بهترین زمان برای پشم چینی گوسفندان

بهترین زمان برای پشم چینی گوسفندان

گوسفند زنده | لایو شیپ : پشم چینی گوسفندان یکی از مهمترین کارهای یک پرورش دهنده گوسفند و یک دامدار است. امروزه این کار را کاری کاملا تخصصی می دانند که باید با وسیله های خاص انجام داده شود. اما در گذشته فقط به وسیله یک قیچی که مخصوص این کار بود پشم چینی انجام می شد. کار پشم چینی گوسفندان باید در یک زمان معیین و خاص انجام داده شود. در غیر این صورت باعث بروز مشکلاتی برای گوسفندان خواهد شد.

دلایل چیدن پشم های دام

یکی از دلایلی که باعث شده تا افراد به کار دامداری و پرورش گوسفند روی بیاورند و این کار را کاری پر سود و پر منفعت بداند. چیدن و فروش پشم گوسفندان است. که هر ساله یک یا دو بار این کار انجام داده خواهد شد و سود فراوانی را نصیب دامدار و پرورش دهنده گوسفند خواهد کرد. بعد از اتمام کار پشم چینی گوسفندان شرکت های صادر کننده مقداری از آن را از دامدار خریداری کرده تا به خارج از کشور صادر کنند. مقدار قابل توجهی از این پشم هم در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد. از این پشم بیشتر در صنعت نساجی استفاده خواهد شد.

فواید پشم چینی گوسفندان

وجود پشم برای گوسفندان به منزله پوششی محا فظتی در برابر سرما و گرما است. اما گاهی مواقع وجود همین پوشش باعث بروز بسیاری مشکلات برای دام خواهد شد. برای مثال: اگر پشم چینی گوسفندان به موقع انجام نشود و پشم از گوسفند جدا نشود باعث عرق کردن بیش از حد دام خواهد شد. در نتیجه شیر و گوشت گوسفند بوی نامطبوعی به خود خواهد گرفت ویا بر روی پوست گوسفند انواع انگل و قارچ ها رشد خواهند کرد. بنابراین پشم چینی گوسفندان علاوه بر سودی که برای دامدار دارد برای گوسفندان هم مفید است.

بهترین زمان برای پشم چینی گوسفندان چه موقع از سال می باشد: بهترین موقع برای پشم چینی گوسفندان هنگام گرما و در فصول گرم سال است.یعنی اواخر بهار و اوایل تابستان. در اوایل بهار و تا زمانی که باران و سرما وجود دارد. این کار انجام داده نخواهد شد. زیرا ممکن است دام دچار سرماخوردگی شود و همین امر باعث ضعیف شدن گوسفند و در نهایت تلف شدن آن گردد.

همچنین چیدن پشم گوسفندان در تابستان هم به خاطر وجود گرما و تابش مستقیم نور خورشید هم برای دام می تواند مضر باشد. زیرا بدن گوسفندان به گرما واکنش نشان خواهد داد و دام دچار ضعف و گرمازدگی خواهد شد. پس بهتر است کار پشم چینی در زمان معینی انجام شود.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

زمان پشم چینی گوسفند زنده به دو عامل بستگی دارد.

۱: آب و هوای مناطقی که دام در آن پرورش داده خواهد شد. مثلا در مناطق کوهستانی برای جلوگیری از ریزش پشم گوسفند در سال دو بار مبادرت به چیدن پشم خواهند کرد.

۲: نژاد گوسفند. نژاد گوسفند در تعیین زمان پشم چینی آن بسیار مهم است زیرا زود یا دیر انجام دادن کار پشم چینی گوسفندان باعث بروز بیماری در دام خواهد شد.

عوامل مهمی که باید قبل از پشم چینی دام زنده به آن توجه کرد:

اولین نکته ای که شخص پرورش دهنده گوسفند هنگام پشم چینی باید به آن توجه کند. این است که چیدن دیر هنگام باعث می شود تا دام سنگین شود و همین امر باعث کم شدن تحرک او می شود. در نهایت دام لاغرو ضعیف خواهد شد. بهتر است دامدار در درجه اول کار پشم چینی گوسفندان خود را به منظور چاق کردن و پروار کردن آن ها انجام دهد.

زیرا گوسفند لاغر هیچ سودی به پرورش دهنده آن نخواهد رساند. دومین نکته که باید قبل از پشم چینی گوسفندان به آن توجه کرد. نچیدن پشم گوسفندان لاغر و آبستن است. زیرا این دام ها به علت ضعف بیش از اندازه پشم به پوستشان چسبیده و موجب زخمی شدن آن ها در زمان پشم چینی خواهد شد.که البته جای زخم ممکن است عفونی شود.

روش های پشم چینی دام

امروزه کار پشم چینی گوسفندان به دو روش صنعتی و سنتی انجام خواهد شد. در روش صنعتی از دستگاه های برقی مخصوص انجام خواهد شد. در روش سنتی همانند صدها سال پیش این کار به کمک قیچی انجام می گیرد. امروزه روستاییان و عشایر کشورمان هنوز به روش سنتی کار پشم چینی گوسفندان را انجام می هند.

مزایای پشم چینی گوسفندان با دستگاه های صنعتی

در حال حاضر دقت و سرعت در انجام هر کاری از اهمیت زیادی برخوردار است. پشم چینی گوسفندان به وسیله دستگاه های صنعتی و پیشرفته باعث می شود تا این کار در کمترین زمان ممکن انجام داده شود. دقت در کار پشم چینی دام تا حد زیادی بالا خواهد رفت که موجب می شود پشم با بهترین کیفیت از گوسفند جدا شود. همچنین احتمال زخمی شدن و آسیب رساندن به دام تا حد صفر پایین بیاید. در زمان پشم چینی با دستگاه های صنعتی باید توجه داشت دام به هیچ عنوان مریض نباشد.

زیرا وجود کمترین بیماری در دام مانند:تب مالت،قارچ،سیاه زخم موجب می شود تا این بیماری ها به سرعت به دام های دیگر و افرادی که مبادرت به چیدن پشم گوسفندان می کنند منتقل شود.

مراحل چیدن پشم دام

ابتدا باید از سالم بودن گوسفندان مطمئن شد. و شرایط آب و هوایی را در نظر گرفت. این کار باید در یک روز نسبتا گرم انجام شود. سپس گوسفند ها را شست و خشک کرد. وسایل مورد نیاز مانند قیچی یا دستگاه برقی مخصوص و کیسه هایی برای قرار دادن پشم در آن ها آماده کرد. افرادی به عنوان کمک به شخصی که کار چیدن پشم گوسفندان را انجام خواهد داد حضور داشته باشند. و یک نفر محکم گوسفند را بگیرد تا دام در هنگام کار حرکتی نداشته باشد. زیرا حرکت دام در هنگام چیدن پشم موجب زخمی شدن آن خواهد شد.

و ممکن است زخم به وجود آمده باعث بروز بیماری و زخم های شدیدتر در گوسفند شود. یا این که دادم از دست شخص فرار خواهد کرد. و کار پشم چینی آن نیمه تمام خواهد ماند.

در قدیم بیشتر لباس هایی که روستاییان به تن می کردن حاصل پشمی بود که سالانه از گوسفندان خود می چیدند. این کار همیشه شادی و نشاط را برای افراد خانواده به همراه داشت.

همین امر باعث می شد تا در بسیاری از مناطق کشور ما و حتی جهان کار پشم چینی گوسفندان همراه با برگزاری مراسمات و برنامه هایی باشد و کم کم به صورت آداب و رسوم مردمان این مناطق در آمد. هر چند این مراسم ها در کشور ما رو به فراموشی است. اما در بسیاری از کشورها این مراسم را به صورت عمومی و در روزی معیین و با حضور افراد زیادی انجام میدهند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

تب برفکی در گوسفندان

تب برفکی در گوسفندان گوسفند زنده | لایو شیپ : تب برفکی در گوسفندان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت