معرفی انواع نژاد گاو ایرانی

معرفی انواع نژاد گاو ایرانی

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : انواع نژاد گاو ایرانی،یکی از دام هایی که برای بقای زندگی انسانی موثر است، گاو است.

گاوها هم در دسته های گاوهای شیرده و گاوهای گوشتی هستند و یا اینکه ترکیبی از هر دو دسته باشند. بخش بزرگی از نیاز انسان به گوشت و شیر از طریق گاوها تامین می شود و پس از ذبح پوست آن ها جهت مصارف مختلفی هم استفاده می شود.

در ایران نژادهای مختلف گاوه شیرده و گوشتی وجود دارند که خصوصیات منحصر به فردی دارند و از لحاظ بازدهی با نژادهای معروف در جهان قابلیت مقایسه را دارند. ۶ نژاد گاو در ایران وجود دارد که شامل نژاد تالشی، نژاد سیستانی، دشتیاری، سرابی، نجدی و گلپایگانی می باشد که همه ی این نژادها از لحاظ تولید گوشت در ایران بهترین هستند.

ایران از لحاظ تولید گوشت در جهان رتبه ۳۱ را دارد و در خاورمیانه رتبه سوم را داراست. اما از لحاظ تولید گوشت گاو رتبه در جهان رتبه ۱۱ و در خاورمیانه رتبه دوم را دارد.

کلا گاوها چه نژاد ایرانی و خارجی قدرت دوقلوزایی یا چند قلو زایی ندارند و در تمام طول سال قدرت باروری را دارند. در ادامه می خواهیم انواع گاو نژاد ایرانی را با خصوصیات کامل آن ها بیان کنیم.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

 

گاو نژاد تالشی

گاو نژاد ایرانی تالش همانطور که از نامش پیداست خاستگاه آن مربوط به منطقه تالش می باشد. نژاد گاو ایرانی تالش در مناطق دیگری نظیر بخش های دیگری از استان گیلان و اردبیل هم پرورش و نگهداری می شود.

نژاد تالشی در دسته گاوهای شیری- گوشتی قرار دارند. این نژاد استعداد خاصی در وزن گیری و تولید گوشت با کیفیت بالا را دارد و تولید شیر سالانه آن مقدار قابل توجهی می باشد.

از ویژگی های ظاهری نژاد تالشی می توان به رنگ گاو اشاره کرد که بین قرمز آجری تا سیاه می باشد که گاها به هر دو رنگ هم مشاهده می شود‌. در برخی موارد رنگهایی نظیر زرد و سفید آهویی هم در این نژاد دیده می شود. دلیل اینکه این گاو در بین نژادهای ایرانی محبوب است تولید ۷۰۰ لیتر شیر در یک دوره ی شیردهی می باشد.

گاو سیستانی

گاو نژاد ایرانی سیستانی از دسته ی گاوهای گوشتی است که قابلیت وزن گیری روزانه بیشتر از ۱۳۲۰ گرم دارد. پرورش این نژاد بیشتر جهت تولید گوشت می باشد و شیردهی در این نژاد بسیار پایین است.

اگر بخواهیم نسبت به سایر نژادها گاو سیستانی را مقایسه کنیم در دوره شیردهی این گاو حدود ۱۵۰ کیلو شیر تولید می کند که نسبت به نژاد تالشی رقم بسیار کمی است اما برعکس استعداد افزایش وزن زیادی دارد.

گاو ایرانی دشتیاری

در بین گاو نژاد ایرانی نژاد دشتیاری از معروفیت زیادی برخوردار است و به عنوان پرسودترین نژاد در ایران پرورش داده می شود. در دسته بندی اصلی گاو دشتیاری در دسته بندی گاوهای گوشتی-شیری قرار می گیرد. داشتن جثه ی بزرگ این گاو نشان از تولید گوشت با کیفیت و زیاد است.

در طول دوران شیردهی این گاو رقم قابل توجهی شیر تولید می کند که این مقدار بسیار عالی و سودآور می باشد. تولید شیر بین ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ لیتر شیر و همچنین وزن گیری بالا دلیل مهمی برای محبوبیت این نژاد شده است. رنگ نژاد دشتیاری قهوه ای سوخته، رنگهای بین سیاه، حنایی، طوسی و ابلق است.

گاو سرابی

یکی از نژادهای پرطرفدار و محبوب و در عین حال پر جمعیت گاو نژاد ایرانی سرابی می باشد. در سطح کشور بیشترین جمعیت را به خود اختصاص داده است و چیزی بالغ بر ۶۰ هزار راس در داخل کشور از این نژاد وجود دارد. خواستگاه اصلی این نژاد مناطق کوهستانی می باشد.

این نژاد به طور متوسط روزانه یک کیلوگرم افزایش وزن دارد و از لحاظ تولید گوشت این افزایش وزن رقم بالایی می باشد. از لحاظ تولید شیر هم این نژاد به طور متوسط در هر دوره شیردهی به میزان ۱۵۰۰ لیتر شیر تولید می کند که نسبت به نژاد دشتیاری و سیستانی و تالشی مقدار زیادی می باشد.

این نسبت ها نشان دهنده ی قرار گرفتن این نژاد در دسته دام های گوشتی و شیری می باشد. نژاد سرابی در رنگ های زرد روشن تا قهوه ای سوخته با دور چشمی به رنگ سفید تا قهوه ای می باشد که به برای موقعیت های جغرافیایی کوهستانی یک گزینه ی ایده آل و فوق العاده می باشد.

گاو نژاد نجدی

اگر بخواهیم یکی از بهترین گاو نژاد ایرانی را معرفی کنیم قطعا نژاد نجدی جزء بهترین گاوهای دسته شیری-گوشتی می باشد. خاستگاه این نژاد به استان خوزستان برمی گردد. دلیل اینکه این نژاد در دسته نژادهای برتر قرار دارد استعداد بالای این گاو در وزن گیری و داشتن جثه بزرگ می باشد.

همچنین این نژاد در هر دوره شیر دهی توانایی تولید شیر به مقدار ۵۰۰ تا ۸۰۰ لیتر را دارد. رنگ نژاد نجدی قرمز حنایی می باشد.

گاو گلپایگانی

استعداد بالا در تولید گوشت و شیر گاو نژاد ایرانی گلپایگانی را در دسته ی بهترین گاوهای گوشتی و شیری ایران قرار داده است. میزان افزایش وزن این نژاد در روز به ۹۰۰ گرم می رسد که رقم بالا و قابل توجهی می باشد و از نظر مقدار تولید شیر گاو گلپایگانی می تواند در یک دوره شیردهی به طور متوسط حدود ۶۰۰ لیتر شیر تولید کند.

برخی از دامداران برای انتخاب دام زنده یک نژاد شیری-گوشتی دچار تردید هستند و نمی دانند چه نژادی از همه لحاظ ویژگی های مثبت و قابل قبولی دارد که نژاد گلپایگانی یکی از انتخاب های خوب می باشد. رنگ نژاد گلپایگانی قرمز حنایی می باشد که جثه ی متوسطی دارد.

 

قیمت انواع گاو ایرانی

در دامپروری های سراسر کشور مبنای نگهداری و پرورش انواع گاو نژاد ایرانی را میزان بازدهی از لحاظ تولید گوشت و شیر می دانند. معمولا نژادهایی که بازدهی بیشتری دارند قیمت بالاتری هم دارند.

برخی از نژادها از لحاظ افزایش وزن استعداد زیادی ندارند اما تولید شیر در آن ها زیاد است و اگر هدف تولید شیر و لبنیات باشد گاوهای شیرده برای خرید مناسب تر هستند. گاوها بر اساس وزن و نژاد و سن قیمت گذاری می شوند و معمولا چون بیشتر آن ها بازدهی تقریبا یکسانی دارند تفاوت قیمت آنچنانی ندارند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پروار بندی   خرید دام زنده برای پرواربندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code