گوسفند ایرانی نژاد زندی

گوسفند ایرانی نژاد زندی

 

گوسفند زنده | دام زنده | لایو شیپ ، با افزایش تقاضا برای گوشت گوسفند در ایران، بیشتر فعالیت های پرورشی گوسفند در راستای هدف مطرح شده،یعنی تقاضا برای گوشت، متمرکز شده است،گوسفند ایرانی نژاد زندی، نژادی هستند که برای دو منظور پرورش داده می شوند.

گوشت و پوست خام یا پشم دار، در واقع گوسفندان با توجه به میزان بازدهی شان در سه دسته بندی گوشتی، پوستی و یا شیری قرار می گیرند که نژاد زندی با توجه به میزان تولیدی و بازدهی در دسته بندی گوشتی-پوستی قرار می گیرد چراکه هم دارای گوشت باکیفیت و مرغوبی است هم پشم این نژاد در مصارف زیادی کاربرد دارد و از نژاد زندی در سرتاسر ایران بیشتر از  ۲ میلیون راس موجود است.

 

منشا گوسفند نژاد زندی

گوسفندان زندی در مناطقی از ایران شامل آشتیان، ری، ساوه، قم، شمیرانات، شهریار، دماوند و ورامین نگهداری می شوند. منشا گوسفندان زندی را می توان در نژاد گوسفند کاراکول شیراز پیدا کرد. کاراکول و نژاد زندی از بسیاری جهات شبیه به هم هستند اما اصلی ترین شباهت بین آنها، در پوست بره های تازه متولد شده این دو نژاد است. از آنجا که قیمت گوشت نسبت به سال های اخیر در ایران افزایش داشته است، پرورش دهندگان تمایل به انتخاب نژاد زندی برای گوشت با کیفیت و صفات بهبود یافته در پوست خام آن دارند.

برای مشاوره و خرید گوسفند زنده تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹

خصوصیات ظاهری در گوسفند نژاد زندی

پشم گوسفندان نژاد زندی از رنگ کبود تا سیاه متغیر است. در واقع پشم بره ها در این نژاد از بدو تولد به رنگ مشکی است و پس از گذشت ۶ ماه رنگ بره روشن تر می شود و به رنگ قهوه ای می رسد. همچنین این امکان وجود دارد که در اثر تابش آفتاب، رنگ پوست آنها به نقره ای متمایل شود.

از مهم ترین ویژگی های این نژاد، قابلیت زنده ماندن در مناطق گرمسیر و سردسیر است، در واقع نژاد زندی در برابر شرایط بد آب و هوایی و غذای کم در مرتع و یا کمبود علوفه نیز مقاوم و مناسب هستند که این موضوع این نژاد را به نژادی مناسب برای کوچ بری تبدیل می کند و این ویژگی ها باعث توجه عشایر به این نژاد از دام زنده شده است.

چربی در زیر پوست گوسفندان نژاد زندی نسبت به سایر نژادها بسیار کمتر است، در واقع این نژاد به واسطه ویژگی های مناسب زیاد و بازدهی بالا گزینه مناسبی برای پرورش است. از دیگر نکاتی که باید در رابطه این نژاد اشاره کرد این است که این نژاد در برابر انواع بیماری و همانطور که اشاره شد آب و هوای نامناسب و غذای کم در مراتع و .. نیز مقاوم است.

بهره وری از گوشت و پشم گوسفندان زندی

در ابتدا اشاره شد که گوسفندان نژاد زندی به دلیل گوشت و پوست با کیفیت مورد توجه پرورش دهندگان قرار می گیرند. استفاده از پوست در این نژاد به این گونه است که برای تولید البسه مرغوب پوستی از پوست بره های گوسفند زندی استفاده می شود. همچنین این نژاد پشم با کیفیتی نیز دارد، از پشم گوسفندان نژاد زندی در قالیبافی، تولید البسه و صنایع نساجی و غیره استفاده می شود.

علاوه بر تمام ویژگی هایی که این نژاد از لحاظ پشمی و پوستی دارد، متوسط وزن گوسفند زندی نیز نسبت به سایر نژاد ها بالاتر است. بنابراین بازدهی میزان پرورش و تولید گوشت در این نژاد نسبت به سایرین بالاتر می رود. خریدارانی که به قصد ذبح گوسفند زندی را خریداری می کنند به گوشت با کیفیت و با چربی کم و در مقیاس زیاد دستیابی خواهند کرد.

اصلاح نژادی گوسفند نژاد زندی

در صنعت پرورش گوسفند، هدف مطلوب هر پرورش دهنده اي افزایش درآمد می باشد و این فقط با اصلاح گوسفندان در یک فرآیند پیوسته با تکیه بر بهره گیري از تأسیسات و تجهیزات پرورشی پیشرفته و به روز میسر خواهد شد.

گوسفند زندی به واسطه ویژگی های زیاد و مناسب پرورش در جهت بهره وری و سود دهی مالی در برنامه های اصلاح نژادی برای چند قلو زایی و یا ایجاد یک نژاد خالص قرار گرفته اند. یکی از مراکز اصلی اصلاح نژاد قوچ زندی در ورامین و ییلاق آن در لار است، با توجه به اینكه قوچ زندی به صورت پراكنده در نقاط گوناگون وجود دارد كه این ایستگاه، مادری است كه اختصاصا كار تولید قوچ اصیل را انجام می دهد.

 

نتیجه گیری

گوسفند ایرانی نژاد زندی در دسته بندی گوسفند زنده و دام زنده، از کیفیت بالایی در گوشت، پوست خام و پشم برخوردار است در واقع شهرت نژاد زندی به واسطه مصرف در صنایع مختلف است و به دیگر ویژگی های این نژاد به صورت کامل در این مقاله پرداخته شده است. این ویژگی ها می تواند این نژاد را به دلیل سود بالای اقتصادی و بهر وری بهتر برای پرورش دهندگان گوسفند زنده به اولویتی تبدیل کند.

درباره modir

پیشنهاد ما به شما

مزایای کود گوسفندی

مزایای کود گوسفندی مزایای کود گوسفندی که یکی از بهتری کودهای حیوانی محسوب می‌شود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با مدیریت