لنگی در گوسفندان

لنگی در گوسفندان

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : لنگی در گوسفندان دلیل قابل توجهی برای خسارات مالی وارده به دامپروری است. این موضوع پیامدهای جدی رفاهی را برای دام ایجاد می کند و تأثیر منفی بر درک عمومی از پرورش گوسفند، ایجاد می کند.

علاوه بر این تصور می شود که دو سوم استفاده از آنتی بیوتیک در گوسفندان در درمان لنگش استفاده می شود.

کاهش لنگش در گوسفندان به عنوان یک زمینه اصلی در مبارزه با مقاومت ضد میکروبی شناسایی شده است. یک هدف برای گله های کمتر از ۲٪ لنگش تا سال ۲۰۲۱ توسط شورای رفاه گوسفندان در دامپروری در نظر گرفته می شود. بیشتر شیوع لنگش در گوسفندها ناشی از عفونت های باکتریایی است.

پوسته پوسته شده (درماتیت اینتردیجیتال) و زیر پا ناشی از دیکلوباکتر ندوزوس است که می تواند به سرعت در آب و هوای معتدل گسترش یابد. درماتیت دیجیتال مسری با باکتری های ترپونم همراه است که از طریق گوسفندان آلوده وارد گله می شود اما بسیاری از ضایعات CODD حاوی باکتری های پایه نیز هستند.

لنگشی که کمتر شایع است غیر عفونی و شامل گرانولومای انگشتان پا، آبسه های خط سفید یا انگشتان پا و سم پوسته پوسته یا بیش از حد رشد کرده است.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

از عوامل مهم ریسک برای لنگش پا آسیب به پوست در بین پنجه ها در اثر قرار گرفتن در معرض رطوبت و سایش مکانیکی و انتقال باکتری ها از گوسفندان آلوده به دلیل عدم امنیت زیستی ضعیف و یا تأخیر در درمان موارد بالینی است. پیرایش نامناسب خطر گسترش باکتری و آسیب طولانی مدت به سم را افزایش می دهد.

 

علائم بالینی لنگش گوسفند

پوسته پوسته شدن شایع ترین علت لنگش در بره ها و گوسفندان است و بیشتر در موارد مرطوب زیر پا، اغلب در اواخر بهار اتفاق می افتد. در چمن، شیوع لنگش در بره ها بسیار بیشتر از میش ها است، اما تاول می تواند برای میش های ساکن در بسترهای کاهگلی باعث رطوبت و گرما شود و مشکل ساز شود.

پوست بین پنجه ها قرمز و متورم می شود و توسط لایه نازکی از ترشحات سفید پوشانده شده است.

• بسیاری از شیوع لنگش در بره ها ناشی از سوختن پوست است

تاول باعث لنگش شدید موقتی می شود که در چرای دام تداخل ایجاد می کند اگرچه گوسفندان یک تا دو روز پس از درمان مناسب خوب می شوند. درمان سریع باعث می شود تاثیری در میزان رشد نداشته باشد. تأخیر در درمان می تواند باعث عدم افزایش وزن یا حتی کاهش وزن شود.

• پوست بین پنجه ها متورم شده و توسط لایه نازکی از ترشحات سفید پوشانده شده است.

بیماری فوتروت گوسفند

فوتروت (footrot) یک بیماری بسیار دردناک است و دام های مبتلا می توانند به سرعت وزن کم کنند. گوسفندهای دارای فوتروت بسیار لنگ می زنند، برای مدت طولانی دراز می کشند و ممکن است تحمل وزن روی پای آسیب دیده را نداشته باشند.

هنگامی که هر دو پای جلوی بدن تحت تأثیر قرار می گیرند، گوسفندها روی زانو حرکت می کنند. در بین پنجه ها تورم و مرطوب شدن پوست وجود دارد که با گسترش عفونت باعث جدا شدن بافت کف و گسترش به دیواره که در مواردی نادیده گرفته می شود.

ترشحات مشخص و بدبویی وجود دارد. کل سم ممکن است در موارد شدید از بیم برود و عفونت مزمن منجر به نادرست بودن سوهان و رشد بیش از حد سم شود.

• فوتروت در هر دو پای جلویی باعث لنگش شدید شده است

گوسفندان مبتلا به CODD لنگش شدیدی را نشان می دهند که به طور معمول روی یک پنجه یک پا تأثیر می گذارد و تمایلی به تحمل وزن ندارد. در ابتدا زخم های کوچک در نوار کرونر ایجاد می شوند (محل اتصال دیواره سم و پوست دارای مو) که می تواند آنقدر شدید شود که کل سم جدا شود.

خسارت ناشی از CODD می تواند آنقدر شدید باشد که رشد مجدد شاخ برای همیشه آسیب ببیند. در مراحل اولیه، همه گوسفندان مبتلا لنگ نخواهند بود، بنابراین بررسی دقیق حیوانات خریداری شده برای مشاهده علائم CODD ضروری است.

تشخیص لنگش در گوسفند

تشخیص برای همه دلایل لنگش گوسفند باید با بازرسی از پا پس از از بین بردن هر گونه آلودگی تأیید شود. اما در مواردی که تردید دارید، به ویژه برای تشخیص CODD یا شک به وجود تاول در اطراف باند کرونر، باید به دنبال مشاوره دامپزشکی باشید و سریعا به حل مسئله بپردازید.

درمان لنگش گوسفندان

موارد فردی جرم گیری را می توان با استفاده از اسپری های آنتی بیوتیک درمان کرد. وقتی چندین دام تحت تأثیر قرار می گیرند، معالجه همه گوسفندان گروه در یک محلول ۱۰٪ سولفات روی یا ۳٪ فرمالین در یک حمام پا معمولاً کنترل موثری را فراهم می کند.

گوسفندان بعد از حمام پا باید در یک ناحیه خشک بایستند تا سولفات روی یا فرمالین روی پاها خشک شود، طراحی تاسیسات حمل و نقل ضروری است. معمولا تکرار استحمام پا در فواصل هفتگی یا دو هفته ای در طول دوره خطر برای جلوگیری از انتقال بیماری و گوسفندان لنگ بیشتر ضروری است. برای درماتیت اینتر دیجیتال هیچگونه اصلاح پا لازم نیست.

پیشگیری و کنترل لنگش در گوسفندان

استراتژی های کنترل لنگش در گوسفندها بر اساس برنامه پنج نکته ای است که در مزارع انگلستان به کار برده شده است که در کاهش بروز لنگش به سطح سازگار و بسیار موثر است. عناصری که برای کنترل لنگش در گوسفندان با هم در ارتباطند عبارتند از:

• افزایش تاب آوری ژنتیکی طبیعی
• کاهش چالش برای بروز بیماری
• افزایش امنیت دلم

 

برنامه برای مقابله با لنگش گوسفند

• پوسته پوسته شدن

یک عنصر ژنتیکی در معرض استعداد ابتلا به پوسته پوسته شدن و جای پاها وجود دارد. از بین بردن گوسفندانی که لنگش مکرر دارند و به طور مزمن آلوده شده اند یا دارای پاهای نامناسب هستند، مقاومت گله را افزایش می دهد. از قوچ هایی که دارای مواردی از سوختگی یا پاتک هستند، نژاد گیری نکنید.

• قرنطینه

از وارد کردن گوسفندهای خریداری شده یا برگردانده شده، به صورت مستقیم به مزرعه جلوگیری کنید. برای اطمینان از دستیابی و موثر بودن برنامه قرنطینه خود، با دامپزشک خود مشورت کنید.

حیوانات نیاز به بررسی دقیق پاها با درمان و حمام پا دارند که توصیه می شود. قبل از قاطی شدن با گله، یک دوره ۲۸ روزه توصیه می شود اما به توصیه های برنامه بهداشتی گله خود عمل کنید.

• از ایجاد عفونت جلوگیری کنید

اطمینان حاصل کنید که ریسک عفونت در هنگام جمع آوری، دست زدن و محل نگهداری را به حداقل برسانید. فیدرها و آبخوری ها را مرتبا به مناطق تمیز منتقل کنید. چرا را بچرخانید تا از تجمع باکتری ها در مرتع جلوگیری شود.

به طور کلی برای محافظت از گوسفند زنده در بیشترین زمان ها که ریسک عفونت بالاست با دامپزشک خود در ارتباط باشید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت