معرفی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

نژاد گوسفندان ایرانی

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : نژاد گوسفندان ایرانی ، در تمام نقاط دنیا دام و طیور از نژادهای مختلفی برخوردار هستند و بر اساس محیط زندگی نگهداری و پرورش داده می شوند. گوسفندان نیز از این استثنا خارج نیستند و با نژادها و ویژگی های مختلفی وجود دارند. در کشور ما هم بهترین نژادهای گوسفندان از نگاه هر شخصی به خصوصیات و ویژگی مورد سلیقه ی او بر می گردد و ما صرفا نمی توانیم یک نژاد را برتر از نژاد دیگر بپنداریم.

گوسفند یکی از رایج ترین حیوانات اهلی در مناطق مختلف است که از تمام قسمت های آن استفاده می شود. ایران به عنوان پنجمین کشور جهان از لحاظ نگهداری انواع نژاد گوسفندان می باشد. امروزه در استان ها و شهراهای مختلفی از ایران گوسفندان را از لحاظ آیتم هایی نظیر شیرده، گوشتی و پوست دسته بندی می کنند.

به طور مثال گوسفندان سنگسری جزء بهترین گوسفندان گوشتی هستند و گوسفندان قره قل جزء گوسفندان پوستی هستند. هر سه دسته از این گوسفندان ویژگی های متفاوتی دارند. و این مشخصات و ویژگی های متفاوت در بازدهی و بازار خرید و فروش هم تاثیر گذار خواهد بود.

سودآوری بالا در صنعت دامپروری سبب شده است که افراد زیادی گرایش به نگهداری دام و دامپروری داشته باشند که روش های نگهداری سنتی و صنعتی با توجه به نوع دام و تعداد ان ها تعیین می شود. آشنایی با نژادهای مختلف گوسفندان ایرانی به شما کمک می کند تا خیلی راحتر بتوانید نوع دام مورد نیاز خود را انتخاب کنید و بعد از آنکه آشنایی های لازم در خصوص انواع گوسفندان کسب کردید میتوانید بصورت خیلی حرفه ای دامداری خود را تاسیس کنید.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

انواع گوسفندان ایرانی

تنوع در نژاد گوسفندان ایرانی بسیار زیاد است که هر نژاد در دسته های مختلفی وجود دارند. رایج ترین نژاد گوسفندان ایرانی شامل نژاد گوسفند گل، نژاد گوسفند افشاری، نژاد گوسفند مغانی، نژاد گوسفند کردی، نژاد گوسفند بلوچی، نژاد گوسفند بهمنی، نژاد گوسفند مهربانی، نژاد گوسفند قزل، نژاد گوسفند ماکویی، نژاد گوسفند سنگسری، نژاد گوسفند فراهانی، نژاد گوسفند شال، نژاد گوسفند لری و … می باشد.

هر کدام از این نژادها در انواع مختلف شیرده، گوشتی و پشمی وجود دارند. به طور کلی گوسفندان ایرانی به جز نژاد زل همه دنبه دار یا نیمه دنبه هستند که هر کدام مشخصات ظاهری و صفات ژنتیکی متفاوتی دارند. که در ادامه با بیان خصوصیات هر کدام بهتر می توانیم نژادهای برتر را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

از بین بهترین نژاد گوسفندان ایرانی گوسفندان گوشتی هستند که قطعا سود و بازدهی بالا می تواند دلیلی بر پر مصرفی و پر طرفدار بودن آنها باشد. گوسفندان که تحت عنوان گوسفندان گوشتی در ایران شناخته می شوند شامل گوسفندان نژاد لری، گوسفندان نژاد افشاری، گوسفندان نژاد مهربانی و گوسفندان نژاد شال هستند که خرید و فروش آنها با توجه به شرایط ویژه ای که دارند در اولویت بهتری میباشد.

این نژادها بیشتری مصارف را در اعیاد قربانی و دامپروری ها برای کشتار دارند. این نژادها جزء سنگین وزن ترین گوسفندان ایرانی هستند که با ویژگی هایی نظیر سرعت رشد بالا، تولید شیر خوب مرغوب و پرچرب، سازگاری با موقعیت های جغرافیایی سرد، دارای بیشترین درصد دوقلوزایی و مقاومت در برابر بیماری های انگلی همراه هستند.

گوسفند سنگسری و مهربان جزء بهترین گوسفندان گوشتی ایران هستند. این دو گونه به سرعت افزایش وزن پیدا می کنند و برای افراد که صرفا می خواهند گوسفندهای گوشتی را نگهداری و به فروش برسانند مناسب می باشد. گوسفند مهربان مختص به روستای مهربان استان همدان می باشد که تمام خصوصیات برتر گوسفندان گوشتی را دارا می باشد و گوسفند سنگسری مربوط به استان سمنان و از لحاظ پرواربندی جزء گوسفندان برتر است.این دو نژاد شرایط ویژه ای را نسبت به مابقی نژاد های گوسفند ایرانی دارا میباشند.

گوسفندان پشمی

اما دسته دیگر از گوسفندان ایرانی که به آن ها گوسفندان نژاد پشمی گفته می شود. از آنجا که محصولاتی که از پشم گوسفندان تولید می شود جزء محصولات لوکس و گران قیمت می باشد و یکی از محصولاتی که در تمام کشورها صادر می شود پشم گوسفندان است پس تقاضا برای این محصول در صنایع تولید کفش، لباس، کیف، تولید خامه برای فرش بافی و … بالا است. برخی از گوسفندان پشمی شامل گوسفندان نژاد ماکویی، گوسفندان نژاد بلوچی، گوسفندان نژاد مغانی و … هستند.

در بین گوسفندان پشمی نمونه ماکویی به دلیل داشتن پشم سفید و مرغوب معروفیت بالایی دارد. این نژاد متوسط ۳ تا ۵ کیلو پشم دارد و این پشم به دلیل قابلیت رنگ پذیری در صنایع قالی بافی و تولید لباس بیشترین کاربرد و بازار را دارد.

در این بین نژادهایی هم هستند که هم گوشتی و هم شیری و پشمی هستند و سود دهی آن ها در تمام این دسته ها بالا می باشد. نژادهای سنجابی و مغانی که گوشتی و شیری محسوب می شوند و نژاد گوسفند کرمانی در دسته گوسفندان پر گوشت و پشمی باشد.

همانطور که در مقدمه هم گفتیم گوسفندان نژاد زل بی دنبه هستند که از نوع گوسفندان گوشتی به حساب می آیند و زیستگاه آن ها مناطق کوهستانی می باشد. پوست نژاد زل از کیفیت پایینی برخوردار است.

گوسفندان شیری

اما دسته دیگری از گوسفندان که تحت عنوان گوسفندان شیری هستند نسبت به نژادهای دیگر از لحاظ تولید شیر با کیفیت و مرغوب در رده ی اول قرار می گیرند. در شهرها و مناطق مختلفی نژادهای شیرده وجود دارند و این نژاد هم از لحاظ شیردهی و هم گوشتی در بیشتر مناطق نگهداری می شوند. ظاهر نژاد های گوسفندان شیری با لگن پهن و عرض همراه است.

یکی از نژادهای گوسفندان ایرانی که متمایز با سایر نژادها هستند گوسفندان نژاد پوستی می باشند. پوست نرم و لطیف این گوسفندان به معروفیت جهانی آن ها منجر شده است. پوست گوسفند زنده این نژادها بیشتر برای تولید لباس های گران قیمت استفاده می شود. گوسفندان نژاد قره گل در این دسته از معروفیت بالایی برخوردارند به طوری که در کشورهای مختلف یکی از گرانترین نژادها به خاطر مرغوبیت پوست هستند.

نگهداری و پرورش نژاد گوسفندان ایرانی

پرورش و نگهداری انواع نژاد گوسفندان ایرانی به عنوان یکی از مشاغل سودآور در بین روستاییان و عشایر می باشد. در روستاها و عشایر معمولا از تمام نژادها به روش سنتی نگهداری می کنند؛ اما امروزه در بیشتر حومه شهرها و استان ها پرورش انواع نژادها به روش صنعتی برای تولید شیر مرغوب، گوشت و پوست و پشم انجام می شود.

شما می توانید تنها یک نژاد خاص را پرورش دهید و یا اینکه بسته به هدف خود نژادهای مختلفی را نگهداری دهید و با شیوه های درست و امروزی به کمک مشاوران با تجربه در زمینه پرورش دام به اهداف خود در زمینه دامپروی برسید و سودآوری ویژه ای داشته باشید.

Rate this post

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

بیماری انگلی گوسفندان چه علائمی دارد

بیماری انگلی گوسفندان

بیماری انگلی گوسفندان بیماری انگلی گوسفندان به نام نیماتودیاز گوسفند است. این بیماری ناشی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت