گوسفند نژاد عربی

گوسفند نژاد عربی

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ : گوسفند نژاد عربی ، از جمله نژادهای معروف گوسفندان ایرانی است، نژاد عربی با نام گوسفند اهوازی نیز شناخته می شود

و نژادی از گوسفندان اهلی است که پراکندگی آن عمدتا در جنوب عراق ، جنوب غربی ایران و شمال شرقی عربستان یافت می شود.

همانطور که از محل پرورش و نگهداری گوسفند نژاد عربی مشخص است این نژاد در آب و هوای گرم و مناطق گرمسیری سازگار است. گوسفندان نژاد عربی به واسطه ویژگی ها و خصوصیات متفاوت در مقایسه با دیگر نژاد ها برای پرورش گوسفند زنده در مناطق جنوبی کشور نگهداری می شوند و از سود آوری آنها استفاده می شود.

نژاد گوسفند عربی نیز مانند نژاد بلوچی از نوع دم چربی است و بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده می شود. تاریخچه گوسفند نژاد عربی احتمالا از واردات بسیار باستانی از عربستان از طریق تنگه های باریک بال المندب در دهانه دریای سرخ گرفته شده است.

جمعیت کل گوسفند نژاد عربی از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ از ۱٫۴ به ۱٫۵ میلیون تعداد افزایش یافته است. امروزه از گوسفندان نژاد عربی در حدود ۲۰۰ نژاد شناسایی شده است که در میان این نژادها بعضی از گوسفندان به دلیل قابلیت های فوق العاده به عنوان گوسفندان شیری ، گوشتی و پشمی در سراسر جهان شناخته می شوند.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

 

خصوصیات ظاهری گوسفند

گوسفندان نژاد عربی دام هایی با اندازه متوسط هستند. رنگ این نژاد عمدتا سفید است ، اما همچنین رنگ قهوه ای ، سیاه و ترکیب دو رنگ سیاه و قهوه ای نیز در گوسفندان نژاد عربی دیده شده است.

بر روی سر بعضی از دام های نژاد عربی دسته ای با نام کاکل دیده می شود. سر این گوسفند به طور کلی سفید است ، اما می تواند به رنگ سیاه نیز باشد. قوچ های عربی معمولا شاخ دار هستند ، اما میش ها عموما بدون شاخ هستند.

قد متوسط بدن میش های بالغ نژاد عربی تا بالای کتف دام در حدود ۷۱ سانتی متر و برای قوچ ها حدود ۸۱ سانتی متر است.

در گوسفند این نژاد شکل گوش ها افتاده و دارای اندازه ای متوسط است و شکل پوزه پهن است. وزن متوسط بدن زنده قوچ های بالغ نژاد عربی حدود ۵۳٫۵ کیلوگرم (۱۱۹ پوند) است و میش های بالغ به طور متوسط حدود ۳۸٫۲ کیلوگرم (۸۴ پوند) وزن دارند.

هر گوسفند می تواند ۱٫۶ کیلوگرم (۳٫۵ پوند) پشم در هر برش تولید کند. قطر پشم در گوسفندان عربی به طور متوسط ۲۶٫۲ میکرومتر است که برای صنعت فرش بسیار مناسب است.

نکاتی ویژه در رابطه با گوسفند نژاد عربی

گوسفند عربی یک نژاد گوسفند گوشتی است و بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده می شود. اما این نژاد به واسطه قابلیت بالا به عنوان گوسفند شیری و پشمی نیز پرورش می یابد اما بیشتر به عنوان نژاد گوشتی شناخته می شود.

از گوسفندان نژاد عربی یا اهوازی در پرواربندی نیز به شرکت داده می شوند ، میزان افزایش وزن در پرواربندی به صورت روزانه در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم است.

پرورش گوسفند نژاد عربی

گوسفندان نژاد عربی حیواناتی بسیار قوی و مقاوم هستند. آنها به خوبی با دما و شرایط نامناسب و گرم سازگار می شوند. در دامنه های عراق ، کویت و عربستان سعودی ، که بخشی از محل های پرورش گوسفند نژاد عربی است ، دمای تابستان تا ۴۱ درجه سانتیگراد و دمای زمستان تا -۲۶ درجه سانتیگراد با کمتر از ۴۰۰ میلی متر باران افزایش می یابد که شرایط سختی برای نگهداری و مراقبت از دام زنده خواهد بود اما گوسفند نژاد عربی با این شرایط سازگاری یافته است.

امروزه این نژاد به طور عمده برای تولید گوشت پرورش می یابد. اما پشم در این نژاد نیز به میزان مناسبی تولید می شود و پشم آنها از کیفیت بالایی برای قالی بافی و تولید فرش برخوردار است. قطر پشم آنها به طور متوسط ۲۶٫۲ میکرومتر است.

در رابطه با مسائل تولیدی میش های نژاد عربی مادران خوبی هستند ، میانگین وزن بره ها در هنگام تولد در حدود ۱٫۴ کیلوگرم و وزن پشمشان ۱٫۲ کیلو گرم است. شیر تولیدی توسط میش های عربی در حدود ۲۰۰ کیلو گرم است که رقم مناسبی برای قرارگیری در دسته گوسفندان شیری است.

باور اشتباهی در رابطه با گوسفند زنده وجود دارد که تصور می شود این نژاد ، نژاد مناسبی برای چند قلو زایی است اما در واقع درصد دو قلو زایی در این نژاد تنها ۵ درصد است که رقم بالایی برای در نظر گرفتن این نژاد در بره زایی نیست.

 

زایمان میش های عربی

زایمان میش های نژاد عربی ، اغلب در پاییز صورت می گیرد. درصد باروری میش های نژاد عربی در حدود ۷۵ درصد است که ۷۴ درصد از این آمار منجر به زایمان می شود. طول دوره بارداری یا آبستنی در گوسفندان نژاد عربی در حدود ۱۴۷ تا ۱۵۴ روز خواهد بود.
در آخر باید اشاره کرد که گوسفندان نژاد عربی که با نام نژاد اهوازی نیز شناخته می شوند سودآوری را برای دامپروری ها به ارمغان می آورند چراکه هم در دسته گوسفندان گوشتی ، پشمی و شیری قرار دارند. اگر به دنبال لیستی از نژادهای مناسب برای پرورش و نگهداری هستید نژاد عربی می تواند در لیست شما قرار گیرد.

پرورش و فروش انواع گوسفند با نژادهای مختلف ایرانی در سراسر نقاط کشور همراه با جدیدترین روشهای پروراربندی برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت

گوسفند زنده پیام تماس حاصل بفرمایید تا مشاوران ما بهترین خدمات را به شما ارائه بدهند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت