معرفی کامل گوسفند نژاد نائینی پشمی و گوشتی

معرفی کامل گوسفند نژاد نائینی پشمی و گوشتی

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : گوسفند نژاد نائینی پشمی- گوشتی یکی از نژاد های گوسفند ایرانی می باشد که از لحاظ وزنی نسبت به سایر نژادها وزن کمتری دارد.

این نژاد که در مناطق مختلف ایران پرورش داده می شود بیشتر به جهت داشتن پشم مرغوبی که دارد محبوب است و کیفیت بالای پشم گوسفند نائینی این گونه را منحصر به فرد کرده است. ویژگی های انحصاری این نژاد سبب شده است که تقاضا برای پرورش و نگهداری آن همواره بالا باشد.

در ایران انواع نژاد گوسفند ایرانی زیاد است ولی گوسفند نائینی مربوط به مناطق مرکزی در ایران است و زیستگاه اصلی این نژاد مربوط به این منطقه می باشد. در زیر بیشتر با مشخصات و خصوصیات این نژاد منحصر به فرد آشنا می شویم.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

گوسفند ایرانی نژاد نائینی پشمی و گوشتی

در ایران صنعت دامپروری روز به روز در حال رونق گرفتن است و همچنان در شهرها و روستاها پرورش و نگهداری گوسفندان از محبوبیت بالایی برخوردار است. هر دامپروری وقتی وارد این حرفه می شود معمولا از چند نژاد مختلف گوسفند برای پرورش انتخاب می کنند.

در صنعت دامپروری اگر هدف توزیع گوسفندان گوشتی و پشمی باشد، گوسفند نژاد نائینی پشمی- گوشتی یک گزینه ی ایده ال است. در این بین گونه های پشمی، گوشتی، پوستی و شیری هم وجود دارد.

اما پرورش گوسفند و روش های نگهداری از آن تعیین می کند که چه نژادی برای چه موقعیتی مناسب است. برخی نژادها در هوای زیر صفر درجه هم همچنان مقاومت خود را حفظ می کنند اما برخی از گونه ها با کوچکترین تغییرات آب و هوایی مریض می شوند.

پس قبل از ورود به صنعت دامپروری ابتدا شرایط خود را کاملا بسنجید و با توجه به شرایط خود و تطبیق آن با نژاد گوسفندان این کار را از سر بگیرید. بیشتر افراد با هدف پرورش نژادهای گوشتی و پوستی وارد این حرفه می شوند و معمولا چندین نژاد با این ویژگی ها را نگهداری می کنند.

گوسفند نژاد نائینی پشمی- گوشتی قدرت باروری بالایی دارد و ارزش بالای پشم ان سبب شده تا تمرکز بیشتری بر روی این نژاد شود. در بیشتر مناطق دلیل نگهداری این نژاد جهت استفاده از گوشت اعلای ان می باشد.

ویژگی های گوسفند نژاد نائینی

همانطور که در مقدمه ی موضوع هم بیان کردیم گوسفند نژاد نائینی پشمی- گوشتی وزن بسیار پایینی دارد. این گوسفند جثه ی کوچک دارد و تنها دلیل پرورش آن گوشت مرغوب و با کیفیت آن می باشد.

پس زبح این گوسفند با گوشت با کیفیت و مرغوب تنها دلیلی است که مورد استقبال افراد زیادی واقع شده است. حتما بارها اسم پشم نائین را شنیده اید. در صنایع قالیبافی و ریسندگی از این نوع پشم استفاده می شود و مرغوبیت و محبوبیت آن به دلیل کیفیت بالای گوشت و پشم این گوسفندان می باشد.

مشخصات گوسفند

گوسفند نژاد نائینی پشمی-گوشتی همانطور که از اسمش پیداست زیستگاه آن مربوط به نائین اصفهان می باشد و از دیر باز پرورش و نگهداری این نژاد در نایین وجود داشته است. از آنجا که نائین یک شهر گرمسیر است پس خاستگاه و شرایط اصلی این نژاد متفاوت می باشد.

هر جا اسم گوشت گوسفند و پشم گوسفند آورده شود قطعا اسم گوسفند نژاد نائینی دیده می شود و برای این ویژگی ها است که به محبوبیت رسیده است.

دام نائینی در بیشتر نقاط ایران نگهداری می شود چون علاوه بر تولید پشم و گوشت از قدرت باروری بالایی برخوردارند که بیشتر در ماه بهمن و اسفند وضع حمل می کنند.

خصوصیات ظاهری گوسفند

در گوسفند نژاد نائینی که معروفیت اصلی آن به دلیل وجود پشم مرغوب آن می باشد پشم گوسفند به رنگ سفید می باشد. در این نژاد در قسمت هایی نظیر دور چشم و پوزه، انتهای گوش و انتهای دست و پا لکه های مشکی دارد.

این نژاد سه مدل گوش دارد که شامل گوش دراز، گوش کوتاه یا نیم گوش و بدون گوش یا کر می باشد‌. جثه و سر این نژاد کوچک می باشد و با پوزه سیاه رنگ و بینی بدون انحنا محبوبیت زیادی را در بین دامپروران کسب کرده است.

اما از آنجا که درصد بسیاری بالایی از نژاد گوسفندان ایرانی داری دنبه هستند پس در مورد این گونه نیز دنبه کوچک و متوسطی دارند. معمولا میش های نائینی بدون شاخ هستند و قوچ های نائینی در انواع با شاخ، بی شاخ و شاخ کوچک وجود دارند.

وزن گوسفند نژاد نائینی

وزن گوسفند نژاد نائینی پشمی- گوشتی بسته به سن گوسفند متفاوت است. یک بره تازه متولد شده نائینی در جنس نر حدود ۴ کیلوگرم و در پایان شیرخوارگی ۲۳ کیلوگرم، در ۶ ماهگی ۳۲ کیلو گرم و در یک سالگی چیزی حدود ۴۵ کیلوگرم می باشد که این مقدار در جنس ماده تا حدودی متفاوت تر است.

بره ماده متولد شده سه و نیم کیلوگرم، پایان شیرخوارگی ۲۰ کیلوگرم، ۶ ماهگی ۲۷ کیلوگرم و در یک سالگی تقریبا ۴۰ کیلو گرم است.

این وزن بسته به موقعیت جغرافیایی و تغذیه گوسفندی تا حدودی تغییر می کند و ممکن است کمتر یا بیشتر شود. گوشت و پشم مرغوب این نژاد باعث می شود که در اغلب مناطق ایران این گونه پرورش داده شود.

میزان وزن گیری این نژاد تقریبا خوب است و سالانه می توان یک تا یک و نیم کیلوگرم پشم تولید کند که رقم خوبی می باشد.

 

خرید و فروش گوسفند نائینی

از آنجا که افراد زیادی هر روزه گرایش به راه اندازی صنعت دامپروری دارند و تمایل دارند از نژاد گوسفندهایی پرورش دهند که کم خرج و پردرآمد باشند. در این بین گوسفند نژاد نائینی پشمی-گوشتی یک گزینه بسیار مناسب می باشد.

از آنجا که جمعیت بالای این گوسفند زنده در ایران سبب شده که بیشتر برای تولید گوشت این نژاد پرورش داده شود و گوشت آن بیشتر از پشم آن سودآوری داشته باشد.

خرید و فروش این گوسفندان در دامپروری های معتبر انجام می شود و معمولا در روستاها هم تعداد کمتری نسبت به دامپروری های صنعتی وجود دارد که هم سالانه می توان پشم را قیچی کرد و فروخت و هم می توان وقتی به وزن مناسبی رسید جهت تهیه گوشت کشتار شود.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت