خرید گوسفند برای قربانی

خرید گوسفند برای قربانی

در بسیاری از ادیان، به منظور ابراز بندگی و تقرب به خدا در مناسبت ها و مواقع مختلف خرید گوسفند برای قربانی را انجام میدهند که این آغازگر سنت قربانی، حضرت ابراهیم بوده است. این سنت حسنه، جزء آداب حج تمتع می باشد که حجاج آن را به جای می آورند. قربانی کردن از آداب دین اسلام می باشد. این سنت به رسم تبدیل شده و اغلب در جشن ها، به مناسب تولد فرزند، عروسی، خرید خانه یا اتومبیل، اجرا می شود. اصل قربانی کردن به معنی فدا کردن خواسته ها و امیال دنیوی فرد می باشد.

به دلیل سنت دیرینه ی حضرت ابراهیم، از دیرباز قربانی کردن گوسفند مرسوم می باشد. گوشت گوسفند ذبح شده، در بین فقرا و نیازمندان توزیع می گردد. گوسفند مورد نظر، باید سالم، عاری از هرگونه عیب و نقص، بدون بیماری، فربه و جوان باشد.

برای خرید گوسفند با کیفیت و ارزان قیمت از مجموعه ما با شماره تماس کارشناسان تماس بگیرید.

مرکز خرید گوسفند قربانی

از خرید گوسفند قربانی نزد افراد ناشناس کنار خیابان ها، دست فروشان گوسفند، مراکز غیر معتبر و فاقد مجوز، خودداری شود. وضعیت سلامت دام های عرضه شده در مکان های بدون مجوز و خارج از نظارت وزارت بهداشت، دارای اطمینان نمی باشد. در مراکز دارای مجوز و تأییدیه وزارت بهداشت و دامپزشکی، سلامت دام بررسی می‌شود و از فروش دام های بیمار پیشگیری به عمل می آید. در این مراکز تب کریمه کنگو، تب مالت و سایر بیماری های دام بررسی می‌شوند.

خصوصیات گوسفند قربانی سالم

گوسفند قربانی ایده آل، باید سالم، فاقد بیماری، فربه و بدون نقص ظاهری باشد. تشخیص سلامت و متوسط وزن گوسفند برای مردم عادی، سخت می باشد. در نتیجه توصیه می‌شود، خرید گوسفند از مراکز معتبر و تحت نظارت دامپزشکی صورت پذیرد. توجه به نکات ذیل، در خرید گوسفند سالم و مناسب قربانی، بسیار مؤثر می باشد.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

• اشتها و میزان علوفه ی مصرفی دام

به طور کلی، اشتها و میزان علوفه ی مصرفی گوسفند، نشان دهنده ی سلامت یا بیماری دام می باشد. دام بیمار، علف کم مصرف نموده و از حالت عادی لاغرتر می باشد. شکم فربه و برآمده ی گوسفند و نشخوار مناسب، نشان دهنده ی سلامت دام می باشد.

• شکل اجزای صورت

گوسفند سالم دارای ظاهر سالم و صورت بدون نقص می باشد. گوسفند سالم دارای چشمان شفاف، سالم و بدون عیب می باشد. بینی و چشم دام سالم، فاقد ترشح می باشند. در حالی که ترشحات چشم و بینی، نشان دهنده ی بیماری گوسفند می باشند.

• حس شنوایی گوسفند

حس شنوایی سالم، نشان دهنده ی سلامت گوسفند می باشد. به طوری که گوسفند سالم، نسبت به صداهای اطراف حساس بوده و واکنش نشان می دهد. گوسفندی که دارای حس شنوایی معیوب باشد، حرکات ناموزون داشته و به نسبت صداها واکنشی از خود بروز نمی دهد.

• فعالیت و تحرک

دام سالم، دارای تحرک نرمال می باشد و دام بیمار، گوشه گیر، بجامانده از گله و بدون انرژی می باشد. فعالیت و تحرک نرمال گوسفند، نشان دهنده ی سلامت گوسفند می باشد.

• دست و پای سالم: دست و پای گوسفند منتخب، باید سالم باشد و فاقد هرگونه شکستگی، عیب و نقص باشد. با توجه به راه رفتن گوسفند، سلامت دست و پا تشخیص داده می‌شود.

• سر و صدای نرمال و صدای سالم

حیواناتی که سر و صداهای غیر معمول یا بیش از حد ایجاد می کنند، دچار مشکل و بیماری می باشند. در حالی که صدای طبیعی و میزان تولید صدای نرمال، نشان دهنده ی سلامت گوسفند می باشد.

خصوصیات شرعی گوسفند قربانی

با توجه به اینکه ذبح گوسفند قربانی، یکی از فرائض حج تمتع و در سایر موارد سنت محسوب می‌شود. پس لازم است شرایط و ویژگی های گوسفند طبق احکام دین بررسی شوند. طبق آیه ی قرآن که در سوره ی حج ذکر شده است، دام منتخب قربانی، شتر، گاو، گوسفند و بز می باشد. یعنی به منظور انجام قربانی می‌توان هرکدام از این چهارپایان را ذبح نمود.

• عدم وجود عیب و بیماری دام به شرح زیر می باشد.

اول اینکه دام تک چشم مناسب قربانی کردن نمی باشد. یعنی در صورتیکه یک چشم سالم و چشم دیگر نابینا، سفید و یا خالی باشد، دام فاقد صلاحیت قربانی شدن خواهد بود. دوم اینکه فاقد بیماری و مرض آشکار باشد. یعنی در صورت مشاهده ی علائم بیماری مانند تب، گری، زخم بدن و علائمی که موجب زمین گیر شدن دام یا تأثیر منفی بر کیفیت گوشت گردد، از ذبح آن خودداری شود. سوم اینکه دام فاقد ضعف شدید و لاغری مفرط باشد. ضعف شدید و لاغری مفرط نشانه ی بیماری، ناتوانی و پیری دام می باشد.

چهارم توجه به عدم لنگی دام می باشد. یعنی دست و پای دام سالم باشد و در راه رفتن آن عیب و نقصی مشاهده نشود. پیامبر(ص) درباره ی ویژگی های حیوان قربانی نامناسب می فرماید: « حیوانی که نابینایی یک چشمش آشکار است، دامی که بیماری اش واضح است، دامی که به طور واضح لنگ باشد و حیوانی که به دلیل لاغری، مغز استخوانش خالی باشد.»
• هنگام انتخاب دام قربانی، باید به سن دام توجه شود.

یعنی حیوان دارای سن معین شده ی شرعی باشد. بنابر گفته ی پیامبر اسلام(ص)، شتر قربانی باید پنج سال کامل را تمام کرده باشد. گاو قربانی دو سال را تمام کرده باشد و گوسفند و بز قربانی، باید یکسال را تمام کرده باشند. در برخی موارد که گوسفند مناسب موجود نباشد می توان گوسفندی که جزع عمرش گذشته باشد را انتخاب نمود. گوسفندی که جزع، یعنی شش ماه از عمرش نگذشته باشد، قربانی محسوب نمی‌شود.

خرید گوسفند زنده قربانی

• دام منتخب قربانی کردن

باید تحت مالکیت و تصاحب شخص باشد. یعنی دام غصب شده، دام دزدی، دام یتیم و دامی که بدون اجازه ی مالکش ذبح گردد، قربانی محسوب نمی‌شود. زیرا قربانی کردن مال حرام، گناه محسوب می‌شود. در مواردی که مالک دام به فرد دیگری وکالت ذبح قربانی می‌دهد، قربانی مورد قبول واقع می‌شود.

• قربانی باید در وقت تعیین شده ی شرعی صورت گیرد. مدت زمان ذبح قربانی ۴ روز می باشد. انجام مراسم قربانی، پس از برگزاری نماز عید قربان و تا سه روز پس از آن جایز می باشد. ذبح دام قربانی، در اوقات خارج از روزهای تعیین شده، صحیح نمی باشد. ذبح هر چه سریعتر انجام شود بهتر است،پس در انجام کار نیک، تأخیر جایز نمی باشد.

ذبح گوسفند قربانی دارای شرایط و نکاتی می باشد که افراد ماهر و قصاب ها در مرکز گوسفند پیام از آن آگاهی دارند. بنابراین بهتر است ذبح دام به افراد متخصص سپرده شود تا از صحت ذبح و بهداشتی بودن گوشت قربانی، اطمینان حاصل شود.

Rate this post

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

درمان بیماری پوستی زگیل گاو چگونه است

بیماری پوستی زگیل گاو و درمان آن

بیماری پوستی زگیل گاو و درمان آن بیماری پوستی زگیل گاو (به انگلیسی: Bovine papular …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت