گلیسیرید به عنوان لیپوپروتئین باعث تداوم این اختلال برای مدت طولانی می شود.

کاهش محتوای چربی کبد معمولا زمانی شروع می شود که گاو به تعادل انرژی مثبت برسد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا کاملا فروکش کند.

کبد چرب نتیجه تعادل انرژی مثبت یا تغذیه بیش از حد نیست. مصرف انرژی بالاتر از نیاز برای نگهداری و اهداف تولیدی مستقیما منجر به رسوب تری گلیسیرید در بافت کبدی نخواهد شد.

رسوب تری گلیسیرید

رسوب تری گلیسیرید فقط در صورتی اتفاق می افتد که حیوان بیش از حد شرطی شود که در نتیجه آن باعث کاهش مصرف خوراک شود.

کبد چرب در نتیجه تجزیه چربی گاو برای پردازش صحیح کبد اتفاق می افتد. تجمع چربی در نتیجه تعادل منفی انرژی اتفاق می افتد. قسمت های شکسته شده سپس به چربی کبد تبدیل می شود تا از سمی شدن آنها جلوگیری کند.

بنابراین وقتی گاو وضعیت خود را از دست می دهد، کبد چرب می شود و هر چه شرایط بدتر شود چربی در کبد بیشتر می شود.

کبد چرب در گاو ها می تواند ظرف ۲۴ ساعت از زمانی که گاو از مصرف غذا خارج می شود، اتفاق بیافتد که این بازه زمانی به طور معمول در دوره زمانی زایمان است. پس از رسوب در کبد، غلظت چربی در کبد کاهش نمی یابد تا زمانی که گاو به تعادل انرژی مثبت برسد که ممکن است بیش از ده هفته پس از زایمان طول بکشد، به خصوص اگر کبد چرب در گاو حاد باشد.

گاوهای چاق (نمره وضعیت بدن بیشتر از ۳٫۵) بسیار مستعد ابتلا به کبد چرب هستند.

علائم و تشخیص بیماری کبد چرب در گاوها

• تولید شیر کمتر
• اشتهای کم و افسردگی
• بروز تب شیر، کتوزیس، ورم پستان
• کاهش قدرت باروری

برای تشخیص و اطمینان از کبد چرب در گاو آزمایش خون افزایش غلظت اسیدهای چرب غیر آزاد (NEFA) و افزایش کتون ها را نشان می دهد. ابزارهای تشخیصی کبد چرب از ارزش محدودی برخوردار هستند.

کبد چرب معمولا پس از آنکه حیوان از تغذیه خود خارج می شود یا به دلیل بیماری دیگری از دست می رود، تشخیص داده می شود. تشخیص مثبت به این معنا نیست که علائم بالینی بیماری نتیجه کبد چرب است و تعبیر اشتباه از تشخیص مثبت معمول است.

نمونه برداری از کبد یک روش معمول دیگر است که تنها روش مستقیم و مطمئن برای تعیین شدت کبد چرب در گاوهای شیری است. اندازه گیری میزان کل چربی یا تری گلیسیرید با استفاده از روش های وزنی یا شیمیایی پس از نمونه برداری و استخراج از بافت توسط حلال های آلی برای ارزیابی کمی لازم است.

با این حال، این روش ها به طور معمول در آزمایشگاه های تجاری انجام نمی شود. برآورد محتوای تری گلیسیرید توسط ویژگی های شناور سازی بافت در محلول های سولفات مس با وزن مخصوص متفاوت سریع، آسان و برای استفاده در شرایط دامپروری در دسترس است.

متابولیت های خون و ادرار یا فعالیت آنزیم خون به عنوان پارامترهای تشخیصی غیر مستقیم نیز پیشنهاد شده است. غلظت گلوکز در خون کم و غلظت NEFA و بتا هیدروکسی بوتیرات خون در شرایط مساعد برای ایجاد کبد چرب زیاد است. غلظت کلسترول خون معمولا هنگام بروز کبد چرب کم است که ممکن است نشان دهنده توانایی ایجاد اختلال کبد در ترشح لیپوپروتئین ها باشد.

درمان کبد چرب گاوها

بدون درمان کبد چرب، میزان مرگ و میر در گاوها می تواند تا ۲۵ درصد افزایش داشته باشد. علاوه بر تزریق طولانی مدت گلوکاگون، هیچ درمان ثابت شده ای برای کبد چرب وجود ندارد.

کبد چرب یک بیماری مهم از لحاظ اقتصادی است زیرا گاوهایی که به کبد چرب مبتلا می شوند تحت تأثیر بیماری های متابولیک و عفونی متعدد قرار می گیرند و این موضوع سبب می شود تولید شیر کاهش یابد و اغلب منجر به از بین رفتن دام زنده خواهد شد.

 

جلوگیری از ابتلا به کبد چرب

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در دام زنده، با اطمینان از زایمان گاوها در شرایط صحیح بدن، از تجزیه چربی و کبد چرب جلوگیری می کند. نمره ایده آل وضعیت بدن برای گوساله بین ۲٫۵ تا ۳ است.

گاوها باید با این امتیاز را حفظ کنند و بررسی شود که در این وضعیت باقی مانده اند. از تغییر رژیم های غذایی در این دوره باید خودداری شود. مکمل های گلوکز را می توان به گاوهای دارای بیش از حد چربی، به عنوان اقدام پیشگیرانه داد.

به حداقل رساندن استرس برای پیشگیری از کبد چرب مهم است. از تغییر ناگهانی محیط باید خودداری شود. به عنوان مثال، تغییر در سهمیه، مسکن، دما، و غیره ممکن است باعث کاهش در مصرف خوراک شود و باعث افزایش تجمع چربی با واسطه کاتکول آمین شود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

تب برفکی در گوسفندان

تب برفکی در گوسفندان گوسفند زنده | لایو شیپ : تب برفکی در گوسفندان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت