تبدیل پشم گوسفند به بافت

تبدیل پشم گوسفند به بافت

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : تبدیل پشم گوسفند به بافت، پشم یکی از اولین موادی است که تاکنون توسط بشر استفاده شده است. از آغاز تمدن بشری

با ما همراه بوده است.

پاولین مدرک اهلی شدن گوسفندان برای پشم حدود ۱۱۰۰۰ سال قبل از میلاد تا ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد در بین النهرین بود.

تصور می شود که اولین تولید پشم در اروپا حدود ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در فرانسه، در منطقه نزدیک به مارسی امروزی باشد. اگرچه مقیاس تولید کالاهای پشمی افزایش یافته و ابزارهای مورد استفاده بهبود یافته است، اما روند اصلی بسیار کم تغییر کرده است. بنابراین چرخه کامل تبدیل پشم به فرش را بررسی خواهیم کرد.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

نژاد گوسفند

همه نژادهای گوسفندان پشم مناسب برای تبدیل شدن به نخ برای فرش را ندارند و حتی نژادهای کمتری پشم درشت و مقاوم مورد نیاز فرش ها را تولید می کنند.

بهترین نژاد گوسفند با پشم مناسب، گوسفندان کوهستانی با پشم ضخیم و سخت است. چندین مورد از این نژادها در انگلیس مانند هردویک (herdwick)، صورت مشکی اسکاتلندی و غیره است.

برش زدن پشم گوسفند

هنگامی که گوسفندان آماده شدند (این ممکن است در زمان های مختلف سال بسته به نژاد و آب و هوا متغیر باشد) پشم آنها تراشیده می شود را می تراشند و پشم ها برداشته می شوند سپس پشم ها زده می شوند، یعنی آن قسمت هایی که بیش از حد کثیف هستند و نمی توانند به طور موثر تمیز شوند، جدا می شوند که این بخش به طور معمول پاها و ناحیه شکم را شامل می شود.

شستشو و تمیز کردن پشم

در مرحله بعدی پشم شسته می شود که روند کار در این مرحله پیچیده و ظریف است. باید مراقب بود که پشم بیش از حد تحریک نشود، یا “حساس” نشود، چراکه فیبرها با هم جوش می خورند و به صورت توده ای در می آیند.

نوع خاصی از شستشو برای این صنعت “تمیز کردن” است. این موضوع باعث حذف لانولین (موم مقاوم در برابر آب) می شود که پشم را برای استفاده در پارچه مناسب می کند. از لانولین در بسیاری موارد استفاده می شود، از جمله به عنوان پمادی برای درمان بیماری های پوستی، اما برای فرش استفاده نمی شود.

جدا کردن پشم

هنگامی که پشم تمیز شد، فرآیند “جدا کردن” را طی می کند. در این فرآیند گروه های الیاف را به قطعات کوچکتری جدا می کنند. برای جلوگیری از حساس شدن، باید با این مسئله خیلی آرام برخورد کرد. این بخشی از فرایند است که شما ممکن است برای تقویت محصول نهایی، الیاف نایلون را به مخلوط اضافه کنید.

شانه زدن پشم

جداسازی با “شانه زدن” دنبال می شود و پشم را روی سطح پوشیده شده از میله های فلزی ریز و نه مثل برس مو پیاده می شود که به آزار دادن و جدا شدن رشته های جداگانه کمک می کند.

شانه زدن پشم را به یک ماده سازگارتر و یکنواخت تر تبدیل می کند که گاهی اوقات به عنوان یک تور یا تار نیز شناخته می شود و سپس به نوارهای کوچکی تقسیم می شود. شانه زدن یک بار با شانه های کوچک انجام می شود و دوباره مانند برس های مخصوص حیوانات خانگی، اما در رول های بزرگ مجهز به ماشین تکمیل می شود.

چرخیدن پشم گوسفند

هنگامی که پشم برای چرخیدن تقسیم بندی می شود، آنها را می چرخانند، سپس کاغذ را به آرامی از رول برداشته و به قرقره های کوچکتر منتقل می کنند. این کار باعث می شود پشم پیچ خورده و نخ ساخته می شود.

با چرخاندن چندین رشته نازک به یکدیگر، می توان نخ ضخیم تر و سنگین تری ایجاد کرد. تعداد رشته ها به “لایه” ترجمه می شود، به عنوان مثال: نخ ۳ لایه از سه رشته کوچکتر تشکیل شده است.

تبدیل پشم گوسفند به بافت ،بیشتر نخ های فرش دو یا سه لایه هستند که مقاومت آن در برابر پهن شدن و سایش بیشتر از نخ تک لایه است.

نکته ای که قابل ذکر است مقدار و ثبات پیچ در نخ نیز بر مقاومت آن تأثیر می گذارد، بنابراین این زمانی خواهد بود که سازنده تعداد پیچش در هر اینچ را مشخص می کند. با این وجود امکان چرخش بیش از حد نخ وجود دارد، افزودن تنش بیش از حد یا توزیع ناهموار تن ، باعث گره خوردن آن می شود، که برای بافت فرش ها ایده آل نیست.

رنگرزی پشم

وقتی پشم دام زنده به نخ تبدیل شد و روی حلقه ها قرار گرفتند، آن را رنگ می کنند. معمولا آن را در ظرف های رنگی که با آب مخلوط شده قرار می دهند و برای کمک به “تنظیم” رنگ، در دمای بالا، محلول را گرم می کنند.

رنگ های پشم تقریبا همیشه اسیدی هستند، زیرا این امر به پیوند رنگ با فیبر در سطح شیمیایی کمک می کند و “ثبات” رنگ را بهبود می بخشد، در واقع توانایی نخ برای مقاومت در برابر بافتن یا “شسته شدن” با گذشت زمان حفظ می شود. رنگ های قلیایی که بیشتر برای پنبه یا مواد مصنوعی استفاده می شوند، به پشم آسیب می رسانند، بنابراین به ندرت از آنها استفاده می شود.

 

بافت فرش

تبدیل پشم گوسفند به بافت ،حال که نخ های رنگی آماده شده است، وقت آن است که فرش ها بافته شوند. برای این کار شما به برخی از ماشین آلات سنگین نیاز خواهید داشت و اینکه چه چیزی استفاده می کنید به نوع فرش شما بستگی دارد.

دو روش اصلی برای ساخت فرش وجود دارد: تافتن و بافندگی. فرش تافته، متداول ترین نوع است که باید نخ را به ورقه ای از پارچه که به عنوان “پشتی اصلی” شناخته می شود “سوراخ” کند و سپس برش داده تا یک تکه پیچش ایجاد کند یا دوباره گره بخورد تا یک تکه حلقه ایجاد شود.

ماشین های تافتن فقط توسط تعداد معدودی از تولیدکنندگان موجود هستند. از طرف دیگر، فرش بافته شده به یک دستگاه بافندگی صنعتی برای بافتن تارهای پشت و جلو به طور همزمان در پارچه پشتی نیاز دارد.

این نوع سنتی تر اما گران تر از تولید فرش است و دوباره ماشین آلات فقط توسط تعداد کمی از شرکت ها ساخته می شوند.

فرایندهای مختلفی وجود دارد که یک فرش آماده شود و به پایان برسد. در این توضیحات تلاش شده است تمام مراحل از تهیه پشم تا آماده سازی فرش پوشش داده شود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت