تجهیزات و لوازم دامداری

تجهیزات و لوازم دامداری

تجهیزات و لوازم دامداری شامل انواع مختلفی از ابزارها و وسایلی می شوند که بدون در دسترس داشتن آن ها نگهداری و مراقبت از دام ها با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. این کار جزء پیشه های هیجان انگیز و البته استرس زا می باشد که به دلیل شرایطی که بر محیط آن حاکم است اغلب مجتمع ها و ساختمان های آن در بیرون از شهرها و در نقاط دور افتاده ساخته خواهند شد بنابراین لازم است که تمام وسایل مورد نیاز در دسترس باشند تا در صورت نیاز بتوان از آن ها استفاده کرد.‌

انواع تجهیزات و لوازم دامداری

همانطور که قبلا ذکر شد تجهیزات و لوازم دام زنده بسیار متنوع می باشند. در واقع این وسایل به دو دسته تقسیم خواهند شد. دسته اول وسایل و دستگاه هایی هستند که برای تغذیه و شیر دوشی از آن ها استفاده می شوند و دسته دوم وسایل و تجهیزات اولیه دامپزشکی می باشند. مهم ترین و اساسی ترین آن ها عبارتند از:

قیمت انواع تجهیزات دامداری

سیستم بچینگ خوراک دام

این سیستم از اساسی ترین تجهیزات و لوازم دامداری محسوب می شود زیرا مواد خوراکی تهیه شده برای حیوان را درون آن ریخته و این دستگاه میزان مواد را در نسبت های مشخص با هم مخلوط خواهد کرد.

دستگاه شیردوشی گاو

این دستگاه برای مراکزی است که دام شیرده را پرورش می دهند. این دستگاه دارای چندین لوله و مکنده است که هم زمان می تواند فرایند شیردوشی چندین دام را انجام دهد.

وان آبشخور دام

این دستگاه برای حمام دادن دام ها استفاده می شود. گاهی به دلیل وجود بیماری و یا کنه زدایی دام ها را در وان و به وسیله مواد شیمیایی مخصوص حمام خواهند داد.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

آخور سبد دار مخصوص بز و گاو و گوساله

این دستگاه یکی از تجهیزات و لوازم دامداری می باشد که استفاده از آن برای حیوان های سنگین وزن و سبک وزن متفاوت است. اندازه و ابعاد این سبدها به نوع دامی که از آن استفاده می کند بستگی دارد.

دستگاه میکس کننده خوراک دام ها

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است عمل میکس کردن و مخلوط کردن خوراک دام را انجام می دهد.

دستگاه کاه و جو خوری مکانیکی

از این دستگاه تنها زمانی استفاده خواهد شد که تغذیه حیوانات با کاه و جو باشد در این صورت دستگاه به صورت اتوماتیک خوراک را آماده خواهد کرد.

سیستم توزین دام ها

این سیستم نسبتا پیچیده شامل چندین دستگاه از جمله میکسر و بچینگ است که کنترل مواد خوراکی مخلوط شده برای حیوان را به صورت اتوماتیک بر عهده دارد.

دستگاه یونجه خوری دستی

یکی از ساده ترین تجهیزات و لوازم دامداری است که به کمک دست یونجه را برای تغذیه دام در آن خواهند ریخت.

سیستم علوفه خوری برای گوسفندان

این سیستم صرفا جهت تغذیه گوسفندان استفاده می شود.

دستگاه پشم چینی گوسفندان

دستگاه پشم چینی گوسفندان یک دستگاه کاملا اتومات است که در سال تقریبا یک یا دو مرحله از آن برای کار پشم چینی استفاده خواهد شد.

دماسنج در دامداری

متعادل نگه داشتن دمای مکان نگهداری دام ها امری مهم است زیرا دمای مناسب این محیط ها در فصل های سرد با فصل های گرم کاملا متفاوت است. بهترین راه اندازه گیری و کنترل دما استفاده از دماسنج های مخصوص است.

دستگاه رطوبت سنج علوفه

علوفه بسیار خشک و یا دارای نم و رطوبت بالا خوراکی مناسب برای دام ها نخواهد بود زیرا خوراک بی کیفیت بر سلامت و میزان شیردهی حیوان تاثیر منفی خواهد گذاشت بنابراین لازم است که میزان رطوبت علوفه مصرفی با استفاده از رطوبت سنج های مخصوص به طور مرتب کنترل شود.

هواکش و فن برای تهویه هوا

رد و بدل شدن هوای داخل آخور توسط فن و هواکش های مخصوص، بر میزان سلامت آن ها و جلوگیری از بروز بیماری های عفونی و همچنین آلوده شدن محیط به حشرات موذی مانند کنه و پشه تاثیر بسزایی دارند. بنابراین لازم است تا از تهویه های مناسب در این مکان ها استفاده شود.

هیدروسیکلون

این دستگاه وسیله ای است برای پاک کردن آب آشامیدنی دام ها از مواد زائد مانند ماسه و شن و سنگ ریزه.

دستگاه شاخ سوز

این دستگاه برای سوزاندن و از بین بردن شاخ دام های شاخدار است. ای کار برای جلوگیری از آسیب رساندن به سایر دام ها صورت خواهد گرفت.

تجهیزات و لوازم دامداری برای نگهداری دام های شیرده

لاینر کوتاه و بلند و پولساتور

این دستگاه از مهم ترین تجهیزات و لوازم دامداری برای مکان هایی است که از دام های شیرده مراقبت می کنند. این وسیله به طور مستقیم با بدن حیوان در ارتباط است بنابراین باید در انتخاب آن دقت لازم را انجام داد زیرا کیفیت آن بر روی میزان شیردهی دام ها تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

آبخور و آخور

آبخور و آخور برای تغذیه دام ها باید در عرض و طول مناسبی طراحی و ساخته شود تا حیوان بتواند به راحتی سر خود را در آن به حرکت در بیاورد همچنین ارتفاع آن باید استاندارد و در حدود ۱۵ سانتی متر در نظر گرفته شود.

شیر سرد کن

دستگاه شیر سرد کن در حقیقت یک تانکر بزرگ است که در سایز ها و وزن های مختلفی در بازار یافت می شوند در یک دامداری که دام های شیرده را پرورش می دهند وجود این دستگاه لازم و ضروری است زیرا بعد از دوشیدن شیر و تا زمان انتقال آن به بازار فروش و کارخانه ها باید در این دستگاه نگهداری شود تا از فاسد شدن آن جلوگیری به عمل بیاید.

اهمیت وسایل پزشکی در میان تجهیزات و لوازم دامداری

در یک مرکز پرورش دام وجود وسایل دامپزشکی از حیاتی ترین تجهیزات و لوازم دامداری به حساب می آیند. زیرا در صورت بروز مشکل برای هر کدام از دام ها تا رسیدن افراد متخصص استفاده از این وسایل برای نجات جان حیوان کارساز و مفید خواهند بود. از لوازم اولیه دامپزشکی عبارتند از:

بهترین لوازم برای دامداری کدامند

انواع پنس های جراحی دام سبک و دام سنگین

• پنس های خون گیر، پنس های روده گیر پنس شان گیر، پنس دندان موشی، انواع سوزن های جراحی و قیچی های دو سر تیز و یک سر تیز

• انواع نخ های بخیه نایلون و سیلک و کات کرومیک

• انواع لوله های شیشه ای جهت خون گیری

• تیغ جراحی و وسایل مامایی شامل: جک جنین کش، جک مامایی، قلاب کشویی و طناب مامایی

• انواع سند گاوی و گوسفندی در سایز های مختلف

• وسایل و ابزار های درمان پستان دام مانند: سند تیغه مخفی و سند باز کننده سر تیت

• انواع سند های ادراری دام بزرگ و کوچک

• انواع دهان باز کن های چوبی و فلزی برای دام های سبک و سنگین

Rate this post

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

درمان بیماری پوستی زگیل گاو چگونه است

بیماری پوستی زگیل گاو و درمان آن

بیماری پوستی زگیل گاو و درمان آن بیماری پوستی زگیل گاو (به انگلیسی: Bovine papular …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت