گوسفند ایرانی نژاد کرمانی

گوسفند ایرانی نژاد کرمانی

گوسفند زنده | دام زنده| لایو شیپ :گوسفند نژاد کرمانی یکی از پرطرفدارترین نژادهای گوسفند ایرانی می باشد که در دسته های گوسفندان پشمی- گوشتی قرار دارد و هم گوشت و هم پشم این نژاد مرغوبیت بالایی دارد.

از آنجا که بقای انسان در گرو مصرف تامین نیازهای غذایی می باشد و نگهداری و پرورش انواع دام و طیور نقش مهمی در این بقا ایفا می کند پس با این وجود لازمه حیات مصرف گوشت و لبنیات انواع دام ها می باشد. گوسفند که یک حیوان اهلی می باشد و در تمام جهان جهت تولید گوشت، شیر و پشم نگهداری و پرورش داده می شود.

از این رو گوسفند نژاد کرمانی که یکی از انواع بهترین گوسفندان در ایران و از نژادهای اصیل با خصوصیات و شرایط ویژه ای است نقش بسیار مهمی در تامین گوشت و نیازهای ما دارد.

نژادهای گوسفند ایرانی بسیار متنوع می باشد و هر منطقه یک دام اختصاصی و ویژه دارد که مختص همان زیستگاه می باشد. انواع نژاد گوسفندان ایرانی شامل افشاری، نژاد بلوچی، نژاد بهمنی، نژاد دالاق، نژاد زل، نژاد زندی، نژاد کردی خراسانی، سنجابی، سنگسری، نژاد شال، طالشی، عربی، فرهانی، فشندی، قره قل سرخسی، قزل، قشقایی، کرمانی و … می باشد که در این جا به توضیح گوسفند نژاد کرمانی می پردازیم تا با ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد این نژاد آشنا شویم.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

اطلاعات کامل در خصوص گوسفند ایرانی نژاد کرمانی

 پوست نژاد کرمانی رنگی نخودی دارد و این تمایز رنگ در پشم این گوسفندان سبب شده است تا از آن در تولید انواع البسه و فرش های دستباف استفاده شود و محصولات مرغوب و با کیفیتی تولید و به بازار پوشاک و صنعت نساجی ارسال بشود.

از ویژگی ممتاز این نژاد رنگ پذیری بالای پشم گوسفند می باشد که موجب استفاده گسترده ی آن در صنایع مرتبط شده است. نژاد کرمانی یک سری ویژگی و خصوصیات منحصر به فرد دارد که آن را از سایر نژادها متمایز کرده است و اگر اطلاعات کافی و مفیدی د خصوص ظاهر و ویژگی این نژاد داشته باشید به راحتی می توانید آن را از بین سایر نژادها تشخیص دهید. در ادامه در مورد زیستگاه اصلی این نژاد و خصوصیات فیزیکی این گوسفند زنده شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد.

زیستگاه گوسفند نژاد کرمانی

زیستگاه گوسفند نژاد کرمانی در شهرهای جیرفت، بابک، کهنوج، سیرجان و بافت می باشد. در زیستگاه ها و مناطق مختلف انواع نژادهای مختلف گوسفندان ایرانی وجود دارد. هر نژاد خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارد. این تفاوت ها بیشتر مربوط به ویژگی های ظاهری و تولیدات آن ها می باشد. بیشتر افراد اصلا با نژادهای گوسفندان ایرانی آشنایی ندارند و تفاوت های این نژادها را درک نمی کنند.

نژادهای گوسفندان با توجه به زیست بوم و شرایط آب و هوایی تولیدات مختلفی دارند. در نواحی و شهرهای استان کرمان که زیستگاه اصلی این نژاد است تعداد این گوسفندان زیاد است. اما به جز این نواحی در شهرهای و استان های دیگر ایران هم این نژاد پرورش و نگهداری می شود. تعداد این نژاد بیش از دو میلیون راس می باشد که رقم قابل توجهی است و نسبت به بقیه نژادها امار قابل توجهی دارد.

خواص فیزیکی گوسفند کرمانی

گوسفند نژاد کرمانی همانند سایر نژادها سازگاری بخصوصی با زیستگاه خود دارد. نژاد کرمانی در برابر گرمی آب و هوا بسیار مقاوم است و در دشت ها و عشایر این مناطق هم نگهداری می شود و نیازی به مراتع غنی ندارند. قدرت راهپیمایی این نژاد بسیار بالاست و بسیار چابک و زرنگ هستند.

ظاهر این گوسفندان هم به نحوی است که با شرایط زیست بومی استان کرمان سازگار است و دست و پاهای بلند این نژاد به این سازگاری کمک می کند و می تواند با دست و پاهای بلند مسیرهای طولانی و ارتفاعات و بالا و پایین های طولانی را بپیماید.

گوسفندان کرمانی بدنی گرد و مقداری کشیده دارند. مفصل خرگوشی در این نژاد دارای حالت خمیده می باشد و حالت گردن عضله ای و چشمانی ریز و کوچک و رنگ سفید این گوسفندان از ویژگی های فیزیکی این نژاد می باشد. بلند بودن حالات دست ها و پاها رفتن به ارتفاعات و پیدا کردن چراگاه مناسب را آسان می کند. دست ها و پاها و پوزه گوسفند کرمانی به رنگ سیاه است. در نژاد کرمانی سابقه دوقلوزایی دیده نمی شود و سابقه دو قلوزایی به کمتر از ۵ درصد می رسد.

وزن بره های نژاد کرمانی زمانی که تازه متولد می شوند به طور میانگین ۷.۲ کیلوگرم می باشد. رشد این گوسفندان آهسته است و سابقه افزایش وزن بالایی ندارند. بعد از رسیدن به سن بلوغ وزن این گوسفند به طور متوسط به ۴۸ کیلوگرم می رسد و آماده برای فرستادن به کشتارگاه و خرید و فروش میشود.

خرید گوسفند نژاد کرمانی

در بین نژادهای گوسفندان ایرانی، گوسفند نژاد کرمانی در بین دامداران با خرید و فروش بالایی همراه است. با توجه به اینکه در اعیاد مذهبی و انواع مراسمات از انواع نژادهای گوسفندان برای ذبح استفاده می کنند پی خرید و فروش توسط افراد همیشه انجام می شود پس با این وجود نمی توانیم‌ خرید و فروش را فقط مختص دامداران بدانیم.

در خرید و فروش نژاد گوسفند کرمانی باید یک سری نکات از قبیل سلامت دام مورد توجه قرار بگیرد چون ذبح کردن دام بیمار و مصرف گوشت آن برای سلامت انسان خطرناک است. شما ممکن است بخواهید یک نژاد خاص را با یک سن و ویژگی های خاص خریداری کنید. پس اگر قصد خرید گوسفند کرمانی را با ویژگی های خاصی دارید بهتر است به زیستگاه اصلی این نژاد مراجعه کنید چون پیدا کردن یک گوسفند کرمانی با وزن و سن خاص را نمی توان در مناطق غیر از زیستگاه به راحتی پیدا کرد.

خرید و فروش گوسفند کرمانی با توجه به قیمت روز گوسفند انجام می شود و این قیمت بر اساس نحوه ی خرید گوسفند، سن گوسفند، حجم پشم گوسفند، وزن و سایر خصوصیات فیزیکی گوسفند تعیین می شود. اما از آنجا که گوسفند کرمانی یک نژاد گوشتی- پشمی به حساب می آید پس مهم ترین عامل در قیمت گذاری آن وزن گوسفند و پوست مرغوب آن می باشد.این خصوصیت یک نکته مهم در این نوع نژاد است که انرا از دیگر گوسفندان ایرانی متمایز میکند.

پرورش گوسفندان

دامداران معمولا در هر منطقه ای که باشند معمولا گوسفندانی را پرورش می دهند که مختص همان زیستگاه باشند چون شرایط محیطی تاثیر بالایی در رشد و ماندگاری گوسفندان دارد. ممکن است نژاد کرمانی بتواند در شرایط آب و هوایی مختلف به زیست خود ادامه دهد اما روند رشد آن در خواستگاه اصلی دام بیشتر باشد و سریعتر رشد کند پس نگهداری هر دام زنده در زیستگاه اصلی در هزینه ها صرفه جویی می کند و باعث می شود دام مورد نظر زودتر رشد کند و به بهره برداری برسد و این کار راه را برای کسانی که قصد راه اندازی دامداری دارند ساده تر میکند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پروار بندی   خرید دام زنده برای پرواربندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code