گوسفند ایرانی نژاد فشندی

گوسفند ایرانی نژاد فشندی

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : گوسفند نژاد فشندی یک نمونه از نژاد گوسفندهای ایرانی می باشد که خواستگاه اصلی آن مربوط به ساوجبلاغ استان تهران می باشد. نژاد این گوسفند گوشتی- شیری می باشد. از لحاظ رنگ با افزایش سن تا حدودی رنگ گوسفند تغییر پیدا می کند.

امروزه صنعت دامپروری در تمام جهان رونق زیادی پیدا کرده است و در بیشتر کشورها این صنعت روز به روز در حال پیشرفت می باشد و شیوه های پرورش و نگهداری گوسفندان مدرن تر می شود و نیاز هست تا دامداران ایرانی نیز شیوه های پرورش و نگهداری از دام زنده را آموزش ببینن تا بتوانند بهره وری بهتری داشته باشند.

روش های سنتی پرورش دام

در گذشته روش های سنتی زحمات زیادی برای دامپروران به دنبال داشت بخصوص اگر از چندین نژاد مختلف نگهداری می کرد و آنها را پرورش می داد. امروزه دامپروری صنعتی تا حدودی از مشکلات نگهداری و پرورش گوسفندان کاسته است و سبب شده است حتی در شهرهای بزرگ هم این صنعت فعالیت کند و بتواند بدون دغدغه کار کند.

در ایران نژاد گوسفندان متنوع است و چه در دامپروری صنعتی و چه سنتی انواع نژادها نگهداری می شوند. گوسفند فشندی به دلیل اینکه قابلیت زندگی در مناطق گرمسیر و سردسیر را دارد بسیار پر تقاضا می باشد و همین باعث محبوبیت این نمونه در بین نژادهای ایرانی بیشتر از نژادهای دیگر شده است.

حتما قبل نگهداری و خرید گوسفندان به شرایط نگهداری آن ها باید توجه شود چون عدم هماهنگی دام با محیط زندگی باعث تلف شدن آن می شود. نژادهای گوسفندان در انواع گوسفندان شیری، گوشتی، پشمی و پوستی وجود دارند. در این بین سعی داریم به خصوصیات و شرایط نگهداری گوسفند نژاد فشندی اشاره کنیم که از دسته ی گوسفندان گوشتی- شیری می باشد.

 

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

معرفی گوسفند نژاد فشندی

در بدو تولد گوسفند فشندی به رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره می باشد و در بلوغ در رنگ های کرم، کهربایی روشن، قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره وجود دارد. جثه ی بزرگ گوسفند فشندی باعث شده است که از لحاظ تشابه به نژاد زندی نزدیک باشد. جمعیت نژاد فشندی چیزی بالغ بر ۲۵۰ هزار راس در ایران می باشد‌.

زیستگاه مناطق ییلاقی این نژاد در کوهستان های مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، ساوجبلاغ و شهریار است. پشم نژاد فشندی نسبتا ضخیم است. البته در مناطق روستایی و عشایری سراسر ایران این نژاد یافت می شود. گوسفند فشندی به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل عوامل بیماری زا دارد در اقلیم های مختلف قابل پرورش و نگهداری میباشد.

ویژگی های ظاهری گوسفند نژاد فشندی

گوسفند نژاد فشندی در بین نژاد گوسفندان ایرانی بسیار محبوب و پر تقاضا می باشد. این نژاد همانند دیگر نژادها خصوصیات متمایزی دارد. از لحاظ ظاهر و جثه تقریبا در گونه های متوسط و بزرگ با رنگ های قهوه ای روشن و قرمز روشن وجود دارند. که این رنگ های برای بعد از بلوغ می باشد و همانطور که در بالا هم گفتیم قبل از بلوغ رنگ کرم و کهربایی دارند.

اما ظاهر این گوسفند با رنگ های تیره ای در نواحی سر، شکم، دست، ساق همراه است که برخی از گونه ها بر روی پیشانی و سر گوسفند لکه های سفیدی وجود دارد. میش فشندی بدون شاخ است و قوچ فشندی شاخ دار می باشد. از لحاظ ظاهری گوسفند فشندی با گوسفند نژاد افشاری مشابهت دارد.

قیمت و خرید گوسفند نژاد فشندی

اگر در زیستگاه اصلی گوسفند نژاد فشندی که همان ساوجبلاخ می باشد به دنبال خرید این نژاد باشید بهتر است چون در این منطقه انواع این نژاد با وزن و سن متفاوت یافت می شود و اگر قصد شما از خرید گوسفند نژادی با تولید شیر و گوشت مرغوب است قطعا نژاد فشندی یک انتخاب ایده آل است پس در این منطقه شما برای خرید نژاد فشندی کار راحتی دارید.

قیمت گوسفند نژاد فشندی به نوع گوسفند و سن و وزن آن و مهمتر از همه سلامت کامل گوسفند بستگی دارد. معمولا این نژاد نسبت به نژادهایی که پوست مرغوب و با کیفیتی دارند مناسب تر است.

این گوسفند علاوه بر ساوجبلاغ در بیشتر شهرها و روستاهای ایران به صورت سنتی و صنعتی پرورش داده می شود. معمولا دامپروری هایی که هدف آن ها از نگهداری انواع نژاد پرورش و در نهایت فروش می باشد قیمت مناسب تری نسبت به افرادی که به شیوه ی سنتی گوسفندان خود را پرورش داده اند دارند.

پس در نهایت شما می توانید در منطقه خود به دنبال خرید گوسفند زنده فشندی باشید و از این بابت هزینه های جانبی کمتری بپردازید. خرید از زیستگاه اصلی نژادها برای افرادی مناسب است که می خواهند تعداد بالا و بصورت یکجا خریداری کنند و در واقع بخواهند دامپروری خود را راه اندازی و یا رونق ببخشند.

 

ویژگی های تولیدی گوسفند فشندی

در درجه اول حرف از خرید و نگهداری گوسفند نژاد فشندی سودآوری بیشتر از طریق تولید شیر و فروش آن است. حال اگر قصد خرید این نژاد را دارید باید به طور متوسط با ویژگی های تولیدی آن آشنایی کامل را داشته باشد.

این نژاد بیشتر به واسطه تولید شیر معروف است و در هر دوره شیردهی می تواند ۸۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم شیر تولید کند. دوره های شیر دهی نژاد فشندی حدودا ۱۳۲ روز می باشد. در حاشیه شهر تهران نگهداری و پرورش این نژاد برای تولید شیر و گوشت بیشتر است چون هم شیوه نگهداری آسانی دارد هم با موقعیت های جغرافیایی مختلف سازگاری دارد.

از لحاظ وزنی میش و قوچ فشندی متفاوت هستند میش های این نژاد در یک سالگی حدود ۵۵ کیلوگرم هستند و قوچ های فشندی یک ساله، ۷۳ کیلوگرم وزن دارند. از لحاظ تولید پشم میش های یک ساله ۱.۱ کیلو پشم تولید می کنند و قوچ های فشندی ۱.۵ کیلو گرم می باشد.

دوران بارداری نژاد فشندی ۱۴۷ روز می باشد که فصل زایش آن ها زمستان است و بیشتر از ۹۵ درصد آن ها قدرت باروری دارند. درصد دوقلوزایی در این نژاد بسیار پایین است و چیزی حدود نیم درصد است.

در صورت زایش در گوسفند فشندی ۹۴.۲ درصد است و درصد بره زایی آن چیزی حدود ۴.۱ می باشد. این نژاد دنبه بزرگ و سنگینی دارد که با شکاف ۵ تا ۷ سانتی متری و دنبالچه افتاده به طرف پایین است و در فصل تابستان ممکن است دام اذیت شود ولی مقاومت زیادی در مقابل تغییرات آب و هوایی دارد و این از دلایل مهمی است که می توان این نژاد را هم به شیوه سنتی و هم صنعتی در کل مناطق مختلف ایران پرورش داد یا خرید و فروش کرد.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

زمان مناسب خرید دام زنده برای پرواربندی

زمان مناسب برای خرید دام زنده برای پروار بندی   خرید دام زنده برای پرواربندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code