روش های رایج تشخیص سن گوسفندان در دنیا

تشخیص سن گوسفندان در دنیا

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : تشخیص سن گوسفندان در تمام جهان یک موضوع جذاب و چالش برانگیز است. شما وقتی قصد خرید یک گوسفند زنده را داشته باشید قطعا فهمیدن سن گوسفند کمک بسیاری در خرید خواهد کرد. حیوانات جوان و سالم برای پرورش و نگهداری گزینه های خیلی خوبی هستند. پس در این باره می خواهیم به موضوعاتی که مرتبط با تشخیص سن گوسفندان در دنیا هستند بپردازیم و شما را این موضوع آشنا کنیم.

سن گوسفندان تا چه اندازه در فروش آن ها موثر است؟

از مهمترین معیارهایی که در تعیین قیمت گوسفندان تاثیر گذار است سن گوسفندان می باشد. حتما می دانید که هر چه سن دام ها پایین تر باشد قطعا قیمت بالاتری دارند چون گونه های جوان از قدرت بدنی و دفاعی بالا و همچنین گوشت سالم و تازه تری برخوردار هستند.

با فهمیدن روش های تشخیص سن گوسفندان کمک می شود تا خریدار با توجه به سن ان ارزش دام را پرداخت کند و در این بین دچار خسارت مالی نشود. معمولا در کشورهای توسعه یافته هر دام شناسنامه مخصوص به خود را دارد ولی همچنان روش های تشخیص از طریق شاخ و دندان گوسفندان روش های رایجی هست که این روش در کشور ایران هم مورد استفاده مراکز خرید و فروش گوسفند زنده قرار میگیرد.

 

روش های رایج تشخیص سن گوسفندان در دنیا

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

اهمیت دانستن سن گوسفند زنده

دانستن سن گوسفندان تنها به دلیل فروش نیست و از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو سن گوسفند محاسن بسیاری را به دنبال دارد. که میتواند معیار مناسبی برای قیمت گذاری دام و درصد تولید مثل و میزان فعالیت استاندارد آن در همه زمینه های خرید و فروش باشد.

گوسفندان با سن کمتر توانایی راهپیمایی و نگهداری بهتر و بیشتری دارن و در مناطق کوهستانی مشکلی از این بابت نخواهند داشت. هر چه سن گوسفند کمتر باشد تولید مثل سالم تری خواهد دشت و بره های متولد شده از نسل جوان سالم و زیبا خواهند بود و درصد مرگ و میر کمتری خواهند داشت. اما در گوسفندان مسن تر به مراتب این توانایی ها در همه زمینها کاهش پیدا می کند.

افرادی که از تعداد زیادی گوسفند نگهداری می کنند خیلی مهم است که سن همه آن ها را بدانند و مدیریت بهتری بر روی آن ها داشته باشند. در این بین عواملی هستند که دلیل بارزی بر واقف بودن به اهمیت تشخیص سن در گوسفندان است که سعی داریم در زیر به موارد مهم آن اشاره کنیم .

• امکان انجام برنامه رکورد گیری برای انجام امور متنوعی از قبیل اصلاح نژادی در بین گوسفندان
• شناسایی کردن دام‌های سالم و دام‌های برتر در زمینه تولید مثل
• گروه بندی گوسفندان در زمینه جیره بندی غذایی متناسب با سن آنها امکان صحیح اجرای برنامه‌های مربوط به تولید مثل مانند فحل سازی در گروه‌های سنی مختلف
• شناسایی گوسفندان مسن و اقدام به حذف آنها از گله
• شناسایی دام‌های سالم و جوان هنگام خرید

روش تشخیص در کشورهای توسعه یافته

در کشورهای توسعه یافته دیگر از روش های سنتی برای تشخیص سن گوسفندان استفاده نمی شود و تقریبا روش های سنتی و قدیمی منسوخ شده است. در این کشورها برای هر گوسفند یک شناسنامه صادر می گردد که در آن اطلاعاتی از قبیل سن گوسفند، نژاد گوسفند، شجرنامه و … درج می شود و خریدار و فروشنده نیازی ندارند که هنگام معامله اطلاعات دیگری را درخواست کند و به طور دقیق از تمام اطلاعات لازم بدون دردسر اطلاع پیدا خواهند کرد.

تشخیص سن از طریق شاخ آنها

در کشورهایی که برای انواع گوسفندان سند شناسایی یا شناسنامه صادر نمی گردد از روش های سنتی برای تشخیص سن گوسفندان استفاده می شود. یکی از قدیمی ترین روش ها استفاده از شاخ گوسفندان می باشد. شاخ گوسفندان از کراتین تشکیل شده است و همانند سم و ناخن حیوانات در تمام طول عمر در حال رشد است.

هر سال که دام رشد می کند میزانی به قطر و ارتفاع شاخ افزوده می شود. اما رشد شاخ از طریق ندهایی است که درون شاخ وجود دارند و وظیفه خون رسانی و مواد مختلف به تمام قسمت های شاخ را بر عهده دارند و در نهایت باعث رشد شاخ می شوند.

همانطور که گفتیم شیارهایی که روی سطح شاخ در اثر رشد پدید می آیند نشان دهنده ی افزایش رشد هستند.

معمولا در سن بلوغ اولین شیار به وجود می آید و بعد از آن هر شیار نشان دهنده ی یک سال عمر می باشد و به صورت تقریبی افراد می توانند سن گوسفندان را تشخیص دهند.
با توجه به اینکه هر روش معایب و مزایایی دارد این روش هم روش دقیق و درستی نیست چون پیچ های روی شاخ ها برای تشخیص سن مشکل است و اگر گوسفند فاقد شاخ باشد کلا نمی توان از این روش استفاده کرد. دقت و تجربه و مهارت سه ابزار مورد نیاز در این روش هستند.

تشخیص سن گوسفند زنده از طریق دندان آنها

یکی دیگر از روش های تشخیص سن گوسفند زنده بسیاری از دام ها مشاهده دندان می باشد این روش یک روش معمول در بین دامداران است. سلامت و تعداد دندان ها در تعیین سن دقیق دام مهم هستند. هر گوسفندی در سن خاصی تعداد مشخصی دندان دارد که شما باید از قبل در این باره اطلاعات لازم را کسب کرده باشید تا بتوانید خیلی راحتر دام مورد نظر خود را خریداری کنید.

به طور کلی گوسفندان و بزها همانند دیگر موجودات زنده ۳۲ دندان دارند که این دندان ها تا سن بلوغ ۲۰ دندان و بعد از آن ۱۲ دندان دیگر اضافه می شود. گوسفندان و بزها در سنین مختلف تعداد دندان های مشخصی دارند و این تعداد دندان هاست که سن دقیق گوسفندان را نشان می دهد و این روش نسبت به روشهای دیگه برتری دارد.

در زیر بر اساس تعداد دندان ها و سن دقیق انواع دام را بیان می کنیم.

گوسفندان یک تا یک و نیم ساله

گوسفندان در بدو تولد فاقد دندان هستند اما شروع رشد دندان طولی نمی کشد و بعد از هفته دوم دو دندان ثنایای پیشین و در هفته دوم چهار دندان و تا پایان سه ماهگی تقریبا تعداد دندان های شیری به ۲۰ دندان می رسد که ماندگار طولانی مدتی ندارند.

 

راه های تشخیص سن گوسفند زنده

گوسفند دو ساله و بالاتر

گوسفند دو ساله و بالاتر: دندان های شیری تا ۱۸ ماهگی دوام دارند و بعد از آن آرام آرام شروع به افتادن می کند و دندان های دائمی جای آن ها را می گیرند. در دو سالگی دندان های پیشین مرکزی آهسته رشد می کند که در این بازه زمانی دام دوساله است. در سه سالگی دندان های شیری پیشین میانی جای خود را به دندان دائمی می دهند. در ۴ سالگی دندان های پیشین گوشه ای و کناری جای خود را به دائمی می دهند و در چهار سالگی به بالا کل دندان های شیری افتاده و جای خود را به دندان دائمی می دهند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت