نکاتی در زمینه راه اندازی دامداری

نکاتی در زمینه راه اندازی دامداری

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : در ابتدا بهتر است به بررسی مزایا و معایب پرورش گوسفند بپردازیم، اگر همچنان به دنبال راه اندازی دامداری هستید،نکات زیر  می تواند شما را در این مسیر همراهی کند.

در واقع انتخاب بهترین نژاد تا دفع شکارچیان، اتخاذ یک رویکرد متفکرانه و دقیق همه و همه موارد لازمی هستند که برای داشتن یک گله سالم و شاد، ضروری است.

 

نکاتی در زمینه راه اندازی دامداری

۱٫برای راه اندازی دامداری نژاد گوسفند را انتخاب کنید

اولین قدم در مورد انتخاب نژاد گوسفندانی که به دنبال پرورش آن هستید، این است که بدانید در راستای چه هدفی از این گوسفندان می خواهید استفاده کنید.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

گوسفند زنده برای اهداف مختلفی پرورش داده می شود از جمله این اهداف پرورش برای گوشت، پشم و شیر است. دسته بندی نژاد گوسفندان بر اساس اهدافی که پرورش داده می شوند از قرار زیر است:

• پرورش فقط برای گوشت: نژاد همشایر، نژاد کاتادین و نژاد سافولک

• پرورش برای گوشت و پشم: نژاد کوریدیل، نژاد دورست، نژاد تونس، نژاد کلمبیا و نژاد رامنی

• پرورش فقط برای شیر: نژاد فریژان شرقی

ملاحظات دیگری که باید در نظر گرفته شود شامل اندازه و زیستگاه طبیعی است، بنابراین مطمئن باشید که فضای مناسب و آب و هوایی لازم را برای سازگاری نژاد انتخابی خود را دارید. مهم نیست که چه نوع گوسفندی را انتخاب می کنید، به دنبال حیوانات جداگانه با چشم های روشن و شفاف ، دندان های سالم و بدون وجود توده هایی در سر یا گردن باشید.

این موارد نشانه ای برای بیماری های درمان نشده در دام است. گوسفندان انتخابی شما نباید خیلی لاغر یا چاق باشند و پستان میش نیز نباید گلوله ای باشد.

بهترین گزینه برای شما همیشه خرید مستقیم گوسفند و دام زنده از دامداری است که آنها را پرورش داده است که این امکان را به شما می دهد که از بقیه گله و همچنین والدین حیوان دیدن کنید.

لنگ زدن ممکن است نشان دهنده پوسیدگی سم باشد که می تواند گوسفندان دیگر شما را نیز آلوده کند و سم های ناصحیح تراش خورده نیز ممکن است نشان دهنده عدم مراقبت از دام باشد. اگر می خواهید با خیال راحت مسیر خود را آغاز کنید، قبل از خرید گوسفندان از یک دامپزشک بخواهید به نژاد انتخابی شما نگاهی بیندازید تا اطمینان حاصل شود که سالم هستند.

۲٫مکان امن و راحت برای راه اندازی دامداری

قدم بعدی شما به عنوان دامپرور بعد از انتخاب نژاد گوسفند مورد نظر، این است که یک فضای امن برای گله ایجاد کنید. خبر خوب این است که فقط به سه چیز در محل اسکان آنها نیاز دارید:

• یک سوله ساده با سه طرف رو به جنوب: برای اکثر گوسفندان پناهگاه مناسبی است، هنگام تعیین اندازه فضای مورد نیاز خود، برای هر گوسفند بالغ ۱۵ تا ۲۰ فوت مربع فضا مورد نیاز است. اگر میش های شما در زمستان به دنیا بیایند، شما همچنین به یک ساختار محصور برای محافظت از بره ها در برابر هوا نیاز خواهید داشت.

• سایه کافی در مناطق گرم و در ماه های گرم تابستان لازم است. سایه طبیعی درختان در صورت موجود بودن کافی خواهد بود. در غیر این صورت، یک ساختار باز و مقدار زیادی آب آشامیدنی خنک و تمیز به آنها امکان می دهد تا از آفتاب فرار کنند و گرمازده نشوند.

• در نظر گرفتن حصار برای حیواناتی که عاشق پرش و رم کردن هستند: داشتن یک حصار محکم یک امر ضروری است. یک حصار سیم دار با اندازه متوسط، از نوع سیم صاف برقی یا سیم بافته شده غیرالکتریکی، به اندازه کافی محکم است و می تواند حیوانات خود را در جایی که قرار است باشد نگه دارد بدون اینکه به آنها آسیب برساند.

۳٫تغذیه مناسب گوسفند زنده

گوسفندان با خوشحالی در چمنزارها، مرتع ها و درختان می چرند و تقریبا برای هر چهار گوسفند حدود یک هکتار چراگاه نیاز است. در زمستان، احتمالا باید رژیم غذایی آنها را با یونجه یا دانه، یا یک ویتامین مخصوص گوسفندان تهیه کنید. همیشه از فیدر یا محلی برای قرار دادن غذا که برآمده باشد استفاده کنید تا از ریختن یونجه روی زمین و کپک زدگی و آلودگی آن جلوگیری شود.

۴٫ایمنی و سلامت گله را تضمین کنید

مانند سایر حیواناتی که در محله های نزدیک زندگی می کنند، انگلی و بیماری نیز می توانند به سرعت در میان گله ها پخش شوند. بنابراین، وقتی صحبت از شرایطی مانند کرم و پوسیدگی پا می شود، پیشگیری مهم است.

مرتع ها را هر دو تا سه هفته بچرخانید و هرگونه علائم عفونت را تحت نظر داشته باشید. با دامپزشکی متخصص در مراقبت از گوسفند در ارتباط باشید تا به سلامت گله را تحت نظر داشته باشد.

۵٫از گله در برابر شکارچیان محافظت کنید

برای گوشتخواران، گله گوسفندان یک انتخاب آسان است. خوشبختانه مراحل مختلفی وجود دارد که باید برای رفع آسیب پذیری گوسفندان خود در برابر شکارچیان انجام دهید،

از جمله:

• از حیوانات نگهبان، مانند سگ های اهلی و یا الاغ ها نگهداری کنید.

• روشنایی شبانه را افزایش دهید و از نرده های بلند و ایمن استفاده کنید.

• در اواخر بهار یا اوایل تابستان، هنگامی که سایر منابع غذایی (مانند خرگوش و جوندگان) به وفور یافت می شوند، حیوانات خود را برای گوشت بره پرورش دهید.

• به گوسفندان خود زنگوله وصل کنید تا در صورت بروز اتفاقی، صدای آنها را بشنوید. زنگ های با فرکانس بالا ممکن است حیوانات شکارچی را از انجام کار منصرف کند.

• گله های خود را تا آنجا که ممکن است شب ها نزدیک به محل اقامت خود یا شخصی به عنوان نگهبان نگه دارید تا بتوانید مراقب آنها باشید.

• برای صید و رها کردن شکارچیان بالقوه بدون آسیب رساندن به آنها، از تله های زنده گیر استفاده کنید.

 

تغذیه مناسب گوسفندان در دامداری

پس از بررسی جوانب مثبت و منفی، می توانید مسیر خود را در خرید تجهیزات و لوازم دامداری آغاز کنید تا زمانی که شما آماده و مایل به سرمایه گذاری در منابع مورد نیاز برای گوسفندان و ایجاد فضایی برای شاد و سالم نگه داشتن حیوانات باشید، به احتمال زیاد از آنها لذت خواهید برد و به همان میزان نیز پشم، گوشت و شیر بسیار بیشتری نیز دریافت خواهید کرد و به بهره وری مالی نیز خواهید رسید.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مدیریت