گوسفند نژاد بلوچی

گوسفند نژاد بلوچی

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : گوسفند نژاد بلوچی و زیست بوم پرورش و نگهداری آن به عنوان دام زنده از ناحیه ای شروع شده است که اکنون جنوب غربی پاکستان ، شرق ایران و جنوب افغانستان است.

گوسفند نژاد بلوچی یک نژاد دم چربی است که به خوبی با شرایط وسیع محیطی سخت در شرق ایران ، یکی از مناطق خشک نیمه گرمسیری جهان سازگار شده است.

در واقع نژاد بلوچی، نژادی مناسب برای پرورش در محیط هایی با شرایط سخت است.

پشم گوسفند نژاد بلوچی سفید و دارای سر و پاهای رنگی است، پشم آن دارای مدولاسیون درشت است، اندازه بدن در میش های بالغ بین ۳۵ تا ۴۰ کیلوگرم ، تولید شیر بین ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم در یک دوره حدود ۱۲۵ روزه و وزن سالانه پشم چربی بین ۱٫۳ تا ۱٫۸ کیلوگرم متفاوت است.

گوسفند بلوچی نوعی گوسفند خانگی است که از جنوب افغانستان ، شرق ایران و جنوب غربی پاکستان منشا گرفته است.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

نژاد بلوچی از جمله نژادهایی است که از نژادهای گوسفند دم چرب و چاق است و این نژاد بیشتر برای تولید پشم پرورش می یابد و در واقع از قدیمی ترین نژادهای گوسفندان ایرانی، به شمار می آید که بدون شک در لیست بهترین نژادهای گوسفندان ایرانی نیز قرار دارد. این نژاد همچنین با نام های دیگری مانند عراقی ، بلوچی دومدا ، فراهانی ، خراسانی ، منگالی نیز شناخته می شود.

مشخصات ظاهری گوسفند

گوسفندان نژاد بلوچی از دیگر دام ها اندازه ای کوچکتر دارند. بر روی بدن نژاد بلوچی علائم سیاه رنگی دور چشم ها، بر روی پاها و سر و حتی بر روی پوزه آنها وجود دارد در واقع رنگ صورت گوسفند نژاد بلوچی به طور کلی سیاه است و رنگ پشم در این نژاد به رنگ سفید است.

شکل گوش ها در این نژاد ویژگی دیگری است که بسیار به چشم می آید و آنها را از دیگر نژادها مجزا می کند. فرم گوش ها در نژاد بلوچی دراز ، پهن و افتاده بر کنار صورت دام است.

میش ها و قوچ ها در نژاد بلوچی به طور کلی بدون شاخ هستند اما در مواردی دیده شده است که برخی قوچ ها شاخ داشته باشند. وزن متوسط بدن میش های بلوچی بالغ حدود ۳۵ کیلوگرم است و قوچ های بالغ به طور متوسط تا ۴۰ کیلوگرم وزن دارند.

علل پرورش گوسفند بلوچی

گوسفند نژاد بلوچی یک نژاد گوسفند پشمی است و عمدتا برای تولید پشم پرورش می یابند. اما به واسطه وزن مناسب این نژاد در بین گوسفندان دیگر نژادها، نژاد بلوچی برای تولید گوشت نیز پرورش می یابد و برای پروار بندی گوسفند در دامپروری از جمله گزینه های مناسب برای پرورش خواهد بود.

از دیگر دلایل و مهم ترین آن برای پرورش نژاد بلوچی ، توانایی چند قلو زایی در این نژاد است. در واقع این نژاد جز بهترین نژادها برای چند قلو زایی می باشد و به واسطه وزن مناسب آنها در پایان دوره شیرخوارگی، قوچ ها به وزن ۱۷ کیلوگرم و میش ها در حدود ۱۲ کیلوگرم خواهد بود.

تولید پشم در گوسفندان نژاد بلوچی به صورت سالانه در حدود ۲ تا ۲٫۵ کیلوگرم خواهد بود و قطر پشم نیز در حدود ۲۵ تا ۳۲ میکرون خواهد بود. از آنجا که بازدهی پشم تولیدی در این نژاد به مقدار قابل توجهی بالا است ، سبب شده است نژاد بلوچی در دسته گوسفندان پشمی قرار گیرد که بهترین پشم را برای بافت قالی دارند.

پرورش گوسفندان نژاد بلوچی برای دامپروران بهره وری مالی بالایی خواهد داشت ، همانطور که اشاره شد از پشم این نژاد برای بافت قالی، از ویژگی چند قلو زایی برای پرورش بره های بیشتر و به واسطه وزن مناسب در این نژاد برای پرواربندی و تولید گوشت می توان استفاده کرد.

نکاتی ویژه در رابطه با نژاد بلوچی

گوسفندان بلوچی دام های نیرومندی هستند و با آب و هوای محلی خود به خوبی سازگاری می یابند. نژاد بلوچی به ویژه با مناطق خشک و نیمه گرمسیری در شرق ایران سازگار هستند و در مناطقی چون کرمان ، یزد ، اصفهان ،خراسان رضوی پرورش می یابد از علوفه خوب در آن مناطق بهره می برند.

 

امروزه این نژاد به طور عمده برای تولید پشم پرورش می یابد. چراکه پشم آنها با مدولاسیون درشت است و وزن متوسط سالانه پشم تولیدی توسط این نژاد بین ۲ و ۲٫۵ کیلوگرم است. که رقم خوبی برای یک گوسفند پشمی است.

ما در مجموعه گوسفند زنده پیام بهترین نژادهای گوسفند بلوچی را با قیمت و کیفیت مناسب در اختیار شما قرار میدهیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید این نژاد با شماره های ما در سایت تماس حاصل بفرمایید.

میش های بلوچی شیر دهی با بازدهی بالایی دارند و به اندازه کافی برای بره های خود شیر تولید می کنند. به طور متوسط یک میش نژاد بلوچی حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم شیر در یک دوره شیردهی در حدود دوره ۱۲۵ روزه تولید می کند.

اگر برای پروار بندی به دنبال نژاد خوبی هستید گوسفند زنده بلوچی را در لیست انتخابی خود قرار دهید چرا که در دوره پروار بندی این نژاد روزانه در حدود ۱۷۵ گرم وزن کسب می کند که آمار بسیار خوبی است گوشت در این دام بسیار لطیف و ترد است و در طبخ غذایی لذیذ و خوشمزه را فراهم می آورد.

بهترین قیمت و خدمات را در لایو شیپ بگیرید ما کیفیت برتر را در اختیار شما قرار میدهیم .

 

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت