مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در پرورش درختان، گیاهان و گل ها کاربرد دارد. این کود حاوی عناصر لازم و ضروری خاک مانند پتاسیم، فسفر، آهن و روی می باشد. استفاده ی صحیح و مرتب از کودهای حیوانی سبب بهبود کیفیت خاک و افزایش بهره وری درختان و گیاهان کشاورزی می گردد.

کشاورزی، بزرگترین منبع تهیه‌ی نیازهای غذایی انسان می باشد. خاک حاصلخیز، کود شیمیایی، کود گوسفندی و آب کافی از عوامل افزایش رونق کشاورزی می باشند. خاک حاصلخیز، حاوی مقادیر مناسبی از عناصر و مواد معدنی مورد نیاز گیاهان می باشد. کود حیوانی، کمبود عناصر و مواد معدنی خاک را جبران می کند و درصد بهره وری خاک را افزایش می‌دهد. کود طیور و کود دام های سبک و سنگین در رونق کشاورزی مؤثر می باشند.

کود گوسفند چه مزایایی دارد

ترکیب کود گوسفندی

کود گوسفندی که به عنوان کود گرم شناخته می‌شود، سرعت تجزیه ی بالایی دارد. این کود یکی از غنی ترین انواع کود می باشد که در صنعت کشاورزی پر مصرف است. کود حاصل از فضولات گوسفند، حاوی مواد معدنی و مواد مغذی ضروری خاک می باشد. ساختار کود مذکور به طور طبیعی حاوی آهن، ازت، فسفات، روی، مس، منگنز، منیزیم، نیتروژن، پتاسیم، سدیم می باشد. حدود ۷۰ درصد این کود را مواد آلی تشکیل می دهد. درجه ی اسیدیته ی این کود ۸ است که نشان دهنده ی خاصیت بازی آن می باشد. هرکدام از عناصر مذکور، مناسب درختی خاص و گیاهی مخصوص می باشند.

کود گوسفندی به نسبت سایر کودهای حیوانی از مزیت های ویژه ای برخوردار است. محل نگهداری گوسفندان، اغلب فاقد بستر اولیه است. به همین دلیل، کود تهیه شده خالص می باشد. خلوص بالای کود حاصل از فضولات گوسفند، سبب افزایش سرعت تجزیه و جذب کود در خاک می شود. علارغم تجزیه و جذب بالای کود مدنظر، باید به طور متناسب از آن استفاده شود. کود مذکور به دلیل سرعت تجزیه ی بالا، مقادیر آمونیاک قابل توجهی منتشر می‌کند.

عناصر و مواد آلی موجود در کود دام زنده

عناصر و مواد آلی موجود در کود سبب رشد کرم ها و حشرات درون خاک می گردد. گاهی درصد بالای عناصر موجود در کود و گرم بودن آن، سبب مرگ کرم‌ها می شود. به منظور رفع این مشکل، ترکیبی از چند نوع کود حیوانی تهیه می‌کنند. گوسفندان در طول سال مقادیر قابل توجهی کود حیوانی تولید می‌کنند. مقدار و کیفیت کود حیوانی تولید شده به تغذیه و علوفه ی مصرفی دام بستگی دارد. هر گوسفند سالانه به طور تقریبی، ۲۵ برابر سنگینی خود کود تولید می‌کند.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

یعنی یک گوسفند ۴۰ کیلویی سالانه حدود ۱ تن کود حیوانی تولید می‌کند که مقدار قابل توجهی است. کشاورزانی که در کنار کار کشاورزی، به دامپروری مشغول هستند، می توانند کیفیت خاک و محصولات کشاورزی خود را به طور چشمگیری افزایش دهند. در دوره ی پروار بندی، مقدار قابل توجهی کود غنی، خالص و باکیفیت تولید می‌شود که حاوی مقادیر قابل توجهی عناصر مختلف، مواد آلی و تخمیر کننده ها می باشد. کود مذکور به دلیل تجزیه و جذب مناسب، بسیار کاربردی و مفید می باشد.

بسته بندی، ساماندهی و توزیع این کود به نسبت سایر کودهای حیوانی آسان تر می باشد. میزان آلودگی محیطی و بوی نامطبوع این کود بسیار ناچیز می باشد. این کود مناسب استفاده در انواع درختان، انواع گیاهان و سیفی جات می باشد. شادابی، طراوت و رشد چشمگیر گیاهان به کمک این کود امکان پذیر می باشد. به طوری که می توان مقداری از آن را با خاک گیاهان خانگی و آپارتمانی مخلوط نمود. محصولات به دست آمده از درختان و گیاهان مصرف کننده ی کود حیوانی، کاملا ارگانیک می باشند.

کاربردهای کود گوسفندی

کودهای حیوانی، از جمله مزایای کود گوسفندی در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کود مذکور در پرورش کرم های کمپوست، تقویت گیاهان، تقویت خاک و تهیه ی گیاه خاک بهره می‌گیرند. کود حیوانی از جمله کود تهیه شده از فضولات گوسفند، علاوه بر استفاده در کشاورزی، در پرورش کرم های تولید کمپوست و کرم خاکی کاربرد دارد. کرم های پرورش داده شده در تولید گیاه خاک، تقویت خاک، اکسیژن رسانی به خاک و موارد دیگر استفاده می‌شوند.

به منظور بهره وری بهتر کرم ها، باید ترکیب مناسبی از کود مخصوص گوسفند با سایر کودهای حیوانی تهیه شود. کاربرد دیگر کود دام های سبک، در تقویت گیاهان و درختانی نظیر گردو، پسته، بلوبری، مرکبات، حبوبات، صیفی جات و حتی چمن می باشد.

استفاده از کود گوسفندی در کشاورزی

• درخت بلوبری برای رشد و تولید محصولات با کیفیت به عناصر مختلفی از جمله، آمونیاک، هیدروژن و… نیاز دارد. با توجه به مقدار قابل توجه نیتروژن در کود حاصل از فضولات گوسفندی، این کود نیاز درخت بلوبری به عناصر مختلف را تأمین می‌کند. به منظور بهره وری حداکثری کود، دوبار در سال به درختان کود می دهند.

• درخت مرکبات برای رشد و بهره وری بهتر به عناصر مختلفی چون‌‌ نیتروژن، پتاسیم و فسفر نیاز دارد. اغلب عناصر مورد نیاز مرکبات در کود دامی موجود می باشد. به همین دلیل سالانه، ۱ الی ۶ کیلوگرم کود طی مراحل مختلف به درختان داده می‌شود.

• درختان پسته، گردو و بادام، برای رشد بهتر و تولید محصول با کیفیت تر به مقادیر قابل توجهی فسفات، پتاسیم، آهن و نیتروژن نیاز دارند. به منطور فراهم نمودن مواد معدنی این درختان از کودهای حیوانی مختلف، از جمله نوع گوسفندی بهره می‌گیرند.

• عناصر موجود در کود خالص گوسفند، برای رشد چمن بسیار مفید می باشند و سبب رشد و تراکم چشمگیر چمن می شوند.
• صیفی جات و گیاهان بوته ای به عناصر موجود در کودهای دامی نیاز دارند. استفاده از کود دام های سبک در اوایل رشد صیفی جات، سبب رشد بیشتر و تولید محصولات ارگانیک و با کیفیت می شود.

استفاده از کود گوسفندی در کشاورزی

نحوه استفاده از کود دام زنده

مزایای کود گوسفندی یک منبع آلی نیتروژن است که آهسته آنرا آزاد کرده با این حال میتوان هر ساله کود را به دو روش و در دو زمان برای کشاورزی استفاده کرد.کود گوسفند یک منبع آلی مناسب هستند که با اضافه کردن به خاک میتوان از مزایای بسیار آن استفاده کرد.

کود گوسفندی، کاربرد فراوانی در کشاورزی دارد. مصرف بیش از حد و زیاد این کود سبب مسمومیت، خشکی و مرگ درختان می‌شود. آمونیاک تجزیه شده در خاک سبب ایجاد این عوارض می باشد. به منظور بهره وری بهتر کودهای دامی، یک ماه قبل از کشت زمین های کشاورزی، کود مورد استفاده را به وسیله ی کولیواتور و گاو آهن در زمین پخش می‌کنند. معمولا کود دهی طی دو الی سه مرحله انجام می‌شود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

خرید گوسفند برای قربانی

خرید گوسفند برای قربانی در بسیاری از ادیان، به منظور ابراز بندگی و تقرب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت